Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Flash news

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Zdeněk Šraier

Aktuality, drobnosti, upozornění

Bezpečnostní aktualizace specifikace výrobku!

07.08.2023

Vážení potápěči,

máme pro Vás a Vaše zákazníky důležitou informaci:

!Bezpečnostní aktualizace specifikace výrobku!:

Identifikace výrobku a nastavení maximální provozní hloubky.

Maximální provozní hloubka skútru GO! byla s okamžitou platností upravena na 100 m.

Tato úprava se týká všech skútrů Seacraft GO! bez ohledu na datum výroby.
Souvislosti a důvody změny.
Na základě běžných materiálových a výkonnostních testů jsme zjistili, že u některých prvků skútru došlo ke změně odolnosti proti tlaku v důsledku postupných změn struktury použitého polymeru vstřikovaného do formy.
Nejvyšší hodnotou společnosti Seacraft je bezpečnost zákazníků a potápěčů, proto jsme se rozhodli snížit maximální provozní hloubku skútrů GO! na 100 m.

Spokojenost zákazníků
V případě, že tato změna specifikace výrobku ovlivnila vaše důvody pro jeho koupi, kontaktujte nás prosím. Výrobce vám na žádost poskytne bezplatnou tlakovou zkoušku, případně servisní revizi skútru GO!

Váš DIVETRAVEL a SEACRAFT

Rekord pokořen, ať žije nový rekord

11.07.2019

Po týdnu se ve středu10.7.2019 ve 12:22 hodin vynořili nad hladinu lomu u Slověnického mlýna na Českobudějovicku potápěči David Vondrášek a Václav Gabriel. Pokořili český rekord, když vydrželi v kesonu v hloubce přibližně deset metrů pod hladinou 168 hodin a deset minut. Vondrášek tak překonal svůj dosavadní nejlepší výkon 102 hodin z roku 2015.

Začal pokus o překonání českého rekordu

03.07.2019

Dnes v poledne (konkrétně v čase 12:07 hod.) začalo překonání českého rekordu v pobytu pod vodní hladinou a jeho prodloužení na délku jednoho týdne (tj. min. 168 hod.). Podvodní mise probíhá v lomu Slověnický mlýn  u Lišova, nedaleko Českých Budějovic.

Team

Team

Zahájení pokusu

Zahájení pokusu - potápěči vstupují do vody

 

Czech Aquanaut: One week

01.07.2019

PRAHA/SLOVĚNICE  - Skupina českých potápěčů se pokusí strávit non-stop pod vodou celý týden, tedy 7 dní. Dosavadní český rekord je lehce přes 102 hodin ze září 2015 a drží ho Mgr. David Vondrášek, instruktor a lektor potápění na FTVS UK.

Ten je iniciátorem a vedoucím i celého letošního projektu Czech Aquanaut: OneWeek. Tohoto vědeckého projektu se dále zúčastní jeho bývalý studenta nyní již kolega na stejné škole Václav Gabriel. Jim budou nad vodou i pod ní pomáhat další studenti FTVS a též i další zkušení potápěči. Kromě pokoření rekordu je dalším cílem vědecko-sportovního experimentu pokusit se současně i o co největší soběstačnost podvodního obydlí, ve kterém se týdenní mise uskuteční.

Pokus bude probíhat od středy 3. 7. 2018 v zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova (u Českých Budějovic), kde je v hloubce 10 m umístěna speciální podvodní kabina (keson).  Potápěči budou mít s sebou jídlo, spací sítě (hamaky) a spacáky, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort. A též vědecké vybavení, neboť celou dobu budou plnit technické a vědecké úkoly.

Časový plán: zanoření pod vodu  - ve středu 3. 7. v pravé poledne. A pak - pokud vše půjde dobře – za týden ve středu 10. 7 2018 nastane v odpoledních hodinách výstup nad hladinu. Stráví tak pod vodou minimálně 7 dní, tj. 168 hodin. Půjde o nový český rekord. Konkrétní přesný počet hodin a minut strávených pod vodou pak bude záviset na délce tzv. dekomprese při vynořování, tj, kdy konkrétně vyplavou nad hladinu. Po vynoření z vody pak budou oba „aquanauti“, po prohlídce lékařem, k dispozici novinářům.


Keson zvenku v létě 2010

Keson zvenku (bez vody) v létě 2010

Projekt, jehož hlavními partnery jsou: sdružení Czech Aquanaut, lom Slověnický mlýn, firma Divesoft, uznávaný obchod s vybavením a službami pro potápěče Divers Direct, třeboňský pivovar Bohemia Regent a firma Adventure Menu,  má mimo jiné i velmi specifické vědecké zaměření.  Jedná se o projekt s více cíli -  jednotlivé závěrečné práce zúčastněných studentů, zdravotnický experiment (budou se měřit různá data) a v neposlední řadě technický experiment.  Půjde o získávání dalších zkušeností a ověření technických i technologických postupů při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Vliv hyperbarického prostředí na člověka i na růst rostlin, pokusný 3D tisk pod vodou, zkoumání efektivity pohybu pod hladinou atd.  Poznatků bude využito pro další hlavní cíl akce - experiment s maximálně soběstačnou stanicí pod hladinou.

Jak dopadne pití piva pod vodou - ??
Jednou z činností prováděných během týdenního ponoru bude i experiment s pitím točeného (!!) piva pod vodou. Půjde o premiérový pokus, doposud předtím to nikdy nikdo nezkusil.
Pivo dodá třeboňský pivovar Bohemia Regent, na teamu potápěčů pak bude vyřešit problém s dopravou sudu a celého výčepního zařízení pod vodu a i s čepováním pěnivého moku v podvodním kesonu. 
Celá „akce Regent“ bude zároveň součástí lékařských experimentů pod vodou - na jemnou motoriku, paměť, ovlivnění chuti, spánkové rytmy...

Další informace

Podrobnosti k potápění
Hlavní postavou celého experimentu je David „DvD“ Vondrášek (ročník 1974), dlouholetý a zkušený certifikovaný potápěč, instruktor.  Od roku 2001 působí na FTVS UK na Katedře technických a úpolových sportů jako vedoucí oddělení potápění.  Též je autorem knih „Potápěčské lokality na Slapech“ a „Vltava - po dně staré řeky“. V září 2015 posunul tuzemský rekord v délce pobytu pod vodou, když strávil v „habitatu“ na dně lomu Slověnický mlýn v hloubce 10 m pět dní, celkem více jak 102 hodin.
Tentokráte ho v kesonu doplní jeho nedávný svěřenec na FTVS Václav Gabriel (ročník 1992).
Zbytek teamu tvoří posluchači FTVS a další zkušení potápěči.  Budou oba hlavní aquanauty průběžně doplňovat nezbytnými zásobami, navštěvovat a trávit s nimi v podvodním „obydlí“ různé časové úseky a též zabezpečovat vše z hladiny.

Celá akce je maximálně profesionálně připravena. Riziko minimalizováno. Navíc David Vondrášek má s pobytem pod vodou bohaté zkušenosti - a je držitelem současného rekordu. Další bezpečnostní zárukou je, že letošní pokus připravuje podobný tým jako před několika lety - a tehdy dopadlo vše naprosto v pořádku.

Podvodní kabina, habitat, je v současné době největší "keson", který kdy byl u nás postaven a dán do provozu. Její výška je přes 6 m, průměr přes 2 m, výtlak pak zhruba 29 tun. Jeho hlavní tělo je tvořeno nádobou o výšce 6 m - rozdělené do tří sekcí. Vejde se do ní naráz až osm potápěčů. Zařízení disponuje dvěma ložnicemi, do nichž se vstupuje ve střední části, trvalou výměnou vzduchu, přívodem elektrické energie, vnitřním a vnějším osvětlení, komunikačními a nouzovými prostředky.

Vstup do kabiny je jen pod hladinou - „suchou nohou“ se do ní tedy nedá dostat.  Potápěči budou mít na sobě pro přesun do podvodního habitatu suché obleky, které si pak v kabině sundají a budou celou dobu v suchém oděvu (tepláky, mikina) a v teple (bunda, spacák). Obdobně – veškerý materiál bude do kabiny transportován mokrým i suchým způsobem  - speciálně vyrobeným plastovým boxem, přepravními kanystry, připravenými tak, aby odolaly vysokému tlaku apod.

ložnice v mezipatře

Ložnice v mezipatře kesonu

Podrobnosti k lokalitě
Lom Slověnický mlýn (dříve také někdy nazývaný Vápeníkův - to podle jména provozovatele, za jehož vedení prošel největším hospodářským rozvojem), je bývalým žulovým lomem, kde těžba byla ukončena v druhé polovině padesátých let. Plochou sice nepatří mezi díla rozsáhlá, o to atraktivnější je jeho vodní hloubka (27m) a charakter terénu pod vodní hladinou.

Až do roku 2000 byl lom soustavně pustošen vyvážením komunálního odpadu a jeho okolí zatěžovalo množství divokých skládek. Od uvedeného roku je však partou nadšenců měněn do nové podoby sportovního a společenského centra, potápěčské základny a arboreta s lesoparkem a soustavou rybníků. Celý lom byl v průběhu tří let vyčerpán, vyčištěn a zbaven veškerého odpadu. V roce 2014 byl v hloubce 10,5 metru instalován potápěčský zvon - KESON - svými parametry a vybavením u nás naprosto unikátní.

Lom dále vyniká výbornou viditelností pod vodou (která se díky péči majitelů stále zlepšuje) a pestrou populací ryb – z nichž nejfotogeničtější jsou asi zlatí jeseteři.

Autorem myšlenky revitalizace celého prostoru, architektonických, technických i zahradnických řešení je Ing. Michal Doktor, vlastníkem celé lokality je pak OS Horizont 3000.
Díky jejich laskavosti je možno celý projekt uskutečnit.


Kudy do lomu
Z Prahy (ze severu):
Přes Benešov a Tábor (po nové dálnici lze město bez problémů minout) směrem na České Budějovice. Cca 6 km před ČB sjet z výpadovky (odbočka na Hlubokou) a pokračovat do Lišova. Odtud na Slověnice. Těsně před nimi značená odbočka Slověnický mlýn. Pokračovat po zpevněné polní cestě až na konec, kde je velké parkoviště.
Pozn: nemusí se dojet až do Lišova, Slověnice jsou postupně značeny přímo už cestou na Lišovu – ušetří se ca 4 km.

Z Českých Budějovic (z jihu):
Směrem na Třeboň dojet Lišova. Odtud na Slověnice. Těsně před nimi značená odbočka Slověnický mlýn. Pokračovat po zpevněné polní cestě až na konec, kde je velké parkoviště.

Z historie dlouhodobých pobytů pod vodou
S pokusy pobytu člověka pod hladinou začal v šedesátých letech světoznámý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau.   V roce 1963 strávil v rámci legendárního projektu Conshelf Two  celkem 30 dnů v podvodním habitatu v Rudém moři v hloubce zhruba 9 m.

A rekordy se posunují dál. Vnuk „starého pána“ Fabien Cousteau se se rozhodl v roce 2014 navázat na svého dědu a v podmořské laboratoři Aquarius jižně od Floridy (v hloubce zhruba 18 m), strávil 31 dnů a překonal tak rekord svého slavného děda. Od té doby v Aquariusu probíhají další pokusy a vědecky kontrolované pobyty pod vodou. Více informací:  https://aquarius.fiu.edu.

Současný rekord je z roku 2014. Kdy u ostrova KeyLargo vydrželi dvaaquanauti pod hladinou 73 dnů, dvě hodiny a 34 minut.

V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment s dlouhodobým pobytem člověka pod hladinou v roce 1967. V tu chvíli šlo o teprve třetí zemi na světě, kde se tyto pokusy konaly.  Projekt s názvem Permon probíhal v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích (Moravskoslezský kraj).  Při Permonu III., který probíhal na jaře toho roku, dva hlavní aktéři - Vilém Kocián a Vladimír Geist  - strávili v kabině v hloubce 10 m pod vodou celkem 80 hodin.  V rámci podzimního Permonu IV. pak oba dva aquanauti strávili pod hladinou v hloubce 25 m celkem již 102 hodin.

V září 2015 posunul tuzemský rekord v délce pobytu pod vodou Mgr. David Vondrášek, který strávil v „habitatu“ na dně lomu Slověnický mlýn v hloubce 10 m pět dní, celkem více jak 102 hodin.

Nové mapy u lokalit

31.08.2018

Po změně licenčních podmínek Google Maps jsem hledal jiné možnosti. Nakonec jako nejvhodnější vyšly OpenStreetMaps. Zároveň mají i rozumné licenční ustanovení. Ode dneška se tedy lokality zobrazují na podkladu OpenStreetMaps.

Mapy u lokalit

31.07.2018

Protože Google změnil podmínky pro použití svých map a vyžaduje nyní platby za přístup, budou přehledové mapy s vyznačením lokalit omezeny, dokud nenajdu nějaké jiné použitelné řešení.

Pracovní potápění

09.07.2018

Zkoušky

Dne 29.6. 2018 byl ukončen poslední zkouškou akreditovaný vzdělávací program Pracovní potápěč Asociace profesionálních potápěčů ČR.

Závěrečná zkouška dle zákona č.179/2006 Sb. se uskutečnila před autorizovanými osobami, lékařem se specializací Potápěčská a letecká medicína a pod dohledem zástupců Ministerstva zemědělství. Ze 17ti přihlášených, splnili všechny praktické i teoretické náležitosti tři žadatelé.

Od roku 2011, získalo mezinárodní profesní kvalifikaci Potápěč pracovní, dle EQF3 celkem 60 potápěčů.

Novým Pracovním potápěčům gratuluji a přeji mnoho úspěchů v této velmi náročné profesi. S pozdravem Miloslav Haták

Pracovní potápěč

GDPR

23.04.2018

Byl jsem upozorněn od několika uživatelů, že moje představa naplnění požadavků GDPR je naivní a mylná. A mají pravdu! Pro tuto úžasnou směrnici neplatí, že mlčení je souhlas. Pro Váš souhlas s pokračováním Vaší registace na Stranách potápěčských je nutný jasný akt souhlasu - tedy zaškrtnutí checkboxu na formuláři kontaktu. 
 
Proto Vás prosím, abyste se do svého účtu na SP přihlásil(a) a provedl(a) opravu v registrace. Nemusíte nic měnit, jen zaškrtnout checkbox "Souhlas" a stisknout tlačítko "Zapsat".  
 
Souhlas je na formuláři vyžadován od 1.3.2018. V den zahájení účinnosti GDPR (25.5.2018) budu muset vymazat všechny registrace, které nebudou mít datum aktualizace údajů novější, jak 28.2.2018. Budu muset vymazat i firmy, kluby, barokomory, plnírny, inzerce, krádeže, ... , pokud nebude aktualizovaná jejich registrující osoba!!!  
Pozor, ať nepřijdete o své prezentace!!!!! 

Potápění na Slapech na náplavce

02.04.2018

Tomáš Kurfiřt domluvil s policií ČR  pravidla, jak se bez problémů ponořit na náplavce. Ten, kdo tam pojede, ať zavolá na dohlížející policii (telefon +420-725997586) - před ponorem nahlaste kolik lidí a kam, po ponoru ohlaste, že je vše OK. Dodržujete, prosím, tato pravidla.

GDPR

01.03.2018

Ode dneška je při registraci a úpravách registrace vyžadován explicitní souhlas s uchováváním a zpracováním osobních údajů podle šílené eurosměrnice GDPR (General Data Protection Regulation) . Více naleznete v tiráži.

Zemřel pan Vladimír Král

04.02.2017

Na žádost kamarádů oznamujeme, že dne 3.2.2017 zemřel pan Vladimír Král, známý instruktor potápění, bývalý závodník v orientačním potápění, trenér reprezentace potápěčů, záchranář VZS Modrá hvězda Karlovy Vary, hlavně vzácný člověk a kamarád.

Pozor na končící platnost průkazů vůdců plavidel

01.02.2017

Zákon č. 187/2014 Sb. který novelizuje zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů, v článku II. Přechodná ustanovení, stanovil platnost průkazů způsobilosti, které byly vydány do 31. prosince 2014 Státní plavební správou, takto:

Průkazy vůdců malých a rekreačních plavidel

Průkazy vydané od vydané do vyměnit do
průkazy způsobilosti vůdců malých plavidel 31.12.1984 31.12.2016
průkazy způsobilosti vůdců malých plavidel 1.1.1985 31.12.1995 31.12.2017
průkazy způsobilosti vůdců malých plavidel 1.1.1996 31.12.2000 31.12.2018
průkazy způsobilosti vůdců malých plavidel 1.1.2001 31.1.2006 31.12.2019
průkazy způsobilosti vůdců malých plavidel 1.2.2006 31.12.2014 31.12.2020

 

Více informací najdete na webu Státní plavební správy.

Zemřel Tomáš Sládek

18.04.2016

Tomáš SládekZe Spojených států amerických přišla velice smutná zpráva.

Zemřel kamarád, potápěč, instruktor, spoluzakladatel tohoto webu Tomáš Sládek.

Stalo se tak po dokončeném solo ponoru do Devils Ear, který je součástí systému Ginnie Springs na Floridě v pátek 1.4.2016 nebo (podle jiných zdrojů) v neděli 3.4.2016.

Další podrobnosti zatím nejsou známy...

zdroj: http://www.speleoaquanaut.cz a internetová fóra


2.6.2016 - upřesnění informace: Tomáš zemřel ve středu 6.4.2016 na následky nehody z ponoru v pátek 1.4.2016 v jeskynním systému Ginnie Springs, přesněji Devil´s Eye, na severní Floridě. Sólo ponor, který je tam povolený, legální a zcela obvyklý, provedl pomocí CCR Liberty a bail out láhve AL80, měl suchý oblek a další výstroj a vybavení pro potápění v jeskyni vč. světel aj..

zdroj: http://buddymag.cz/aktuality/...

Výstava Podmořský svět

01.03.2016

V Křížové chodbě Staroměstské radnice v centru Prahy probíhá od 4.2. do 28.3.2016 výstava fotografií mnoha českých i zahraniční UW fotografů, kteří se touto cestou rozhodli přispět nadaci Světluška pomáhající lidem s těžkým zrakovým postižením.

Výstavu pořádá kolektiv autorů za koordinace Pavla Dupala, kurátorkou je Veronika Souralová. Akci spolupořádá Nadační fond Českého rozhlasu Světluška

Výstavu najdete na Staroměstské radnici v Praze denně od 10-18 hodin, vstupné je 100 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti.

Vystavující fotografové: Kurt Amsler, Laurent Ballesta, Franco Banfi, Pavel Dupal, Henri Eskenazi, Werner Fiedler, Martina Karásková Balzarová, Petr Hůla, Richard Jaroněk, Jiří George Karbus, Aleš Kocourek, Tomáš Kotouč, Bohumír Kračmar, Václav Kříž, Jiří Řezníček, Uwe Schmolke, Lešek Smelík

Na konci výstavy budou fotografie prodány nejvyšší nabídce a veškerý výtěžek bude věnován sbírkovému projektu Světluška Nadačního fondu Českého Rozhlasu.

Kromě fotografií můžete na výstavě shlédnout na velké televizi mnoho zdařilých UW videí.

Foto z vernisáže výstavy od Zbyňka Hrdiny

Foto z vernisáže výstavy od Zbyňka Hrdiny

Foto z vernisáže výstavy od Zbyňka Hrdiny

 

Smutný den na Svobodných Heřmanicích

29.02.2016

Popis nehody poslal Petr Koláček (účastník, svědek události)

Na Svobodných Heřmanicích se dne 28.2.2016 v přibližně 9:40 h udála smrtelná nehoda.

Potápěč se rychle vynořil z cca 28m (od autobusové zastávky), nastalo pravděpodobně barotrauma plic, naneštěstí byl na druhé straně lomu, kde nebyl přístup z břehu.

Potápěči pro něj zaplavali po hladině. Měl již pěnu u úst, po vytažení na břeh byly zajišťovány životní funkce, bez odezvy, mezitím příletěl vrtulníku ZS, po asi 20 minutách oživování zdravotníci konstatovali smrt.

Potápěč měl u úst pěnu, posléze mu z úst tekla i krev. Láhev 15l měl na 0 bar, stage láhev zastavena na ventilu ukazovala 0 bar. Jeho kolega se mu pokoušel v hloubce dát rezervní automatiku, bohužel postižený se nafouknul a vystřelil k hladině.


Jiný pohled na nehodu od Adama Ublanského (účastník,svědek události)

Nedělní ponor ve Svobodných Heřmanicích se proměnil v záchrannou akci potápeče se smutným koncem.

Po příjezdu k lomu a zevrubného omrknutí (9:30) jak to dnes asi vypadá, jsme s mým buddym a dvěma potápěči u auta zaslechli hlasité volání, snad o pomoc. Sešli jsme z parkoviště směrem k vodě mrknout co se děje.

Na hladině, a to téměř uprostřed vodní plochy, jsme zahlédli potápěče který chraplavým hlasem, volal o pomoc a sucháč měl jak vzducholoď, kolegům kteří se ještě ani nesvlékli z ponoru jsme okamžitě pomohli se znovu nastrojit a  ti se ihned vydali na pomoc. Z nejbližšího místa na břehu směrem asi k nejvíc kolmé části celého lomu.

Ihned jak k němu dorazili, křičeli volejte záchranku, má u pusy pěnu a bubliny a nevypadá moc dobře.

Zatímco kolegové s ním plavali zpět ke břehu, můj buddy volal na 112 a zevrubným popisem a slovy "barotrauma" mu byl potvrzen výjezd záchranky i start vrtulníku s přibližným časem 20 minut.

Hned po ukončení hovoru jsme s mým buddym začali pomáhat všem třem na břeh, hlavně postiženému u kterého nám to ztěžovala i celková váha výbavy. Ihned jsme jej začali s obtížemi odstrojovat, ale ač vše proběhlo velmi rychle a celkem "profesionálně", nepodařilo se již nahmatat tep anebo se dobrat k nějakým reakcím na vnější podněty. Krev v oblasti dutiny ústní společně s pěnou a celkovou bezvládností již nedávala moc šancí k přežití.

Pár chvil po odstrojení techniky, která měla na manometru zlověstnou nulu, přehlušil všudypřítomné nepříjemné ticho hluk vrtule a zvedající se prach. Záchranáři postiženého během pár vteřin obklopili a ihned připojili k monitoru. Po nastřihnutí krční manžety sucháče byla zahájena srdeční resuscitace s pomocí umělého dýchání. Po asi 20 minutách činnosti lékaři bez výsledku oživování ukončili se slovy "zde už více nepomůžeme".

Členové záchranných složek všem přítomným poděkovali za pomoc a spolupráci a rozloučili se. Odchod v ponurné atmosféře a pohled na uzavřený vak byl smutnou tečkou našeho neuskutečněného ponoru a zároveň zdrojem myšlenek, jak se to mohlo stát a kde se stala chyba. Selhala snad technika, týmová spolupráce nebo snad nějaké naprosto nepředvídatelné vnitřní zranění, snad se to brzy dozvíme. Snad se vše brzy vysvětlí a v ideálním případě se to stane poučením pro ostatní, jež mají potápění jako koníček či práci. Pamatujme že pod vodou jsme jen na návštěvě a je třeba se podle toho chovat.

 

Nová atrakce v lomu Jaworzno - lom Gródek

21.05.2015

Autorem informace a fotografií je Monika Urbánková, Zlín

V sobotu 16.5.2015 byl potopen v lomu Gródek parník Wilhelm.

Po slavnostním křtu loď vyplula na svoji první a zároveň poslední cestu. V doprovodu hasičů a posádky byla slavnostně potopena. V lomu Gródek tak přibyla další zajímavá atrakce, která bude určitě lákat k návštěvě.

Parník Wilhelm připravený k potopení
Parník Wilhelm připravený k potopení

Parník vyplouvá na poslední cestu
Parník vyplouvá na poslední cestu

Místo potopení parníku
Místo potopení parníku

Parník jde ke dnu
Parník jde ke dnu

V Libereckém bazénu se chystá rekord

13.04.2015

Liberec, 13. dubna 2015  Milujete vodu, potápění a adrenalin? Chcete se stát součástí něčeho nezapomenutelného? Tak to nesmíte chybět v neděli 24. května 2015 v bazénu v Liberci (Tržní nám. 1338), kde se od 14:00 koná pokus o překonání rekordu v počtu potápěčů v potápěčské věži. Pořadatelé rekordu jsou Bazén Liberec a společnost Snakesub s. r.o., kteří jsou již držitelem rekordu z roku 2013, kdy se ve věži potopilo 88 odvážných. Nyní je cílem pořadatelů pokořit 200 potápěčů a vytvořit tím nový rekord pro zápis do České knihy rekordů. I když většina potápěčů bude z České republiky, mezi přihlášenými jsou již i potápěči z Německa, Polska a Slovenska. Nutno dodat, že potápěčská věž, do které se mají dvě stovky potápěčů nasoukat je hluboká 8,5 metrů a ti vespod zjevně zažijí větší adrenalin, než ti úplně nahoře. Bude to zkrátka zážitek pro silné povahy. 

Jedinou podmínkou přímé účasti na rekordu je být držitelem potápěčské licence. „Cílem rekordu není jen rekord jako takový, chceme široké veřejnosti přiblížit krásy potápění a jeho dostupnost. Ukázat, že je pro všechny věkové kategorie a že jej lze provozovat na řadě bezpočtu míst v celé naší republice“, uvedl Jaroslav Kočárek – spoluautor projektu Rekord 200.

Vezměte s sebou celou rodinu a prožijte s námi úchvatné chvíle při zdolávání vlastních fyzických i psychických sil. Diváci a fanoušci jsou vítání, ve věži jsou velká prosklená okna, kterými lze rekordmany sledovat. Po dobu rekordu budou mít diváci do bazénu vstup volný. Více informací naleznete na www.rekord200.cz

Nový rekord v délce pobytu pod vodou

17.12.2014

Přes 73 dní setrvali sedm metrů pod vodou dva američtí biologové Bruce Cantrell (63) a Jessica Fainová (25). O čtyři dny tak pokořili dosavadní světový rekord. Zanořili se 3.10.2014, vynořili 15.12.2014.

Pobyt se uskutečnil v kontejneru o ploše 28 m2 čtverečních ponořeném u ostrova Key Largo ve státě Florida/USA. Zásobováni byli z pevniny.

http://zahranicni.ihned.cz/

http://www.reuters.com/

https://www.roanestate.edu/classroomunderthesea/

Registrace vstupenek na Techmeeting

09.12.2014
Na webu techmeeting.eu byla spuštěna registrace vstupenek na únorovou akci TM2015.

MS týmů v potápění na nádech 2014 - výsledky

10.10.2014

Čeští reprezentanti získali stříbro a bronz na mistrovství světa týmů v potápění na nádech 2014. Týmový šampionát se koná vždy ve dvouletém intervalu a pravidelně se střídá se soutěží jednotlivců.

V tomto roce reprezentují Českou republiku v potápění na nádech dva týmy, ženský i mužský. Složení mužského týmu je Martin Valenta, Petr Vala a Miroslav Ševčík. Ženský tým Alena Konečná, Vendula Strachotová, Kateřina Šuranská a Jarmila Slovenčíková. V dosavadní historii mistrovství světa týmů ve freedivingu vybojoval český mužský tým dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, ženy byly dvakrát na čtvrtém místě. Na tyto vynikající výsledky oba české národní týmy navázaly i letos, kdy mužský tým skončil na celkovém 2. místě za týmem z Ruska a v historii českého freedivingu získal v součtu disciplín nejvíce bodů - 779,30.

Ženy obsadily krásné 3. místo za týmy z Ruska a Japonska s hodnocením 653,4 bodů. Na mistrovství světa týmů v potápění na nádech se vždy soutěží ve třech disciplínách, ve dvou bazénových – dynamické apnoi s ploutví (DYN) a statické apnoi (STA) - a v jedné hloubkové disciplíně – konstantní váze s ploutvemi (CWT). Do konečného pořadí a celkového hodnocení se sčítaly všechny výsledky všech členů tří členů týmu (čtvrtý závodník je náhradník).

Po první disciplíně statické apnoii byly oba české týmy na předních pozicích. Ženský tým byl po první disciplíně na 2. místě za týmem z Ruska s těmito výkony – Vendula Strachotová 7:06 minut, tímto výkonem vytvořila nový český národní rekord. Alena Konečná 6:07 minut a Kateřina Šuranská 6:13 minut. Mužský tým byl prozatím na 3. místě za týmy z Chorvatska a Dánska s výkony – Miroslav Ševčík 6:08 minut, Petr Vala 6:38 minut a Martin Valenta 7:18 minut. Martin Valenta sice dostal žlutou kartu za předčasný start, ale i po odečtení dvou bodů v hodnocení této disciplíny se muži udrželi na třetí pozici.

Po druhé disciplíně konstantní váha s ploutvemi byly oba české týmy na 3. místě. Ženský tým si třetí pozici vybojoval těmito výkony – Alena Konečná 78 metrů, Vendula Strachotová 62 metrů a Kateřina Šuranská 55 metrů. Mužský tým získal také průběžné 3. místo s výkony – Petr Vala 81 metrů, Martin Valenta 80 metrů a Miroslav Ševčík 70 metrů.

Třetí disciplínou byla dynamická apnoe s ploutvemi a rozhodla o celkovém pořadí týmů. Konkurence byla letos opravdu velká a oba české týmy v ní obstály na výbornou. Díky výkonům z dynamické apnoe získali Češi stříbro a bronz. Ženy měly ve třetí disciplíně tyto výsledky – Alena Konečná 151 metrů, Vendula Strachotová 139 metrů a Kateřina Šuranská 125 metrů. Mužský tým se posunul na druhou celkovou pozici díky těmto výkonům – Petr Vala 193 metrů, Martin Valenta 225 metrů a Miroslav Ševčík 201.

Podezřelé okolnosti - bazar

05.09.2014

Dostala se ke mně informace, že v Praze do bazaru na Náměstí bratří Synků (bližší údaje nemám k dispozici) přinesla nějaké dvojice tři tašky potápěčského vybavení.

Pokud se někomu něco ztratilo, mohla by tohle být stopa.

Mistrovství světa týmů v potápění na nádech 2014

27.08.2014

Itálie, Sardinie, 16. 09. - 27. 09. 2014

V druhé polovině září (16.09. - 27.09.2014) se na italském ostrově Sardinie sejdou špičkoví freediveři světa, aby poměřili své výkony na Mistrovství světa týmů ve freedivingu 2014. Týmový šampionát se koná vždy ve dvouletém intervalu a pravidelně se střídá se soutěží jednotlivců. Mistrovství světa týmů je pro mnoho freediverů, a to nejen v České republice, obrovskou motivací k tréninku a možností porovnat tréninkové techniky a připravenost závodníků i celých národních týmů.

V tomto roce budou reprezentovat Českou republiku v potápění na nádech dva týmy, ženský i mužský. Složení mužského týmu je Martin Valenta, Petr Vala a Miroslav Ševčík. Ženský tým tvoří Alena Konečná (Zabloudilová), Jarmila Slovenčíková, Vendula Strachotová a Kateřina Šuranská. V dosavadní historii mistrovství světa týmů ve freedivingu v vybojoval český mužský tým dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, ženy byly dvakrát na čtvrtém místě. Na tyto vynikající výsledky chtějí oba české národní týmy navázat i letos. Kapitánem a zároveň trenérem českého mužského týmu je Martin Zajac. Martin Zajac, který též sám závodí, je držitelem ocenění pro nejlepšího trenéra roku 2011 - The Best Coach - AIDA 2011 “Best of the Best ” Awards.

Na letošním mistrovství světa týmů v potápění na nádech se bude soutěžit ve třech disciplínách, ve dvou bazénových – dynamické apnoi s ploutví (DYN) a statické apnoi (STA) - a v jedné hloubkové disciplíně – konstantní váze s ploutvemi (CWT). Do konečného pořadí a celkového hodnocení se sčítají všechny výsledky všech členů týmu, a proto i malé zaváhání jednotlivce může fatálně ohrozit umístění celého družstva.

Česká republika získala prozatím na mistrovství světa, ať v soutěži jednotlivců, nebo týmů dohromady čtrnáct medailí. Čtyři zlaté, sedm stříbrných a tři bronzové. Na letošním mistrovství světa týmů se očekává velká konkurence z celého světa. Mnoho atletů – freediverů - se na takovéto závody připravuje celý rok, a zde chtějí předvést svoji nejlepší formu. Oba české reprezentační týmy se samozřejmě budou chtít poprat o co nejlepší umístění se světovou freediverskou špičkou.

Na stránkách www.hithit.cz je v kategorii sport spustěn projekt s názvem „Odstartuj cestu českých freediverů za medailemi na MS týmů!“. Přímý link je zde: https://www.hithit.com/cs/project/779/odstartuj-cestu-ceskych-freediveru-za-medailemi-na-ms-tymu. Cílem je s pomocí fanoušků podpořit naše závodníky.

Popis disciplín, ve kterých se bude na MS závodit:

Hloubková disciplína freedivingu - Konstantní zátěž (CWT)

Královská disciplína freedivingu - konstantní zátěž, při které potápěč během pokusu využívá k ponoru i k výstupu pouze síly svých nohou opatřených ploutvemi. Atlet se nesmí dotknout vodícího lana s výjimkou obratu v nejhlubší části ponoru, kde může závodník lano uchopit, uvolnit cedulku s označením hloubky a odrazit se zpět. Konstantní váha se tak nazývá proto, že není dovoleno si ponor ulehčit odhozením zátěžového opasku před výstupem. Dále se dělí na kategorie s ploutvemi (CWT) i bez ploutví (CNF).

Bazénové disciplíny:

Statická apnea (STA)

Potápěč se snaží vydržet pod vodou na nádech po co nejdelší čas, přičemž může volně plavat na hladině, nebo být úplně ponořen (nejhlouběji však do 3 metrů).

Dynamická apnea s ploutvemi (DYN)

Tato disciplína spočívá v uplavání co nejdelší vzdálenosti pod vodou na jeden nádech s ploutvemi.

Lokalita Jaworzno - lom Gródek

30.06.2014

Podle posledního hlášení stavu má lokalita Jaworzno - lom Gródek nového majitele - ten původní vše odvezl - nejsou tu žádné budovy, nejsou mola pro vstup do vody, není letadlo (je v Krakově), pod vodou co šlo zničit je zlikvidované! (trafačka rozbitá, keson vyvrácený...) Bagry naštěstí zůstaly na místě.

Základna s novým majitelem bude údajně fungovat od 1.8. - teď je to obrovské staveniště.

Firma Potápěčská technika Jirky Trpíka nekončí

15.04.2014

Firma, jejíž hlavní postavou byl Jirka Trpík, kontruktér, potápěč, milovník filmu, historik, nekončí.

Veškeré služby pro potápěčskou techniku, servis kompresorů,výrobu pro paintball (včetně všech zaměstnanců, kteří Vám po léta vycházeli vstříc) převzala rodinná firma Service Technik s.r.o., které byl Jiří Trpík nedílnou součástí. Mění se administrativně název, jinak je vše při starém.

Klikněte na odkaz a doplňte si kontakty.

Zemřel Jirka Trpík

20.02.2014
Jirka Trpík

Dnes v noci zemřel Jirka Trpík

Odešla legenda českého potápění, skvělý člověk a kamarád.

Věnujte mu vzpomínku.

Rozloučení kamarádů se bude konat v pondělí 24.2. od 19:00 v klubu Bárka

Smuteční obřad bude v pátek 28.2.2014 ve 12:30 v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech.

Mistrovství ČR 2013 ve fotografování v bazénu

26.11.2013

O víkendu proběhlo v bazénu v Rokycanech

Mistrovství ČR 2013
ve fotografování pod vodou v bazénu

Výsledková listina:

 1. Mistr ČR ve fotografování v bazénu pro rok 2013 - Štěpán Netrefa
 2. místo - Klára Toušková
 3. místo - Jiří Jarkovský
Cena diváka: Petr Horák

Umístění v jednotlivých kategoriích:
Kategorie A – Fotografie s modelem
 1. místo - Petr Horák
 2. místo - Alena Voráčková
 3. místo - Štěpán Netrefa
Kategorie B – Fotografie s tématem pohádka
 1. místo - Jiří Jarkovský
 2. místo - Klára Toušková
 3. místo - Štěpán Netrefa

Video z Velké Ameriky

17.12.2012
Milan Petrtýl poslal odkaz na video z tradičního zavírání vody na Velké Americe 8.12.2012 pořádaném berounským klubem Triton.

Pondělky v klubu Bárka

21.10.2012
Filmový a potápěčský klub „ BÁRKA“ ve spolupráci se Společností pro historii potápění, časopisem Nová vodní revue Dobrá voda a Vodním klubem OPS vás zve na pravidelná setkání s potápěčskou a válečnou historii a to vše, včetně dobrodružství, na stříbrném plátně každé poslední pondělí v měsíci - více u popisu akce

Hranická je nejhlubší propast na světě

03.10.2012
V pondělí 1.10. 2012 dosáhli v Hranické propasti (Hranický kras) potápěči Z0 7-02 Hranický kras, hloubky 373m, čímž se Hranická propast stala nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě. Krzystof Starnawski sestoupil do hloubky 217 metrů, ze které spustil měřící zařízení, pomocí kterého byla naměřena hloubka 373 metrů. Celková doba ponoru byla 525 minut, sám  Starnawski dosáhnul hloubky 225m. odkaz

Zemřel Jiří Huráb

14.06.2012

2.června při ponoru do jeskynního systému Ressel zemřel skvělý jeskynní potápěč Jiří Huráb.

Poslední rozloučení k kruhu rodiny a přátel proběhne v sobotu 16.června v 11 hodin ve smuteční obřední síni v Holoubkově.


Svatba pod vodou

15.05.2012

Jaroslav Páleník a Dagmar Poláková si řeknou své ANO na Svobodných Heřmanicích. Více v popisu akce

Ressel proplaván až k 5. sifonu

07.06.2011

Jirka Huráb s Tondou Ptáčkem ve dnech 6. až 7. června pronikli až k pátému sifonu jeskyně Emergence du Ressel ve francouzském distriktu Lot. Celý ponor udělali na otevřený okruh, což jejich ponor řadí mezi ty nejextrémnější. Použili každý 12 postupových, dekompresních a safety lahví a dva scootery, uplavali celkem přes 6 km pod vodou, před tím museli udělat tři devítihodinové přípravné ponory.

Potápěč Buddy č. 23

10.05.2011

Potápěč Buddy č. 23 (2/2011)

Titulní strana časopisu Potápěč Buddy

V druhém letošním čísle najdete články o potápění na Galapágách, na Raja Ampat, v Bílém moři, o odchytu žraloků do akvárií, o úspěšné akci společnosti Sea Shepherd, o signalizačních pomůckách při potápění, o vracích El Mina, Salzburg a neznámé lodi, nalezené v Černém moři, o lodi Karluk, o jeskynním systému u našich sousedů Kessel a jiné.

Titulka čísla z "dílničky" fotografa a žralokologa Tomáše Kotouče.


Porovnání 10 potápěčských počítačů

16.04.2011

Došlo mailem:

Potápačské počítače sa stali samozrejmosťou, ich cena klesla, zatiaľ čo ich výkonnosť rastie. Sú dôležitým a potrebným príslušenstvom našej praxe. V džungli ponúkaných produktov preberám viac ako desať najpredávanejších modelov na trhu...

...Moja voľba padla na 10 najpredávanejších modelov od tradičných výrobcov: Beuchat, Cressi, Mares, Suunto, Scubapro a Subgear (značka Uwatec postupne mizne asi preto aby sa lepšie predávali Scubapro a Subgear)...

Celý článek najdete na google docs

Znovuotevření Národního technického muzea

06.02.2011

Pozvánka na výstavu ve znovuotevřené budově NTM Praha.

Vážení přátelé potápění,

zveme Vás na výstavu ve znovuotevřené budově Národního technického muzea Praha (Kostelní 42, 170 78 Praha 7), která bude otevřena pro veřejnost od 16. února 2011. Na této výstavě budou krátkodobě vystaveny i vybrané unikátní exponáty ze spřátelených muzeí ČR.

Mezi těmito exponáty dominuje ponorka E 2 českých konstruktérů Ing. Pavla Grosse a Jaroslava Kohouta, jež byla přivezena do ČR začátkem ledna tohoto roku TM Brno za vydatného přispění Společnosti pro historii potápění ČR a Svazu českých potápěčů.

Využijte této vzácné příležitosti, neboť ponorka bude vystavena jen ca 6 měsíců a pak převezena zpět do TM Brno k přípravě na trvalou expozici.

Za výbor HDS CZ Oldřich Lukš

Dobrá voda 2010/4

17.01.2011

Vychází zimní číslo čtvrletníku.

Na 40 stranách najdete mimo jiné články:

 • Hana Skružná - přece je v tom nenechám - historie a současnost závodního ploutvového potápění
 • Příběh starého parníku - vrak Brjansk v Černém moři
 • Scire - vrak ponorky italského královského námořnistva u středomořského pobřeží Izraele
 • Až si pro nás přijdou trpasličí sloni ... - ochrana snůšek karet na Kypru
 • Profesní potápění v České republice - článek od Mildy Hatáka
 • Vítězné fotografie z Mistrovství ČR 2010 ve fotografování v bazénu
 • Záhrana tonoucího
 • Historie potápění - volný skafandr
a další

MČR ve fotografování v bazénu

05.12.2010

V sobotu 4.12.2010 proběhlo v rokycanském bazénu Mistrovství ČR ve fotografování v bazénu.

 A - pohybB - modelC - volné témaCelkové pořadí
Alena Voráčková3221
Milan Solčanský2754
Jindřich Reichmann6948
Veronika Matějková5387
Jiří Prouza4532
Richard Bartoš9414
Petr Hůla7176
Viktor Hrnčíř8899
Ivan Vychodil1663

Vychází časopis Potápěč Buddy č. 21

25.11.2010

Potápěč Buddy č. 21 (6/2010)

Titulní strana časopisu Potápěč Buddy

Poslední letošní číslo časopisu Potápěč BUDDY je z velké části zaměřené na vraky.

Andrea Doria - obří luxusní transatlantický parník se roku 1956 srazil s lodi Stoskholm. "Nejmodernější a nejelegantnější plovoucí galerie a symbol národního vzkříšení byl vybaven silnými parními turbomotory a nejnovějšími bezpečnostními prvky, včetně dvou radarů a jedenácti vodotěsnými přepážkami, které ho měly udržet nad vodou i při náklonu. Dokonce i třetí třída turistická měla vlastní bazén. Tato událost tehdy šokovala celý svět."

Rakousko-uherská bitevní loď S. M. S. SZENT ISTVAN - rozsáhlý článek Borise Gola.

Náročné hledání vraku ruské ponorky třídy ŠTIKA popisuje ve svém článku Andrej Nekrasov.

Vrakům se věnuje i Topí Pigula, Michal Piskula a další. Rozhovor poskytli i známí čeští potápěči - vrakaři: Jindra BÖHM a Silva PĚKNÍK.

Číslo se věnuje i 100. výročí narození J. Y. Cousteaua. Zajímavý je článek od Oldy LUKŠE o historii vodních plic - akvalungu a rozhovor s Čechem, který se na lodi Calypso pohyboval a pro J. Y. C. pracoval.

Podíváme se trochu na lodě Estonia, Titanic, Mary Rose, Mary Celeste, Victoria, Essex, Stella Polare aj. Nahlédneme i pod roušku tajemství podmořských pokladů a jejich hledačů.

Představí se mladý konstruktér a potápěč se svým projektem podvodního obydlí, Jindra Soukal píše další zážitky o natáčení filmu Steva Lichtaga Poslední lovci, na konci čísla najdou čtenáři tipy na vánoční potápěčské dárky. Nechybí ani další jeskyně, tentokrát Ressel.

Dobrá voda 2010/3

27.10.2010

Vychází podzimní číslo čtvrletníku.

Na 40 stranách najdete mimo jiné články:

 • Soutěžení - bylo, jest a bude - trocha historie orientačního potápění
 • Eco Dive Paradise - popis loklait a základny na Indonéském ostrově Batbitim
 • Ludwig Janssen M4623 - potápění na vraku německé minolovky v ústí řeky Trieux (Francie)
 • Tolik - potápění v Sevastopolu
 • Češi, kteří pracovali pro JYC - článek o Ladislavu Kořánovi, který se 3 roky plavil na Calypso.
 • Dopomoc - pro unavené plavce
 • České freediverky - získali 1. místo v CWT na mistrovství světa týmů
 • Ohlédnutí za Janem Mertou
 • Úspěchy českých orientačních plavců
a další

Setkání potápěčských lékařů

26.10.2010

V sobotu 23.10.2010 proběhl 9.ročník Semináře potápěčské medicíny na základně Klubu sportovních potápěčů C-21 v Holetíně. Sešlo se zde na 20 lékařů, aby se navzájem podělili o své zkušenosti.

MUDr. Armošt Růžička seznámil přítomné s novými doporučeními při resuscitaci - tato doporučení můžete shlédnout na www.resuscitace.cz nebo na www.zachrannasluzba.cz

Doc. MUDr. Radek Pudil s MUDr. Pavlem Macurou přednesli návrh Doporučení pro posuzování zdravotního stavu sportovních potápěčů, který je publikován na webu české společnosti pro hyperbarickou a leteckou medicínu www.cshlm.cz. Tento návod přináší chválihodnou standardizaci pro lékaře, trochu mi však vadí autory zmíněný přesun od doporučených prohlídek k povinným, které prý zvažuje např. SPČR.

Z dalšího programu namátkou vyberu informaci o potápěčské nehodě s dobrým koncem nebo seznámení s výsledky vědeckého zkoumání chování autonomní nervové soustavy ve zvýšeném tlaku - srovnání suchého a mokrého hyperbarického prostředí.

Program někteří zakončili ponorem v lomu, kde byla pěkná viditelnost kolem 5 metrů a pěkná zima kolem 8 stupňů.

Vychází časopis Potápěč Buddy č. 20

14.10.2010

Potápěč Buddy č. 20 (5/2010)

Titulní strana časopisu Potápěč Buddy

V pátek 15. 10. vychází další nové číslo časopisu Potápěč BUDDY č. 20 (5/2010), zaměřené na potápění v exotických zemích.

KOKOSOVÝ OSTROV - Pacifik
RAJA AMPAT - západní Papua, Nová Guinea
VIETNAM - Jihočínské moře
MONGOLSKO - střední Asie, neprobádaná jezera KEŇA - východní Afrika, Indický oceán KANADA - Severní Amerika, jezera plná vraků PALAU, FILIPÍNY - jihovýchodní Asie, moře plná železa, makro života, ale i velrybáků BARENTSOVO MOŘE - Arktida - pro řadu tuzemských potápěčů neméně exotická lokalita

Dále v novém čísle najdete podrobnou mapu a článek o německém lomu WETRO, dočtete se o cestě biologů do PERUÁNSKE AMAZONIE (Jižní Amerika) a jejich zkušenosti s novými či méně známými druhy sladkovodních ryb. K článku PRVNÍ POMOC PŘI POTÁPĚČSKÉ NEHODĚ jsme pro předplatitele a zákazníky potápěčských prodejen doplnili vkládanou přílohu - tahák k 5MIN NEUROTESTU zpracovaný podle DANu. Z jeskynních lokalit jsme vybrali LANDENOUSE, z vrakových vrak lodi TERRA v Polsku. Potápěčskému sportu se věnujeme v článku o ORIENTAČNÍM POTÁPĚNÍ.

Abyste se měli na co těšit, tak příští číslo bude zaměřené na vraky.

Vychází časopis Potápěč Buddy č. 19

26.08.2010

Potápěč Buddy č. 19 (4/2010)

Titulní strana časopisu Potápěč Buddy

Pro předplatitele je uvnitř připraven dárek - dekompresní tabulky do vody.

Tématem tohoto čísla, které vychází na samý konec prázdnin, je objevování historie skryté pod hladinou.

Příležitosti k objevům čekají i na místech důvěrně známých. Potápěčský průzkum základů Karlova mostu bylo nutné dokončit před jeho rekonstrukcí. Přinesl zajímavé doklady o umu našich předků.

Získání archivních materiálů, jejich analýza, rozhovory se svědky a jejich potomky, to vše musí předcházet vlastnímu pátrání v hlubinách, pokud chcete objevit starý vrak a dozvědět se více o příběhu lodi a jejích námořníků.

Vody Vltavské kaskády zatopily údolí. Vltava je osudová řeka nejen pro původní obyvatele, ale i pro potápěče, kteří zatopenou historii znovu objevují.

Nákladní loď Aida byla nedaleko, když byl potopen Thistlegorm. Byla bombardována při stejném útoku, který potopil Rosalii Moller. Nakonec šla ke dnu u ostrova Big Brother až dlouho po válce, v důsledku chyby kapitána.

Historie je věda, ale staré časy jsou inspirací romantických představ malířů.

Královská loď Vasa, bitevní loď ze 17. století, ztroskotala při své první plavbě. Vody švédského Baltu uchovaly její krásu v téměř neporušeném stavu. Vrak byl vyzdvižen, restaurován a má své vlastní muzeum.

A jiné najdete v devatenáctém vydání časopisu. Pěkné čtení.

Dobrá voda 2010/2

14.07.2010

Vychází letní číslo čtvrletníku.

Na 40 stranách najdete mimo jiné články:

 • Tvrdé hlavy v Neratovicích - reportáž z unikátní výstavy potápěčských přileb
 • Ostrov potopených lodí - expedice na Hadí ostrov v Černém moři
 • Kompresorová tradice - rozhovor s Janem Matouškem
 • Výsledky Tachovského PAFu
 • Co dělat při křečích
 • Zamyšlení Franty Pudila o propagaci potápění
 • Mistrovství ČR ve freedivingu
 • Guláška v zime 2009/2010
 • Jubileum experimentu Xenie
a další

Vychází časopis Potápěč Buddy č. 18

17.06.2010

Potápěč Buddy č. 18 (3/2010)

Titulní strana časopisu Potápěč Buddy

Hlavném tématem tohoto čísla jsou jeskyně.

Na Sardinni, v jeskyni Bue Marino, odvedli naši speleopotápěči tolik práce, že se pro jedno ze tří ramem vžilo označení Čechoslovenské.

Hranická propast je jednou z mála speleopotápěčských lokalit v ČR zajímavých i ve světovém kontextu. Dosud nikdo nebyl na dně, její hloubka není stále známa, i když první záznamy o výzkumech jsou už z 16. století. Bohužel je to zároveň lokalita, kam se i zkušený jeskyňář jen těžko dostane a ponor mimo výzkumný program je prakticky vyloučený.

Do centra Budapešti se do roku 2002 jezdilo za jeskynním potápěním spíše turisticky. Pak ale v jeskyni Molnár János objevili nové obrovské prostory, které nejsou dosud plně prozkoumané.

Voda je pro většinu milovníků podzemí překážkou, bránící v postupu. A někdy to není jenom čistá voda, někdy trochu smrdí. Prokletá voda...

Mexiko láká potápěče z celého světa krásnou výzdobou jeskyní, teplou vodou a malými hloubkami. Speleopotápěči z Česka na Yucatánu pracují osm let a za tu dobu odvedli obrovský kus objevitelské práce.

V jezerech na několika místech Indopacifiku žijí medúzy, které nežahají. A na kolumbijském Malpelu, když máte hodně štěstí, potkáte obrovská hejna žraloků hedvábných i vzácného žraloka ostrozubého. Vrakový seriál pokračuje Linou v Chorvatsku a vrakem zvaným Russian Spy v Egyptě.

Magazín deníku Sport věnovaný potápění

15.06.2010

V pátek 18.6.2010 vyjde speciální vydání Magazínu deníku Sport, které bude věnováno potápění.

Dobrá voda 2010/1

25.04.2010

Vychází jarní číslo čtvrletníku.

Na 40 stranách najdete mimo jiné články:

 • Popis potápění v Dahabu
 • Vrak minolovky Kondor na Maltě
 • Vyprávění Radovana Šourka
 • Zásady první pomoci od Willyteamu
 • Medajlon fotografa Petra Kliera
 • Diskuze o podpoře výcviku nových instruktorů SČP 
 • Tradiční fejeton Franty Pudila o potápění v Egyptě
 • Obrázky a popis stylů plavání!
 • Informace o sportovcích, svazu a HDS
a další

Vychází časopis Potápěč Buddy č. 17

24.04.2010

Potápěč Buddy č. 17 (2/2010)

Titulní strana časopisu Potápěč Buddy

Přílohou časopisu je dárek, DVD s celovečerním dokumentárním filmem Valdéz – ráj velryb Saši Dlouhého a Romana Vávry z produkce freeSaM. V časopisu se dočtete, jak se takový dokument natáčí, kolik času, trpělivosti, vlastního kumštu a předvídavosti obnáší.

Celé číslo začíná krátkou fotoreportáží – ohlédnutím za jedinou potápěčskou výstavou v ČR. Martin Strmiska, jehož fotografie publikují na titulních stranách i známé zahraniční potápěčské časopisy, pro vás připravil reportáž o své cestě za potápěním do Thajska a Barmy. Jeho fotografie opět nezklamaly, jsou kompozičně i technicky dokonalé, pro mě stále nepochopitelný dar vidění a citu pro oko, spojený s technikou a štěstím.

Pro „vrakaře“ jsou tu hned tři materiály od známých potápěčů: Andreje Někrasova, Michala Piškuly a Honzy Lamberta, vybrané z různých koutů světa. Nechali jsme pro vás opět nakreslit dobové ilustrace lodí pro vaši lepší představu, historických dochovaných fotografií je k těmto vrakům opravdu velmi, velmi málo.

Zdeněk Kukal pro vás zpracoval materiál o jedinečném a ojedinělém moři, moři Černém. Kamarád Topi Pigula vám připravil článek o velkolepém, ale neuskutečnitelném projektu Habbakuk.

Tip na potápěčský trip, kde jsme za vás vyzkoušeli služby potápěčského centra blízko národního parku Kornati vás možná inspiruje k plánování letošních cest.

Pro prezentaci jsme pro vás vybrali nezbytnou část potápěčské výstroje, čímž jsou potápěčské počítače. Předmluvu s vysvětlením pojmů, jak a proč fungují, najdete před vlastní prezentací.

A jako bonbónek na vás na konci čeká lákadlo Tomáše Kotouče, potápěče, cestovatele a fotografa, tentokrát z Palau.

Další číslo, které vyjde v červnu, pro vás již nyní připravuji já, Tomáš Sládek, jako nový šéfredaktor časopisu, zastupující manželku po dobu plnění mateřských povinností (či mateřského poslání?). Mým záměrem je dělat čísla, která budou mít vždy jedno nosné téma. Tím příštím jsou jeskyně a vše, co s jeskynním potápěním souvisí.

Stáhněte si elektronický časopis Dive Time

23.04.2010

Dive Time č. 2

Titulní strana časopisu Dive Time

Druhé číslo elektronického potápěčského časopisu Dive Time je připraveno zdarma ke stažení v PDF na www.buddymag.cz.

Kromě tiskových zpráv a prezentací firem vás čeká rozhovor Michala Piškuly s Martinem Štěpánkem, Dětské safari - potápění s dětmi od Pavla Šenka, potápění v Indonésii od Pavla Šimáka, potápění v Albánii od Vládi Štibingera, nález staré pily ve slovenském plesu od Ládi Štěrby, potápění bez vozíčku od Karla Neumayera a Bohdana Němce, najdete tam i pozvánky na různé akce, kupón na předplatné časopisu Buddy od firmy Top Dive, fotografie z výstavy Hlubina a fotoreportáž od Kurta Amslera - SOS Seaturtles...

Úplný přehled barokomor Chorvatska

15.04.2010

V Chorvatsku je celkem sedm komor, adresy a telefony všech jsou v kontaktech.

Barokomory Chorvatsko

Aktualizace barokomor v ČR

19.03.2010

Seznam komor vhodných pro léčbu potápěčských nehod v Česku byl aktualizován na základě seznamu vydaného MUDr. Milošem Sázelem z ÚLZ a podle webů jednotlivých pracovišť hyperbarické oxygenoterapie.

Vychází časopis Potápěč Buddy č. 16

17.02.2010

BUDDY č. 16 (1/2010)

Titulní strana časopisu Potápěč Buddy

První letošní číslo časopisu s pozměněným názvem POTÁPĚČ BUDDY právě vychází. Co v něm najdete?

Školu podvodní fotografie od fotografa Martina Strmisky, záhranu tonoucích na zamrzlých vodních hladinách, o potápění pod ledem, potápění k vrakům Sulina, Yamak a Colona IV, další pokračování od Peter Kubičky: Stres, panika astrach při potápění, Proč se potápět s rebreathery, O-kroužky: na co, kde a jak se používají, DEMA Show- ohlédnutí za loňským ročníkem, z fauny Vás čeká článek o vorvaních a chobotnicích.

Pro předplatitele a ty, kteří časopis koupí v potápěčské prodejně je připraven dárek: sada O-kroužků!

Třetí místo v mezinárodní soutěži

03.02.2010

Veronika Matějková dosáhla třetího místa v kategorii kreativní fotografie na www.underwaterphotography.com. Více si můžete přečíst v tiskové zprávě (anglicky).

Dobrá voda 4/2009

06.01.2010

Vychází zimní číslo čtvrletníku.

Na 40 stranách najdete mimo jiné články:

 • Chcete se stát instruktorem potápění?
 • Jaro na severním polárním kruhu
 • Do Dakaru za vraky
 • Záchrana andělíčka
 • Za potápěním do vod na konci světa
 • Mechanismus tonutí
 • Balím na Bali
 • Reportáž z francouzského muzea, kde mají i potápěčské artefakty
 • zprávy ze života klubů a SPČR, výsledky soutěží
a další

Vychází časopis Buddy č. 15

18.11.2009

BUDDY č. 15 (listopad/prosinec)

Titulní strana časopisu Buddy

Stostránkové číslo Buddy - poslední v letošním roce - přináší řadu zajímavých článků. Namátkou:

 • Vraky Ligurie - tanker Haven, helikoptéra Gazelle, bombardér Fiat BR 20
 • Potápěčské nehody od Prof. Novomeského
 • TRIMIX, TRIOX, HELIOX - článek o směsích od hloubkového potápěče Petra Wagnera
 • Objevení letadla JU-52 - zajímavý článek o objevení vraku letadla Junkers
 • Cukrovka - článek o potápění s cukrovkou od Luďka Šefce; na Rubiconu je v článku zmíněný sborník Diabetes and recreational diving ke stažení
 • Panika, strach a stres pod vodou od Petera Kubičky
 • Potápění pod ledem od Tomáše Sládka
 • Nechybí pravidelný příspěvek od Petra Áče o sladkovodní podvodní fauně
 • Prezentace se věnuje suchým oblekům - celkem se vám představí okolo 25 modelů

Zbytek časopisu tvoří články o vracích v Rudém moři, Turecku a na Bali. Pro čtenáře jsou připraveny tři různé soutěže o hodnotné ceny.

Pro každého předplatitele, který bude mít předplatné od ledna 2010 (čili od nyní dále) je připraven "potápěčský" dárek zdarma!

ČT1: Jean-Michel Cousteau: Podmořské dobrodružství

01.11.2009

Pondělí 2.11.2009, ČT1, začátek 10:55, délka 55 minut, VPS 102111055

Poklady moří Severní Ameriky 2. část. Syn proslulého potápěče pokračuje v průzkumu mořských hlubin. Poslední část šestidílného britského dokumentárního cyklu.

Dobrá voda 3/2009

26.10.2009

Vyšlo podzimní číslo časopisu. Najdete v něm

 • Toulky po Galapágách
 • Světové rekordy v Sharmu
 • Velký pochod kamčatského kraba
 • Do Dakaru za vraky
 • Tuniská kapitola projektu Mare Nostrum
 • Medajlon fotografa Richarda Dvořáka
 • Ochechule
 • Bezpečně u vody, na vodě a ve vodě, v létě i v zimě
 • Společnost pro historii potápění v ČR

a další.


Vyšel časopis Buddy č. 14

01.10.2009

BUDDY 14 (září/řijen)

Ve stostránkovém čísle časopisu Buddy najdete více než 16 příspěvků od autorů, např. o ponoru k vraku v Rudém moři Gulf Fleet 31, o fousatém tulákovi - parmě, o vraku Kimon M, o nehodách v mexických jeskyních, další díl o uzlech, další díl o potápěni, právu a paragrafech, o tepelném komfortu a ztrátě energie pod vodou, o tom, jaké mikroorganismy můžeme najit v automatikách, o žralocích a jejich chováni, o potápěni na Floridě, o správné konfiguraci automatik. V portfoliu se představí Tomáš Kotouč, připravena je prezentace podobleků do sucháčů.

autor: Zdeněk Šraier