Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Miroslav Kukliš - tiskové prohlášení

Tiskové prohlášení vydané 19.9.2002

autor: Sládek Tomáš, Zdeněk Šraier  (publikováno: 28.09.2002)

Tragické události že dne 10.9. na ostrově Šolta byly nešťastnou náhodou. Náš kamarád Mirek při potápění vplul do jeskyně, zabloudil v ní, a když mu docházel vzduch, rozhodl se zkrátit své utrpení.

Mirek se rozhodl ten večer nepotápět, ale sledoval ponor kolegů z hladiny. Čtveřice potápěčů nahlédla do otvoru ve dně. Ve světle potápěčských svítilen se objevil hluboký svislý tunel. Dva zkušenější krátce sestoupili a uviděli, že v hloubce čtyřiceti metrů se tunel větví do rozsáhlého systému. Ukončili zkoumání jeskyně, vynořili se a všichni čtyři pokračovali v plánovaném mělkém nenáročném ponoru.

Když Mirek viděl osvětlený vstup do jeskyně, změnil své rozhodnutí. Na lodi si oblékl potápěčské vybavení a šel jeskyni prozkoumat sám. I když byl zkušený potápěč, porušil tím řadu bezpečnostních pravidel a neměl dostatečně vybavení. V rozsáhlém jeskynním systému patrně zabloudil. Docházel mu vzduch. Místo pomalé smrti udušením si zvolil rychlý konec svým potápěčským nožem.

Policejní verzi - vraždu - považujeme z mnoha důvodů za nemožnou. K jejímu uskutečnění nebyl čas, ani technické prostředky. Neexistuje ani žádný motiv. Náš názor podporuje i skutečnost, že při pátrání po Mirkovi následující ráno zabloudil v jeskyni i policejní specialista. Byl nalezen mrtev se spotřebovanou zásobou vzduchu.

Toto tiskové prohlášení sestavili společně všichni svědci události.

autor: Sládek Tomáš, Zdeněk Šraier