Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Ponory ve staré dobré Anglii

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Pavel Malý


Pocity a dojmy

02.03.2010

Několik ponorů už tu mám za sebou a tak mohu trochu bilancovat. Lokality se zas až tak moc za ty skoro 2 roky nezměnily. V Dosthillu na břehu přibyl lingusák na převlékání, Gildenburg je stále stejný. Stoney Cove, kterou drtivá většina potápěčů co tu znám nemá rádo, protože sice má obrovskou návštěvnost a účtuje si zdaleka nejvíc za vstup, ale do vody nepřidává atrakce, aspoň potopila rybářskou bárku a Smarta. U Capernwray stojí připraveno dopravní letadlo, které se má každou chvíli ocitnout ve vodě. Chepstow má na břehu už přes půl roku nachystané dva autobusy, jeden z nich i patrový. Vstupné se většinou nezměnilo, jen plnění je dražší.

Začínám potkávat polské potápěče, takže už nejsem až zas takový "exot".

Překvapilo mě, že lidí začínají šetřit. V Británii každá vnitrozemská lokalita účtuje vstupné, ale za to nabízí plnění lahví na místě, místnost na převlečení a aspoň maringotku s občerstvením. Za mého minulého pobytu jsme ho mezi ponory využívali (sendvič a/nebo čaj), teď si každý vozí termosku s teplým čajem nebo kafem a nějakou svačinu z domu. Přitom v našem klubu nejsou zrovna dělníci s minimální mzdou. Soustružník v leteckém průmyslu, programátor, ...... Vymyká se akorát Joda. Ač je v důchodu, několikrát do roka si vyjede na potápěčské safary - Orkneje, Mozambik, Rudé moře.. Bývalý fyzioterapeut, který ke svému důchodu užívá životní pojištění po svých 3 manželkách. Ostatní si z něj dělají srandu, že se nemůže přestěhovat, protože jestli začne policie kopat na jeho zahradě, z kriminálu se živý nedostane..

Takže zatím obrážíme lomy v blízkém a vzdáleném okolí, první výlet k moři je plánovaný na konec dubna do Plymouthu. Naposledy, když jsme se tam jeli potápět, jsme museli zůstat po oba dny na břehu kvůli počasí a peněženka řádně vykrvácela, protože jsme jen vymetali hospody a kluby.

Scapa Flow v květnu se nejspíš nekoná, nedalo se nás dohromady požadované množství. Kdo má peníze nemá dovolenou a naopak. A v červnu se jede do Walesu do Anglesey, uvidíme, jestli v práci dostanu opušťák.

autor: Pavel Malý