Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nehoda v Rabacu

17.5.1998 pod hotelem Neptun, Rabac, Chorvatsko

autor: Pozník Michal, Šillik Vladislav  (publikováno: 28.05.1998)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Zájezd s MDC s.r.o. autobusem do Rabacu v Chorvatsku. Bylo super počasí, sluníčko, trochu vítr a vlny, voda ale poměrně teplá. Všechno probíhalo v pohodě, až na poslední večer, kdy se jistý potápěč M.D. CMAS P* a jeho kolega K.L. IANTD OWD vydali na noční ponor nedostatečně vybavení (slabé svítilny, málo zkušeností, ...). Potápěli se do hloubky 35m, kde neměli co dělat (den před tím byli důrazně napomenuti za nekázeň při ponoru). Ponor zkončil bezvědemím M.D. se zástavou dýchaní a srdeční činnosti.

Noční ponor
datum zanoření: 17.5.1998
čas zanoření: asi 00:15
maximální dosažená hloubka: 35m
Oba potápěči mají: 15l lahev, základní automatiku + octopus, svítilnu (slabou)

M.D. po celou dobu ponoru velmi rychle dýchal (není tedy divu, že mu došel vzduch v době, kdy jeho kolega měl ještě asi polovinu láhve). Navíc při ponoru vůbec nesledoval manometr a tak až jeho kolega ho upozornil, že jde na rezervu a ukazál výstup nahoru. Asi v patnácti metrech zhasla M.D. baterka, takže měli jen jednu a ne příliš kvalitní. V deseti metrech došel M.D. vzduch a tak zahájili výstup na oktopus. Na hladině byli poměrně vlny. K.L. se snažil kolegovi shodit olova, ale ten propadl panice, sápal se po něm a volal o pomoc. Potápěči na břehu ihned vyrazili na pomoc, ale bohužel než dorazili, byl M.D. již v bezvědomí pod vodou. Po odvlečení ke břehu u M.D. zahájili oživování (kyslík, srdeční masáž, umělé dýchání). Po chvíli začal sám dýchat a byla též obnovena jeho srdeční činnost.

Asi po 30 min byl naložen do přivolaného vozu záchranné služby a převezen do Puly. Ještě 19. května byl jeho stav nejistý a M.D. byl stále v bezvědomí.

autor: Pozník Michal, Šillik Vladislav
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier