Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nehoda na Attersee

Rakousko, 8.9. až 10.9.2007

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 11.09.2007)

Další křížek na Scharze Brücke, potápěč JP z Brna (41 let) se nevrátil ze sobotního ponoru.

Památníčky na Scharze Brücke, foto Zoltán Hodúr

Stěna na této lokalitě padá do 55 m, dále se dá doplavat až do maximální hloubky Attersee, 169 m. Díky velké hloubce je vyhledávána pro trénink technických potápěčů. Zahynulo zde i několik rekreačních potápěčů, kteří podcenili hloubkové opojení a nebo nedokázali vyřešit zamrznutí automatiky ve chladné vodě.

Podle OÖNachrichten sestupovala skupina pěti potápěčů, kteří plánovali sestup do hloubky 40 m. Čtyři další potápěči se v pořádku vynořili. Podle informací na Fóru potápěčském se měl JP v hloubce 30 m záměrně oddělit od skupiny a signalizovat, že jde sám dolů. Stejný zdroj uvádí, že JP se měl dopouštět různých potápěčských výstřelků opakovaně. V adresáři na SP měl JP uvedenu kvalifikaci AOWD.

Záchranáři byli zavoláni, když se JP nevynořil ani po dvou hodinách.

Policie a hasiči uspořádali rozsáhlou pátrací akci, do které se zapojilo 13 potápěčů. Kurt Hitzfelder, vedoucí potápěč hasičů městečka Weyregg, měl při akci dekompresní nehodu. Léčí se v barokomoře na klinice v Traunsteinu. Do pátrání byl zapojen ROV, pomocí kterého se nakonec dne 10.9. podařilo tělo pohřešovaného potápěče nalézt. O přesné příčině úmrtí zatím nejsou informace.

Ve stejné době, kdy probíhala pátrací akce, se na jiném místě Attersee stala další potápěčská nehoda. Potápěčka při výcvikovém ponoru v panice vystoupila příliš rychle bez vydechování na hladinu a utrpěla barotrauma plic z přetlaku. I ona se léčí v Traunsteinské komoře. Nehody spolu nijak nesouvisí.

autor: Sládek Tomáš