Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Po ponoru zemřel Karel Zich

Příčina smrti nesouvisela s potápěním

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 01.08.2004)

Vyrážím se potápět na Korsiku. V autorádiu mám stabilně založených několik alb Spirituál kvintetu. Další album s Karlem Zichem ale už nevznikne, pár hodin před odjezdem se dozvídám, že zemřel v úterý 13. července v podvečer při potápění u korsického města Porto Vecchio.

Ponor měl podle Radomila Hertla z pražského potápěčského centra Blue Shark daleko k extrému, většina ponoru se odehrála v hloubce jen o málo přesahující deset metrů s krátkým zanořením do dvaceti, ponor trval 48 minut. Když se Karel Zich vynořil na hladinu, choval se podle Hertla naprosto normálně. Asi po minutě však náhle ztratil vědomí.

"Hned na hladině dostal umělé dýchání, a když to nepomohlo, po čtvrthodině jsme pokračovali v resuscitaci na lodi. Helikoptéra záchranné služby přiletěla asi po hodině a čtvrt," vypráví Hertl se slzami v očích. "Lékařka však pouze konstatovala smrt. Odpluli jsme tedy do přístavu, kde začalo vyšetřování."

Tělo bylo do Prahy převezeno v úterý večer. Na přání rodiny byl Karel Zich ve středu dopoledne pitván, aby se zjistila příčina smrti. Příbuzní byli v šoku, v jakém stavu přišlo tělo z Francie. Zjevně o ně nebylo řádně postaráno a podle některých informací bylo dokonce v neoprénovém obleku.

"Úmrtí bylo nenásilné, příčinou bylo onemocnění kardiovaskulárního systému, srdce i cév," uvedl přednosta Ústavu soudního lékařství Jiří Hladík. Karla Zicha mohla zabít jakékoli fyzická zátěž, třeba vyběhnutí několika schodů, potápění bylo jen onou "poslední kapkou". Soudní pitva vyloučila jako příčinu smrti utopení, o kterém hovořila zpráva francouzských lékařů. Tamní lékaři dokonce odmítli pitvu s tím, že příčina smrti je jasná.

Karel Zich pravidelně sportoval. Od mládí se věnoval gymnastice, kanoistice, házené, plaval, lyžoval. V posledních letech si nejraději zahrál tenis a jeho velkou láskou byly hory. Potápěl se asi jeden rok.

Zemřel skvělý muzikant a podle těch, co ho znali, velkorysý a skromný člověk.

 

"Je to paráda, lehnout si na záda a číst si," zpívá v jedné ze svých písní. Sám ale žil naplno a to jeho organismus ve věku padesáti pěti let nevydržel. Je otázka, zda mohla závažnost onemocnění odhalit lékařská prohlídka. "Možná ano," řekl mi po velmi podobném úmrtí Pavla Bohdana před dvěma lety jeden zkušený lékař, "ale záruční listy nedáváme". Obecně se potápěčům doporučuje absolvovat lékařskou prohlídku každý rok.

 

Související články:
Karel Zich - Popis událostí od přímého účastníka

autor: Sládek Tomáš