Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Vyšetřování smrti Mirka Kukliše uzavřeno.

Tiskové prohlášení z 30.12.2002

autor: Frolec Dan  (publikováno: 02.01.2003)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Dan Frolec a Ivo Kožnar, kteří byli v září 2002 v Chorvatsku obviněni z vraždy svého kamaráda potápeče Miroslava Kukliše a strávili 5 týdnů ve vazební věznici, obdrželi v minulých dnech poštou od svých právních zástupců v Chorvatsku prohlášení státního zastupitelství, kterým se uzavírá vyšetřování případu. Jde pouze o administrativní potvrzení závěrů, ke kterým dospěl vyšetřující soudce ve Splitu již v říjnu. Z analýzy záznamů počítače a výsledků pitvy jednoznačně vyplynulo, že smrt Miroslava Kukliše nemohla nastat jinak než sebevraždou. Vražda dle závěrů vyšetřujícího soudce byla technicky a časově naprosto neproveditelná. Kromě toho neexistoval ani žádný motiv, pouze spekulace. M. Kukliš se k sebevraždě rozhodl v bezvýchodné situaci, poté co ztratil orientaci v podmořské jeskyni v hloubce asi 40 m a zcela vyčerpal svou zásobu stlačeného vzduchu.

Oba čeští občané zároveň dali plnou moc svým právním zástupcům v Chorvatsku k žalobě na deník Slobodna Dalmacija, který v prvních dnech jejich vazby a vyšetřování uveřejnil plná jména a tisknul články, v nichž autoři tvrdili, že je prokázáno, že D.Frolec a I.Kožnar naplánovali a spáchali vraždu a to z důvodů homosexuální žárlivosti, což ovšem byla čirá novinářská fantazie. Chorvatská média se případu věnovala i po návratu všech zadržovaných do ČR. Slobodna Dalmacija např. citovala jednoho z dalších členů posádky, který si stěžoval na nekorektní postup policie. Náčelník splitské policie reagoval v obsáhlém otevřeném dopise dne 29.10.2002, ve kterém hájí postup policie a uvádí počáteční indicie, které hovořily proti oběma obviněným (mrtvý potápěč s nožem v hrudi, dosud nezaznamenaný způsob úmrtí potápěče - sebevražda, podezřelé červené skvrny na lodi a výsledek detektoru lži) a zároveň dodává, že ze strany policie nebyla o homosexuálních motivech ani zmínka, dokonce označil tyto články za manipulaci a připojil, že by bylo zajímavé vědět, odkud měli novináři tyto informace. Analýza určila, že červené skvrny byly od barvy, kterou byl natřen bok plachetnice, což ovšem od začátku tvrdili i všichni ostatní členové posádky. K výsledkům detektoru lži D.Frolec a I.Kožnar dodávají, že test dle jejich názoru proběhl nekorektním způsobem, vůbec netušili, že se vyšetřuje násilné úmrtí, a otázky byly kladeny tak, aby je šokovaly.

Až v minulých dnech byla možnost vyzvednout potápěčské vybavení všech sedmi členů posádky a zabavené oblečení D. Frolce a I. Kožnara. Dle nepotvrzených informací ještě probíhá vyšetřování odpovědnosti za smrt chorvatského potapěče-záchranáře, Olivera Mariče, který rovněž zahynul v jeskyni, poté co se se svým chorvatským kolegou vydali hledat M. Kukliše.

Toto tiskové prohlášení vydali Dan Frolec a Ivo Kožnar

autor: Frolec Dan
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek