Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Zamrzlý ventil

květen 2001, Svobodné Heřmanice.

autor: nezveřejněný autor  (publikováno: 07.12.2001)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Dlouho jsem váhal, zda to na sebe prásknu, ale představa, že by se to mohlo stát úplnému začátečníkovi, mi dodala odvahu.

Jak to bylo

Stalo se to na lomu ve Svobodných Heřmanicích letos v květnu. V té době jsem měl P** a 75 ponorů.
Podstatné informace o výstroji:

Plán ponoru - od Krnovského mola k pumpě, kaňonem ke kesonu a po východní straně zpět.

Krátce po zanoření, v 15 m, automatika Jetstream nedávala vzduch - divné (ani bublinka). V klidu vezmu záložní Cyklon - v pořádku a pokračujeme. U pumpy (22 m) zkusím znovu "zamrzlý" Jetstream - byl v pořádku. Po 30 s znovu bez vzduchu, opět výměna za Cyklon, podívám se na tlakoměr a polilo mě horko - 0 barů. Dám kolegovi signál "nemám vzduch", ten reagoval perfektně.

Jeho tlakoměr ukazoval 160 barů v 15 l lahvi. Zklidnil jsem se a ukázal, že jdeme nahoru podél dna na jeho láhev - pochopil. Téměř nedýchám, aby i jemu nezamrzla automatika, měl pouze jeden 1. stupeň (Titan arctic) s octopusem, připraven na nouzovku. Horečně přemýšlím, kde se stala chyba.

Asi v 15 m se podívám na svůj tlakoměr, ukazoval 170 barů, a v té chvíli mi to došlo: Na "zamrzajícím" Jetstreamu byl připojen tlakoměr. Vzal jsem si opět svůj Cyklon - v pořádku.

Ponor jsme dokončili okružní plavbou v 5 m hloubce podél východního břehu zpět ke Krnovskému molu.

Kolega byl spokojen (v hloubce mu bylo zima 4°C) a příhodu u pumpy považoval za nácvik krizovky. Já byl znechucen, že dosud spolehlivá automatika zradila. Na konci ponoru jsem měl 130 bar.

Příčina

Bylo to banální - málo otevřený ventil lahve pro hlavní automatiku. Nešel jsem se svojí lahví a nevěděl o tom, že ventil zadrhává při každé otáčce. Otevřel jsem ventil na doraz a 1/2 otáčky zpět a neuvědomil si, že jsem s ním otočil jen jednou !!!

Co dodat

S Poseidonem se potápím dále a pečlivěji kontroluji výstroj.

Jindra
autor: nezveřejněný autor
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier