Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Bulharsko 2004

Krátké info

autor: Ledahudec Jiří  (publikováno: 10.07.2005)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Potápění

Doporučuji přečíst určitě článek od Evy Zatloukalové na tomto serveru, přidávám jen pár informací získaných v letech 2003 a 2004.

Potápění v Bulharsku (stav v roce 2004) prožívá své pionýrské doby. Je naprosto neregulované, s velmi omezenou sítí základen a s minimem služeb zaměřených na potápění. Příjemným aspektem je to, že nikoho nezajímá, kde se chcete potápět a zda máte to správné razítko či patřičný počet hvězd - pokud se tedy potápíte na vlastní pěst a ne se základnou. Žádné poplatky se nevybírají, žádná místní povolení neexistují.

Nepříjemné je pak to, že láhve foukají jen někde, dokoupení poškozené či ztracené výstroje není snadné a dostupnost barokomory je problematická (alespoň nám se nepodařilo najít na ni kontakt).

Potápěli jsme se podél jižního pobřeží zejména v okolí měst Černomorec a Sozopol. V této oblasti jsme narazili pouze na 2 základny, shodou okolností obě české: Neptune v obci Ravadinovo a Poseidon více na jihu v Primorsku. Je jich možná víc, nevím, nehledali jsme je. Potápěli jsme se na vlastní pěst s kompletní vlastní výstrojí včetně kompresoru. Jednou jsme chtěli využít služeb základny Poseidon, ale coby potápěči z ulice jsme pro ně byli nezajímaví. Jsou pohodlně živi z discovery ponorů, které pořádají pro české cestovky. Takže z organizovaného ponoru nic nebylo, dal jsme se neorganizovaně a spokojeně potápěli sami. Do vody jsme chodili jen ze břehu, nebyl by problém dohodnout se s místním rybářem na odvezení člunem, ale nevyzkoušeli jsme to.

Doprava

Jezdíme autem přes Slovensko, Maďarsko a pak Rumunsko nebo Srbsko do Bulharska. Obě varianty jsou bezproblémové, počítejte s 24 h jízdy z Prahy. Varianta přes Srbsko je rychlejší (jde to i za 20 h), ale o něco dražší díky poplatkům za srbské dálnice. U většiny benzínek ve všech státech se dá platit za benzín platební kartou. S výjimkou Maďarska je všude levnější než u nás. V Bulharsku se připravte na socialistické fronty na hranicích a na nepřehlednou strukturu poplatků (za dálnice, za desinfekci auta, atd.) - podle nálady výběrčích platíte 15 - 35 Leva.

autor: Ledahudec Jiří
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier