Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nalezená zátěž

Marsa Shagra, listopad 2018

autor: Marek Sušický  (publikováno: 07.01.2019)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Byl to jeden ze série ponorů na house reefu v Marsa Shagra a nejspíš by zanikl v seznamu mnoha dalších. Díky posledním 5 minutám si ho ale budu pamatovat docela dlouho. Jména účastníků jsou změněna.

Buddy tým Adam a Ben plaval o něco vpředu, ale Dan s Emilem zase o něco hlouběji. Ve 40 minutě Dan najednou mezi korály ve zhruba 13 metrové hloubce uviděl zátěžový opasek plný olov. Podíval se, jak se k němu co nejcitlivěji dostat a zkontroloval tlak. V lahvi zbývalo 70 barů a ostatní měli okolo 60.

Dan se odfoukl a stoupl na písčité dno, vzal opasek a vyprostil ho z korálů. Byl i pod vodou dost těžký. Dana napadlo olova rozdělit a na zbytek si nafouknout křídlo a vytáhnout ho. Jeho křídlo mělo 20 litrů a na sobě měl hliníkový backplate, 5mm wetsuit, hliníkovou lahev a 6 kg olova.

Adam vše pozoroval z povzdálí a akci natáčel. Ben si vzal první kostku a začal ji strkat do kapes na křídle a Emil si kostky vzal dvě. Dan sundal další, ale Adam natáčel a kostku nechtěl. Dan přemýšlel, jestli by se nedal pásek navázat na reel a následně vytáhnout, ale bál se, že to provázek nevydrží. Začal tedy nafukovat křídlo, zacvakl sponu opasku a ... moc nestoupal.

Připlaval k němu Ben, chytil také opasek a začali stoupat. Emil mezitím vypustil bójku, aby je na hladině čekal zodiac. Dan si mezitím uvědomil, že docela dýchá a celá akce mohla stát docela dost vzduchu. Adam mezitím doplaval k bójce a zahájil povinnou 3 minutovou bezpečnostní pauzu.

Emil pomalu namotával provázek od bójky na cívku a okolo 8 metrů se lanka drželi Dan s Benem a opaskem. Dan viděl, že Ben hodně kope, ale přitom neměl nafouklé křídlo a k tomu všemu se hodně měnila hloubka. Danovi nebylo jasné proč, moře bylo docela klidné a pak mu to došlo - bójka nemá takový výtlak.

Dan si chtěl proto ještě víc dofouknout křídlo, nebo dát signál Benovi, ať dofoukne své, ale neměl volnou ruku. V jedné držel opasek, v druhé lanko bójky, které se mu nepříjemně zařezávalo do ruky. Náhle uviděl Benův manometr, který ukazoval 30 barů.

Nevypadalo to, že by se vztlaková situace změnila a Dan se rozhodl, že jediným řešením je odhození opasku, ideálně mimo korál. Jenže s odhozením přijde problém s nadměrným pozitivním vztlakem... Dan zamumlal do automatiky a kýval na zátěž, aby Ben pochopil, co se chystá. Kývl a Dan se pustil provázku, začal klesat ke dnu a pustil opasek. Následně hned začal odfukovat. Když se dostal k 6 metrové bezpečnostní zastávce tak zjistil, že mu zbývá jen 40 barů.

Začal si nadávat, ale naštěstí všechno dobře dopadlo, po 3 minutách v 5 metrech všichni vylezli na zodiac a vrátili se na potápěčskou základnu.

Na obědě diskutovali všichni možné varianty:

  1. Pásek tam nechat.
  2. Pásek obójkovat a v dalším ponoru s dostatkem vzduchu ho v klidu vyzvednout.
  3. Rozebrat olova úplně, případně zbytek pásku roztáknout na písku tak, aby byl dobře vidět.
  4. Pásek cvaknout přímo na bójku a poslat na hladinu. Bójka by měla mít dostatečný výtlak, aby to zvládla, ale co kdyby odplavala?
  5. Stejné, jako 4, ale s přicvaknutím potápěče k námi vystřelené bójce, aby nemohla uplavat.
Proti 4 a 5 hovoří představa padajícího zátěžového opasku do hlubin, pokud by se přezka náhle rozepnula. U 5 navíc kombinováno s rychlém výstupem.

Příhoda dopadla dobře, ale jen díky včasnému rozpoznání nebezpečí. Poučením jest nesbírat nic, co je těžké na to, aby se to cvaknulo na výstroj a vytáhlo se bez velkého kopání, nebo extrémního nafouknutí (na pásku bylo asi 14 kg a asi někomu vypadl při nástupu na zodiac).

autor: Marek Sušický
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier