Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Požár lodi

3.4.2005, Spojené arabské emiráty

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 07.05.2005)

Phi Lee uslyšel silný zvuk připomínající plynový hořák. Otočil se a uviděl šlehat plameny ze spodní části jednoho z rebreatherů.

Stalo se to ve chvíli, kdy se první skupina potápěčů vracela z ponoru na vraku ponorky U 533, ležící v hloubce 115 m. Druhá skupina připravovala své přístroje s uzavřeným okruhem a chystala se na ponor.

Všichni potápěči naskákali okamžitě do moře a plavali rychle pryč. Neměli moc času sledovat, jak jejich loď hoří. Věděli, že dekompresní láhve s kyslíkem a nitroxem zůstaly na palubě, obklopeny plameny. V žáru přestávaly o-kroužky těsnit a z lodi vyrážely prudké, jasně viditelné plameny. Potom láhve explodovaly, střepiny létaly do výšky asi 50 m a dopadaly okolo potápěčů plavajících na hladině.

Signalizovat nebylo třeba. Za chvíli vyzvedla trosečníky turistická loď s rybáři, pobřežní stráž dovlekla ohořelé zbytky desetimetrové lodi do přístavu. Shořelo vše nad čárou ponoru. Jenom na potápěčském vybavení vznikla škoda v desítkách tisíc dolarů.

Ve třech minutách se stalo následující:

  1. ventil na kyslíkové láhvi byl otevřen,
  2. zapnuta elektronika rebreatheru,
  3. elektricky ovládaný ventil spustil přívod kyslíku do okruhu,
  4. potápěč začal manipulovat s přístrojem, aby si ho vzal na záda,
  5. vypukl požár.

Vše shořelo, nikdo už přesně nezjistí příčinu. Možná vzplanuly nečistoty zanesené do ventilu láhve, možná znečištěná hadice. Automatika byla téměř nová, měla za sebou pouze tři ponory. Rebreather byl používán čtyři roky.

Nikdo neutrpěl úraz.

Výrobce a konkrétní typ elektronicky řízeného přístroje s uzavřeným okruhem nejsou podstatné.

autor: Sládek Tomáš