Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Útok úhořovce

2. června 2015, Vis, Chorvatsko

autor: Dušan Postránecký  (publikováno: 12.06.2015)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Chtěl bych se podělit o nevšední nehodu, která se mi stala 2.6.2015 v Chorvatsku při potápění na lokalitě u ostrova Vis.

Každoročně vyrážíme touto dobou s partou kamarádů - potapěčů na loď Pogled a z přístavu Jesenice/Krilo pod Splitem týden objíždíme potapěčské lokality na ostrovech.

Lokalita nehody je Mali Barjak - vrak Teti, je to vrak lodi, který obývají velcí mořští úhoři. Vzhledem k tomu, že ostrov Vis je chráněná oblast, na všechny potapěčské lokality vás musí doprovázet místní dive master. Úhoři jsou na potapěče zvyklí a chorvatský dive master jim občas doveze krmení.

Na ponor šlo celkem osm potapěčů, vrak se nachází zhruba ve 30 - 32 m. Vše bylo v pořádku, úhoř se objevil jenom jeden (druhý odmítal vylézt z úkrytu), byl však opravdu velký, délka okolo 2 metrů. Úhoř kroužil kolem potapěčů, evidentně čekal nějakou rybku... Když proplouval kolem mé hlavy - čekal jsem že připluje a vzápětí uhne - znenadání zaútočil na mou masku. Úder byl opravdu překvapivý a o jeho síle vypovídá zničená maska - úhoř vykousl celou její středovou část - nosní prolis, až k očnicím. Jedině instinktivní trhnutí hlavou dozadu mě zachránilo od amputace nosu, docela zázrak, že mi nos zůstal ...

Po útoku následovalo okamžité zalití masky, v podstatě jsem nevěděl, co se vlastně stalo, marně jsem se ji snažil vyfouknout.. Naštěstí jsem nezpanikařil, navíc ke mně okamžitě připlaval kamarád (filmař) a chytil mě za předloktí. Začal mi přifukovat žaket a řízeně jsme vystoupali na hladinu.

Tato unikátní nehoda se patrně stala díky stříbrné masce, kterou si úhoř spletl s odleskem ryby. Unikátní je taky proto, že prakticky celou záležitost se podařilo kvalitně nafilmovat, kamarád ji již umístil na youtube

autor: Dušan Postránecký
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier