Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hučiaca vyvieračka (Zugó)

14.8.2008, Kunova Teplica u Rožňavy

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 14.08.2008)

Speleopotápěči Aleš Procháska a Jiří Maté zůstali uvězněni v nově objevených suchých prostorách, po 38 hodinách je vyprostili záchranáři.

Při několika minulých výpravách se potápěči pokoušeli proniknout úžinou za 80 m dlouhým a 10 m hlubokým sifonem v jeskyni Hučiaca vyvieračka, označovaná také jako Zúgó, poblíž lokality Kunova Teplica u Rožňavy. Sifon se nachází asi 500 m od vchodu do jeskyně. Překonat úzké místo se jim poprvé podařilo začátkem týdne. Za úžinou objevili malý zatopený prostor, nazvaný Kobka a za další úžinou pokračování suchými prostory.

Nehoda se stala při jednom z dalších ponorů při návratu z objevených prostor. V úžině byla nulová viditelnost, potápěči se orientovali pouze po hmatu podle šňůry. "Jirka nepostupoval, tak jsem se ho hmatovým signálem zeptal, zda je OK. Odpověděl mi nouzovým signálem," řekl Aleš Procháska. "Podal jsem mu automatiku, tu nechtěl. Myslel jsem si, že je zamotaný do šňůr. Při vyřezávání jsem přeřízl i vodící šňůru." Šňůr bylo v ten okamžik v úžině víc, k původní průzkumné šňůře tahali potápěči šňůru fixní.

Aleš se vrátil asi metr za úžinu, kde měli potápěči záložní postupovou láhev připravenou pro případ podobných komplikací. Ani s tou se mu ale nepodařilo bez šňůry v nulové viditelnosti nalézt cestu do Kobky.

Jirka pokračoval po šňůře (uříznutá byla až za ním) ven z jeskyně. Po 12 hodinách se vrátil zpět, aby donesl Alešovi další vzduch. Takto to měli domluvené, 12 hodin mělo stačit na usazení kalu. Nestačilo. Jirka prolezl úžinou, tam mu ale vyklouznul konec šňůry a tak musel zůstat s Alešem za sifonem.

Speleologové, kteří se nepotápěli, zavolali o pomoc zvenčí. Záchranná akce byla zahájena ve středu 13.8. odpoledne za účasti rožňavských hasičů, Horské záchranné služby a speleopotápěčů. V té době byli jeskyňáři nezvěstní už přibližně 24 hodin. Záchranné akci byl dokonce přítomen ministr vnitra Robert Kaliňák.

Rozhodující pro záchranu byla účast speleopotápěčského týmu Speleologické záchranné služby České speleologické společnosti. K uvízlým potápěčům se jako první dostal Honza Sirotek poté, co překonal restrikce a opravil vodící šňůru. To bylo ve čtvrtek asi o půl čtvrté ráno. Následně Dan Hutňan s Radkem Husákem dopravili za sifon lahve se vzduchem. V jejich doprovodu se pak Jirka s Alešem okamžitě vrátili. Záchranáři spěchali, stav zachraňovaných se mohl kdykoli zhoršit. Bez aktivní účasti zachraňovaných by byla záchrana v podstatě nemožná. Pod vodou na záchraně dále spolupracovali Martin Honeš, Míla Manhart a Mišo Megela.

V 9:30 už byli oba zachraňovaní venku, v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Záchranáři se pak ještě potápěli pro zanechaný materiál.

Honza Sirotek sepsal v lednu 2009 podrobnou zprávu o záchranné akci.

autor: Sládek Tomáš