Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Shaw - těla obou potápěčů byla vyzdvižena

12.1.2005, Boesmansgat, Jihoafrická republika

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 13.01.2005)
Boesmansgat - schéma

"Vypadá to, že Dave Shaw se zamotal do výstroje Deona Dreyera, jehož tělo se pokoušel vyzdvihnout," říká policie v Johanesburgu.

Těla byla vyzdvižena na povrch přibližně v 17:00 hodin místního času, to znamená v 18:00 času středoevropského.

"Policejní potápěči za asistence potápěčů technických započali dnes ráno s odstraňováním lan a další výstroje z jeskyně," říká mluvčí policie Ernst Strydom. "Byli v hloubce asi 20 m, když si všimli, že obě těla jsou zachycena na útesu."

Původně nebylo vyzdvižení pozůstatků plánováno, vyzdvižena měla být pouze zavěšená výstroj, především dekompresní láhve připravené jako záložní pro případ poruchy rebreatheru. Potom měl celý tým čítající přes 30 lidí místo definitivně opustit. Dave Shaw si přál, aby v případě nehody byl ponechán na místě, aby nikdo neriskoval při vyzdvižení jeho těla. Sám si byl vědom rizika takové operace. Manželce řekl pozdější datum, než na které byl ponor ve skutečnosti plánován, aby si nedělala starosti.

Těla vyplavala vlastním vztlakem, což tvar jeskyně, či spíše propasti jdoucí v prozkoumané části do hloubky přes 270 m, umožňuje. Odpoutání ode dna bylo pravděpodobně iniciováno při manipulaci s lany na konci tragického ponoru. Výstroj obou mrtvých byla zaklesnuta do sebe a vše bylo zamotáno do šňůr.

Podle jedné z vyšetřovacích verzí Dave Shaw při manipulaci s tělem Deona Dreyera zvířil sediment. Viditelnost klesla až k nule. Zamotal se do šňůr a pak už nebyl schopen se vymotat či vyřezat. Zvíření sedimentu by vysvětlovalo, proč Don Shirley neviděl z 220 m žádné světlo, i když jinak byla viditelnost velmi dobrá a Dave Shaw používal velmi výkonnou svítilnu.

Zatím nebyl proveden rozbor techniky. Těla budou podrobena pitvě a obě nehody - ta z 8.1.2005 i ta deset let stará - vyšetřeny standardními policejními postupy.


O nehodě jsme na Stranách potápěčských podrobněji psali v předešlém článku.

autor: Sládek Tomáš