Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Bonaire

duben 1999

autor: Mareš Jiří  (publikováno: 27.01.2001)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Koncem dubna jsem se vydal na 10 denní zájezd na Bonaire. Cestu vč. potápění a bydlení jsem zakoupil u jedné moravské cestovky za celkem slušný peníz. Letěl jsem z Prahy přes Amsterodam, Karakas, Arubu na ostrov Bonaire. V cestovce měli úplně skreslené informace, co se týče hotelu, organizace potápění a vůbec podle toho, co mi řekli, se mi zdá, že všechno co věděli, měli napsáno v prospektu na pěti řádkách typu "potápěčský ráj". Proto jsem se rozhodl, že se podělím o zkušenosti pro případné příští potápěče.

Mapka

Po příletu mě odvezli do hotelu asi 5 km za hlavním městem, kde už nebylo kromě kaktusů vůbec nic. Kuchyně v hotelu nefungovala, ale na pokojích byly zařízené kuchyňky, ale musel jsem si nějak dojet nakoupit. Ráno trochu šok že systému potápění. Pro člověka, který jede sám, to znamená, že se buď nebude potápět, nebo ho to bude stát balík. Takže, první jsem musel zaplatit 10 dolarů za potápění v Marine parku. Pak jsem se dozvěděl, že potápění non-limit znamená, že ráno v hotelu otevřou místnost s lahvemi a dělej si, co chceš, vem si jich, kolik chceš. Když jsem byl sám, měl jsem jistý jen jeden ponor z lodi odpoledne, jinak mi divemaster velkoryse nabídl, že se se mnou bude chodit potápět, ale musím si připlatit 40 dolarů za ponor. To znamenalo si půjčit auto, abych se dostal do města a na potápěčské lokality. Auto na týden stojí cca 350 dolarů a chtěli, pokud platíte hotově, dalších 600 dolarů kauci. Jinak bez kreditky je všechno velmi složité, dokonce mi bez ní nepůjčili ani foťák pod vodu. Za jídlo za celý pobyt, kdy jsem si vařil sám, jsem zaplatil 80 dolarů. V restauraci neúměrně draho. Hamburger s hranolky stojí 15 dolarů atd. První večer jsem byl na večeři ve slušné restauraci a zaplatil jsem 42 dolarů.

Teď už k potápění. Lokality jsou značeny na žlutých kamenech podél silnice, která se táhne okolo celého pobřeží. Značení je velmi dobře a přehledně uděláno, tak jako upravené vstupy do vody na všech lokalitách. Lodí se jezdí potápět na tzv. Malé Bonaire, ostrůvek asi 1 km od přístavu hlavního města. Pod vodou je k vidění neuvěřitelné množství korálů všech možných druhů i barev. Kdybych měl srovnat s Rudým mořem, tak, co se týče korálů, je v Egyptě poušť. Ryby zase všechny možné korálové, murény, kraby, mořští koníci, želvy, delfíni, barakudy, dokonce jsem viděl i mantu.

Mají tam jeden vrak, který je umělé potopený. Loď zabavili celníci, když pašovala 20 tun hašiše. Prý to byla při pálení slušná hora. Po domluvě s místními úřady ji potápěčské báze potopily asi 5 km od přístavu u solných nádrží. U vraku se pohybují hejna asi dvoumetrových ryb, český název neznám, ale německy Zahnbrasch. Jinak se dá dlouho pozorovat barakudy při lovu. Je to krásný zážitek. Potápění tam můžu každému vřele doporučit, ale nejezděte tam z manželkami a dětmi, keře se nepotápí. Na ostrově není vůbec nic k vidění a je tam jen jedna pláž, ale už od 50cm ve vodě rostou korály. U pláže není nic, žádný servis, občerstvení, prostě jen pruh písku.

autor: Mareš Jiří
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek