Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dekompresní nehoda na Thistlegormu

příčinou byla dehydratace

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 19.05.2004)

Velká expozice ve střední hloubce, krátký povrchový interval, vedro. To jsou ideální podmínky k tomu, aby se vymstila i malá chyba.

Postižený odpočíval po obědě na horní palubě lodi. Když se pokusil vstát, tak zavrávoral, byl zmatený a neměl pod kontrolou dolní končetiny. Okolí zaregistrovalo, že je tu problém. Na ruce měl skvrny mramorové kůže - diagnóza byla zřejmá. První reakce bylo podání kyslíku prostřednictvím potápěčské plicní automatiky ze stage lahve.

Postižený dýchá kyslík z automatiky

Situace se velmi rychle uklidnila. Už po pár minutách veškeré zjevné neurologické příznaky zmizely, zato byla zjištěna kožní forma dekompresní nemoci na stehnech, části břicha, části zad, na rukou.

  8:24 až   9:06  První ponor (profil viz dále)
  9:06 až 10:23Povrchový interval
10:23 až 11:03Druhý ponor (profil viz dále)
12:35 (odhad)  Zaregistrován problém
12:40Podán kyslík (25 minut kyslík/5 minut airbreak)
12:55Podán lékařem intravenózně kortikosteroid (Dexona, 4 mg), perorálně podán Aspirin (500 mg)

Zpočátku každou čtvrthodinu, poté po půl hodinách, bylo dýchání kyslíku přerušováno a postižený pil vodu. Po hodině základní neurologické vyšetření neukázalo žádné potíže, plocha zasažené kůže se zmenšovala před očima. Po dvou hodinách od zahájení léčby zmizely všechny patrné stopy.

Asi po hodině snahy o intenzivní hydrataci postižený zvracel téměř čistou vodu. Asi jsme to s množstvím vody trošku přehnali, vypil hodně přes litr. I poté pil, ale už po menších dávkách. Na lodi bohužel nebyl k dispozici žádný rehydratační roztok, pouze voda a sladké limonády.

Po čtyřech hodinách bylo dýchání kyslíku ukončeno, vzhledem k absenci příznaků se postižený po dohodě s lékařem a dalšími zúčastněnými rozhodl nejít v Sharm El Sheikhu do komory. Při transferu z Sharmu do Dahabu mikrobusem byl vzhledem k vyšší nadmořské výšce opět podáván kyslík, tentokrát z polomasky (asi po dobu 45 minut).

Za 48 hodin se postižený opět potápěl, s EAN 32 do max. 6 m hloubky. Další den s EAN 32 do max. 8 m hloubky, oba ponory s nitroxovým instruktorem v roli parťáka. I let z Egypta do Prahy po dalším dni proběhl bez problémů. Jediným trvalým následkem je zažitá zkušenost.

Příčina

Pravděpodobným důvodem byla nedostatečná hydratace. Postižený večer před nehodou vypil asi litr piva a pak už jen čaj k snídani a trochu vody mezi ponory.

Plavba lodí mu nedělala nějak moc dobře, od vyplutí ze Sharmu si stěžoval na nevolnost a polehával na horní palubě. Proto také nic nejedl a málo pil. Stejného ponoru se účastnilo s ním ve skupině dalších 5 lidí a všichni byli v pořádku.

Ze záznamu profilu ponorů je zřejmé, že v obou případech byl dodržen dekompresní postup dle Aladina Pro, dokonce s nějakou minutkou bezpečnostní zastávky navíc. Ponory byly v teplé vodě, v pohodě a bez větší námahy. Jediným z profilu patrným rizikovým faktorem je poměrně krátký povrchový interval.

profil 1. ponoru
profil 2. ponoru profil 2. ponoru

Poučení

  1. Hydratace, hydratace, hydratace...
  2. Kyslík opravdu zachraňuje.
  3. Lékař na palubě je velkým přínosem, zvláště má-li v podobných případech kortikosteroid v lékárně.
  4. Rehydratační prostředek a Aspirin patří do potápěčské lékárny první pomoci.
  5. Plicní automatika s náustkem je v podobných případech sice použitelná, ale vyžaduje přítomnost masky na obličeji, aby postižený nedýchal nosem. Bylo by užitečné mít polomasku, která by se dala nasadit místo náustku na běžnou automatiku.
  6. Na podobné lokality je ideální nitrox, vzduch je spíš nouzové řešení, které zbytečně zatěžuje organismus.
autor: Sládek Tomáš