Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Střípky z teorie !! 34.239.154.201 - False !!

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Online školení Sidemounting.com

10.01.2021

Online školení Sidemounting.com

Při hledání materiálů o sidemount konfiguraci jsem narazil na stránky sidemounting.com, kde Steve Martin nabízí placená online video školení. I přestože jsem skeptický (jako mnoho ostatních potápěčů) k online výuce potápění, kterou již v dnešní době nabízí většina agentur, rozhodl jsem se kurz zakoupit. A protože mě svým konceptem školení zaujalo, rozhodl jsem se také pro případné zájemce podělit o své zkušenosti.

 

Cena a dostupnost

Nabídka je strukturována do pěti balíčků, kde dražší balíčky obsahují všechno, co ty levnější a přidávají další kurz navíc. Aby uživatel nekupoval zajíce v pytli je po registraci k dispozici sada videí zdarma. Registraci lze provést pomocí Facebook nebo Google účtu, případně si lze na stránce vytvořit samostatný účet. Po potvrzení objednávky lze okamžitě zaplatit PayPal účtem. Cena se skládá z jednorázového poplatku a ročního předplatného. Jedno z videí zdarma přímo vysvětluje tento obchodní model a zdůvodňuje ho tím, že prakticky všichni zákazníci si videa vzhlédnou i několikrát během prvního roku a pak již nepotřebují předplatné obnovovat. Cena balíčku se pohybuje přibližně od 15-60 liber plus 0-290 liber jednorázový poplatek. Nejdražší balíček všech studentských videí tak vyjde na 200 liber (cca 5800 Kč). Uvedené ceny se samozřejmě mohou změnit, lze také získat v rámci různých kampaní slevový kupón. Po zaplacení jsou videa prakticky okamžitě zpřístupněna, není zde žádná čekací lhůta.

Je nutné podotknout, že kurzy nemají praktickou část, tu je třeba objednat samostatně a také není vystavována žádná certifikace.

 

Obsah

Online kurz je zde chápán jako sada videí doplněných diskuzí. Jako bonus je na stránce několik desítek článků na různé typické otázky potápěčů, např. „Jak vybrat sidemount BCD“ nebo „Jaké vlastnosti hledat u dobrého instruktora“. Následující tabulka ve stručnosti představuje obsah jednotlivých kurzů. Množství a délka videí se v čase mění a autoři se chlubí tím, že obsah průběžně doplňují, opravují a jen za rok 2020 přidali 40 nových videí.

 

Balíček Obsah Popis Lekce
Free training 5 h 44 min
44 videí
Vesměs motivační videa pro zakoupení kurzu. Jsou dostupná zdarma po registraci. Hodnotnými kapitolami jsou techniky kopů a Signalizace.
All divers 6 h 19 min
42 videí
Kurz nerozlišuje jakou konfiguraci uživatel používá, zaměřuje se na obecné techniky. Vstup a výstup z vody, výstup a sestup, záchranné postupy, vyvažování, jak používat BCD, obecné tipy a triky, správné vyvážení, vztlak a suchý oblek.
Backmount 2 h 23 min
22 videí
Použití mono láhve nebo dvojčete. Nastavení, nasazení a sundání výstroje, Obecné dovednosti a použití dvojčete.
Sidemount 12 h 50 min
83 videí
nejpropracovanější a nejobsáhlejší kurz věnovaný sidemount konfiguraci s krátkou hadicí s gumolanem kolem krku na levé láhvi a dlouhou hadicí na pravé láhvi. Postrojení láhví, Nastavení regulátorů a hadic, Nasrtavení BCD, Přehled BCD různých výrobců, Nastavení gumolana k upevnění láhví, Vyvážení s hliníkovýma láhvema, Vyvážení s ocelovýma láhvema a suchým oblekem, Vstup a výstup z vody, výstup a sestup, Připojení a odpojení láhví, Podvodní cviky, Sdílení plynu, Bezpečnostní postupy, Řešení poruch výstroje, Použití příslušenství a práče s dečkou a bójkou
Technical diving 3 h 46 min
30 videí
Kurz věnovaný technickým ponorům, uspořádaní podle množství láhví, které potápěč bere na ponor. Použití dvojčete, Tipy pro nastavení výstroje a stage láhví, Plánování technických ponorů, Použití 3, 4, 5 a 6 láhví
Instructors 5 h 15 min
32 videí
Kurz věnovaný tomu, jak učit sidemount, kurz je v přípravě na rok 2021. Práce se studenty, Cviky ve vodě, Detailní osnova pěti denního kurzu Sidemount essentials

 

Hodnocení obsahu

Je vidět, že autoři se opravdu primárně věnují sidemount potápění v moři na Maltě a jeskyních v Mexiku a takto jsou orientována i videa. Všechna videa jsou ve výborné kvalitě, využívají detailních záběrů na výstroj, zpomalených záběrů a záběrů z různých úhlů. Divákovi tak neunikne žádný detail. Vše je zřetelně okomentováno a vysvětleno proč tomu tak je a jaký dopad to bude mít, když to uděláme jinak.

Přesto, že primární konfugurací je zde sidemout, bude divák zklamán, že nejsou srovnány různé možnosti konfigurace hadic jako je tomu třeba v knize Cave diving manual, kde jsou zmíněny výhody a nevýhody dvou krátkých, dvou dlouhých anebo krátké a dlouhé hadice.

V pasážích, kde popisují použití mono láhve nebo dvojčat, zmiňují většinou nevýhody a doporučují přechod na sidemount. Velmi propracované jsou tím pádem rady, jak upravit sidemount BCD, vyvažování a lekce věnované trimu. Najdete zde opravdu originální tipy na úpravy konfigurace, které jinde nejsou, mimo jiné i srovnání pěti různých sidemount BCD od několika výrobců. Co se dalo očekávat je, že autoři některé pasáže opakují ve vícero lekcích a divákovi tak po několika desítkách videí přijde, že obsah se opakuje, ale dává to smysl. Např. lekce o trimu pro mono láhev, dvojče i sidemount logicky budou mít velice podobné, ne-li shodné rady. Některé rady lze dokonce označit za spekulativní. Například u vyvažování je video s ukázkou, jak dvojče přetáčí na hlavu a na stranu, pokud není výstroj rovnoměrně rozmístěna a je odkazováno na to, že u sidemountu tím, že jsou láhve, níž k těžišti, se to nestává. U monoláhve je například uváděno minimálně spekulativní doporučení, že pro standardní konfiguraci rekreačního uspořádání hadic je lepší vést oktopus z levé strany pod paží potápěče. Stěžejní výhodou těchto videí však je, že tvůrci používají pro vysvětlení i neúspěšné pokusy kurzistů a divák se tak může poučit z chyb ostatních a vidí i možné způsoby nápravy (např. u couvání nebo u vyvažování). Velmi se mi také líbily praktické důkazy některých pravidel, například že správně vyvážený (nepřetížený) rekreační potápěč se i bez BCD dokáže bezpečně vynořit kontrolou vztlaku jen za pomocí objemu plic.

 

Jak se rozhodnout pro koupi online kurzu

Je prvoplánově jasné, že tyto kurzy jsou vhodné především pro toho, kdo hledá rady ohledně sidemount konfigurace nebo ji alespoň preferuje. Kurzy jsou také vhodné, pokud hledáte tipy a triky na vyvážení, kterým je věnováno opravdu hodně času.

Očekávám, že typickým zákazníkem bude někdo, kdo chce využít čas na suchu sebevzděláváním nebo má zájem o úpravy výstroje.

Pro koho tyto kurzy rozhodně určeny nebudou, jsou potápěči s uzavřeným okruhem, pro které není určena ani jedna lekce nebo kurz. Podobně řekněme extravagance nabízených tipů asi nebude vhodná pro zastánce DIR filozofie, kterým mnoho rad nebude dávat smysl.

Dobrou představu, jak kurzy vypadají i bez registrace lze získat vzhlédnutím upoutávek na youtube kanálu Sidemounting.

 

autor: Jiří Pokorný