Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Shaw - nehoda v hloubce 270 m

8.1.2005, Boesmansgat, Jihoafrická republika

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 10.01.2005)

Při pokusu o vyzvednutí ostatků Deona Dreyera zahynul Dave Shaw, držitel několika hloubkových rekordů.

Dave Shaw sestoupil do hloubky 270 m, tam měl za pomoci řezače vyprostit tělo z výstroje, vložit ho do speciálního vaku a vystoupal s ním do hloubky 220 m. Tam na něj čekal Don Shirley, který měl tělo převzít, pokračovat s ním ve vynořování a předat dalšímu potápěči. Dave Shaw se ale v plánovaném čase nevrátil. Don Shirley se zanořil do 250 m. Neviděl žádné světlo. Zvracel, bylo mu špatně. Po vynoření byl léčen v dekompresní komoře.

Nikdo neví, co se přesně stalo.

Rozsáhlé operace se zúčastnil tým osmi potápěčů s rebreathery, podpůrný tým, záchranný tým pro případ nehody. Protože bylo plánováno vyzdvižení těla, byl na místě také policejní tým. Na hladině byla vybudována lanovka pro vyzdvižení těla a případně i pro nouzový transport potápěče. Dekompresní komora byla připravena na břehu.


Tělo Deona Dreyera nalezl Dave Shaw při ponoru 28. října 2004. Původně měl v plánu prodloužit doposud prozkoumanou část jeskyně. Zanořoval se podle dříve shora spuštěného lana se zátěží, které končilo v 260 m. Připojil na něj konec šňůry z bubnu a pokračoval do hlubší části jeskyně. Jeden počítač VR3 na dně zkolaboval, ale druhý fungoval dobře, stejně jako třetí počítač, Nitek He. Elektronika Hammerhead doplněná do rebreatheru MK 15.5 udržovala parciální tlak kyslíku na 1.3 bar a Dave Shaw hloubku ani subjektivně nevnímal.

Odvinul asi 20 m šňůry, když spatřil tělo Deon Dreyera, který zemřel 17. prosince 1994. Ležel v hloubce 270 m, na zádech, ruce rozhozené. Dave se rozhodl tělo vyzvednout, ale bránily mu v tom láhve zabořené do bahna. Připevnil k výstroji mrtvého buben se šňůrou a zahájil výstup, beztak už o minutu přetáhl plánovaný čas. Každá sekunda v hloubce 280 m stojí 1.2 minuty na dekompresi při výstupu.

Celý ponor trval devět hodin a čtyřicet minut. Byl při něm dosažen nový hloubkový rekord při použití rebreatheru v jeskyni, navíc byl v této hloubce prováděn průzkum a celý ponor se uskutečnil ve velké nadmořské výšce (1550 m).


Můžeme jen spekulovat, co bylo příčinou nehody. Po e-mailové diskusi s několika přáteli, kteří všichni mají zkušenosti s konstrukcí potápěčské techniky, jsme podle fotografií a popisů uveřejněných na webu Dava Shawa našli několik potenciálních zdrojů poruchy elektroniky. Po bitvě je každý generál. Mohlo ale selhat cokoli. Mohlo dojít k záměně plynů, mohla to být HPNS... Pravděpodobně se to nikdy nedozvíme. Dave Shaw zemřel a hned tak se asi nenajde nikdo, kdo by chtěl vyprostit dvě těla z hloubky 270 m v Boesmansgatu.

Web Dava Shawa má adresu www.deepcave.com, 10.1. stále funguje a najdete na něm řadu podrobností.

autor: Sládek Tomáš