Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nedráždi hada bosou nohou

Bahamy, 24.2.2008

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 11.03.2008)

Rakouský turista zemřel po pokousání žralokem. Ponor bez ochranné klece proběhl v blízkosti Baham. Do vody byly pro přilákání predátorů naházeny krvavé kousky ryb.

Dr. Markus Groh (49), advokát z Vídně a potápěčský nadšenec, byl na sedmidenním potápěčském výletu "Expedice velký kladivoun a žralok tygří" asi 80 kilometrů od pobřeží Floridy ve vodách Bahamského souostroví. Groh byl v otevřené vodě bez ochranné klece nebo podobné ochrany.

Do vody byly naházeny krvavé kusy ryb ve stejnou dobu, kdy byli ve vodě i potápěči. Přesně to slibují i webové stránky agentury Scuba Adventures, které nabízejí zážitky "tváří v tvář" se žraloky. Tradičně se potápění se žraloky pořádá u stěny reefu nebo v mělké vodě, tohle ale bylo setkání ve volné vodě, kde potápěč neměl mnoho možností, jak se chránit.

Potápěče kousnul do lýtka buď žralok tygří (tiger shark) nebo žralok bělavý (bull shark). Druh není jistý, žralok po incidentu zmizel. Postižený vystoupal na hladinu, kde kapitán dvacetimetrové lodi Shear Water ihned zavolal pobřežní stráž. Groh byl letecky převezen do nemocnice Jackson Memorial Hospital v Miami. Zde bohužel zemřel.

Oficiální zprávy nespecifikují příčinu smrti. Spekuluje se o dvou možnostech. Buď vykrvácel následkem kousnutí žraloka a nebo po kousnutí v panice vystoupal na hladinu a způsobil si plynovou embolii.

Agentura tuto expedici pořádala pro 8 potápěčů a požadovala prokázání potápěčských zkušeností předložením logbooku a rozhovorem se zaměstnanci báze. Majitel agentury Jim Abernethy má s potápěním se žraloky třicetiletou zkušenost a na lodi Shear Water pořádá výlety přes 8 let.

autor: Zdeněk Šraier