Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Uvolněný manometr

Buďte opatrní

autor: Aleš Huklivszki  (publikováno: 28.10.2004)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Pouze ve stručnosti popíšu mojí sobotní nehodičku.

V sobotu 29.5.04 jsme si zajeli na Jesenici (mimochodem tam byla krásná čistá voda) a zaplavali si po hladině nad zbytky mostu u hotelu Ronák. Celou dobu byla otevřena láhev, manometr natlakován. Naplavání nad most trvá asi dvacet minut, možná kousek déle.

Při poslední domluvě před zanořením jsem si sešteloval hloubkoměr a po očku koukal na maňas. Ten v tu chvíli zatoužil po svobodě a uletěl z konce hadice. A kam jinam, než do mýho oka, když už je jinde tolik volnýho místa, že?

Praštil do zorníku a ten se vysypal. Bezpečnostní sklo, které se má rozbít na kostičky, se rozbilo nejen na kostičky, ale taky na hromadu malých a velmi ostrých jehliček, které se mi zapíchaly kolem oka a bohužel taky do něj. Během tři dnů mi z něj bylo vytaženo dvacet kousků, z toho jeden cca 5 x 1.5 mm.

Mé poučení z nehody

Manometr mít holý a pokud už ho někdo má v nějaký gumě, tak nad ním nemít už nic. Hloubkoměr v ten okamžik fungoval jako perfektní usměrnění jeho letu, bohužel ne zrovna vhodným směrem.

Manometr byl italské výroby. Bohužel neřeknu, co to bylo za firmu, protože si to nepamatuju, ale na 100% nic z dnes tak velice prodávaných značek začínajících na S nebo M. Stáří cca 6-7 let. Jenom doplním, že s ním nikdy nebyly žádné problémy, co se netěsnosti, ucházení a podobně týká. Prostě vždycky makal tak, jak má. V jakém stavu je nevím, odletěl od masky veeeelice daleko. Koncovka na hadicí má trochu sjetý vrcholky závitů. Možná se sešly dvě výrobní příliš veliké nepřesnosti, jak na straně nalisované koncovky na hadici, tak na straně manometru. Stav koncovek byl kontrolován asi tři týdny zpět, jestli se vyšrouboval, nemůžu potvrdit na 100%, ale ani vyloučit. Manometr měl tyčinku s osazením v půlce tyčinky. O-kroužky byly původní, v dobrém stavu, mazané silikonem.

Maska byla Technisub Idea, dvouzorníková. Možná dobře že dvouzorníková, kdyby to byla jednozorníková, možná by to sklo šlo i do druhýho oka.

Kdo si z toho co odnese, jeho věc, já se poučil.

19.5.2005

Téměř po roce jsem masku, spíše náhodou, našel. Byla asi půlmetrová viditelnost. Tak se na ni teď můžete také podívat.

Maska byla po roce nalezena
autor: Aleš Huklivszki
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier