Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Problémy s maskou

k čemu je náhradní maska

autor: Fraňo Travěnec, Štětina Jiří  (publikováno: 20.02.2001)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Otázka

Nedávno niekto spominal techdiverov s nahradnou maskou. Tak by ma zaujímalo, či niekto z Vás nosí niekedy nahradnú masku pod vodu (ak ano, kde ju máte umiestnenu). Dalej či sa niekomu už stalo pod vodou, že nahradnu masku potřeboval (rozbité sklo, vypadnuté sklo, rozpad masky, strata masky - odkopnutie buddyho plutvou a podobně).

Příběh 1

Někdy v roce 1979 mi kamarád dovezl ze západu masku NOVA se žlutým rámečkem. Moc mi slušela. Když se časem rozpadla neoprenova lícnice (tzv. "rakovina"), nechal jsem si dovézt novou NOVU. Bohužel byla jen s odporným modrým rámečkem. Tak jsem modrý rámeček odcvakl z plastového těla masky (v němž byl zalitý zorník) a vyměnil ho za starý, krásné žlutý.

Asi po 2 měsících jsem se potápěl v Červíkových jeskyních v Macoše s polskou drobounkou speleopotápěčkou (tipuji necelých 150 cm) jménem Iza Luty. Vraceli jsme se zpět z průniku. Viditelnost byla sotva jeden metr. Iza plavala první, já druhý.

Asi 200 m od vstupu se mi naráz zcela zaplavila maska. Automaticky jsem zavřel před studenou vodou oči. Přestože jsem necítil žádný naráz, myslel jsem si, že ač mám helmu s kšiltem, že mi ji Iza skopla. Rukama v tlustých rukavicích jsem si je chtěl znovu nasadit, ale zjistil jsem, že je maska na svém místě. Tak jsem si asi rozbil zorník, byla další myšlenka. Opatrně jsem si ho otápal - byl v celku!

Zkusil jsem tedy masku vylít. Přitom jsem zjistil, že se na právé straně masky odcvakl žlutý rámeček držící neoprenovou lícnici... Hned jsem byl doma. Zoubky držící rámeček na těle masky se při výměně přece jen trošinku ošoupaly a právě teď tah neoprenove lícnice způsobil rozpad masky na prvočinitele. Naštěstí levá strana masky držela pohromadě, tak jsem hlavu naklonil o 90° vpravo, dofoukl vzduch do levé poloviny masky a docela dobře dále sledoval potápěčské budíky. Od té doby na masky nesahám, neboť vím, že i bez žlutého rámečku jsem krásný.

Sabbath

Příběh 2

Mě spadla pod vodou maska dvakrát. Poprvé to bylo někdy v roce 1972 nebo 1973 při potápění ve slepé větvi Krtinského potoka v Barové jeskyni. Vraceli jsme se v nulové viditelnosti. Arnošt byl přede mnou, před ním ještě dva chlapi a já poslední jsme motal buben. Naplaval jsem do úzkého prostoru a nemohl jsem dopředu. Lano vedlo do skály. Jak jsem se tam pasoval, nějak jsem si o něco masku srazil. Navíc mi padla do bláta. Couval jsem zpátky a najednou jsem byl v místě s hladinou. Postavil jsem se a čekal.

Za pár minut se vrátil Arnošt. "Co je?" povídá. "Ztratil jsem masku" na to já. "Kde?" on. "Tam" ukázal jsem zblble já. "Hm" řekl Arnošt a zalezl do kaliska. Za chvíli se vynořil a řekl: "Na". Pak mi ještě hmatem ukázal, jak se dá úžina prolézt. Bez masky to dost studilo, ale nejspíš by to šlo. Maska byla modrá Cressi Lince.

Podruhé jsem ztratil masku v roce 1987 asi 300 J od pláže motelu La Gaviota na Playa Giron. Dobře jsem věděl, že pásek masky už není nic moc. Ale byl jsem líný jej měnit.

Ve 40 m hloubce se mi maska najednou zaplavila a vzápětí jsem měl celou hubu ve vodě. Chňapl jsem před sebe a masku spíš náhodou chytil. V hloubce to šlo, prostě jsem jednou rukou držel fotak a druhou masku a plaval. Horší to bylo u břehu. Ve vzdálenosti asi 20 m od pláže byla korálová bariéra v malé hloubce tak 3 m. Acropora palmata a podobné korály, během let jsem tam absolvoval několikrát odběr krve. Pokud byly vlny větší než 1 m, bylo překonání bariéry dost obtížné. Většinou jsem se snažil najít místo sice s menší hloubkou, ale bez korálů, nebo skoro bez korálů. Sviněharpunáři tomu říkají quebrada, něco jako mýtina v lese. Tím místem se člověk prosmýkne bez velkých ztrát na těle a výstroji. Protože byly vlny tak 2 m, docela to jezdilo. A maska se mi zaplavovala každých 20 vteřin. No, proplaval jsem, ale dost jsem si nadával. Maska byla černá Cressi Lince.

O způsobu nošení masky jsem tady asi před čtvrt rokem psal. Na videu DIR ukazuje Irwine smyčku z vodiči šňůry, kterou má k něčemu v kapse uvázanou. K ní má nerezovými karabinkami bolt snaps velikosti 0,385" přicvaknuté různé věci - tabulku, masku, a jiné. K pásku masky má na právé straně zase vodicí šňůrou systémem Tod přivázanou nerezovou karabinu bolt snap. Smyčku může vyndat a zase schovat, nic mu neuplave.

Taky to zavedu, připadá mi to chytré. Pravá kapsa Brittanicu je na to jak dělaná. Hlavní masku používám masku Cressi Focus, záložní Cressi Superocchio. Zatím ji mám jen tak neuvázanou v kapse. Určitě to změním.

Jiří Štětina
autor: Fraňo Travěnec, Štětina Jiří
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier