Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Pátrací akce

Hledání těla L. Šulce nebylo úspěšné

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 25.11.2002)

Ve dnech 8.-15. listopadu 2002 se uskutečnila pátrací akce v lokalitě poloostrova Pelješac v Chorvatsku. Pátrala po nezvěstném českém potápěči, příslušníkovi Hasičského záchranného sboru v Hradci Králové, Ladislavu Šulcovi. Pátrací skupina i přes značnou nepřízeň počasí a počáteční problémy s úřady provedla v průběhu celé akce 20 sestupů do hloubek 40-80 metrů v místě nehody a jeho nejbližším okolí.

V počáteční fázi pátrání byl použit i speciální podvodní robot OKD-HBZS, a.s. Ostrava. Vinou technické závady však musel být po čtrnácti hodinách provozu v plném rozsahu nahrazen potápěči. Mimo jiné bylo nutno zajistit pomocí potápěčů noční vyproštění robota, uvízlého v rybářské síti v hloubce 60 m.

Zbývalo propátrat ještě část moře, ale bohužel počasí se velice zhoršilo, vítr den ode dne sílil. I přesto se uskutečnilo šest sestupů na volném moři ve dvoumetrových vlnách za silného větru. Rychle zhoršující se počasí a jeho předpověď na několik dní dopředu donutilo skupinu pátrání přerušit.

Na pátrací akci se podíleli:

Celá pátrací akce byla svým způsobem v takovém rozsahu vůbec první zahraniční misí, která byla zorganizována výhradně na dobrovolné bázi.


Související článek: Zpráva o nehodě

autor: Sládek Tomáš