Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Bulharsko

potápění trochu obecněji

autor: Libor Šos  (publikováno: 25.11.1998)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Jezdíme do Bulharska před tamní sezónou, v květnu nebo červnu. Bereme to jako dobrodružnou expedici. Výhody: málo lidí, nízke ceny ubytování sháníme vždy v soukromí až na místě, takhle před sezónou to jde sehnat za 2-3 DM na osobu a noc (alespoň my to tak vždy seženeme).

V Bulharsku není možné spoléhat vůbec na nic. My vždy bereme s sebou plné potápěčské vybavení včetně kompresoru ( i když plnění lze sehnat), jezdíme autem buď přes Rumunsko (cesta vyloženě pro dobrodružné povahy, ale krásná krajina, když se naplánuje dobrá trasa) nebo přes Jugoslávii (nevýhodou je vízum - cca 50 DM na osobu a neustálé placení všude na dálnicích, jinak je to rychlejší než přes Rumunsko). Průměrně nám cesta až do Primorska trvá asi 26 hodin.

Co se týká potápění, lze se potápět ze břehu nebo z lodi, loď (rybářskou bárku - většinou ve velmi problematickém stavu) lze najmout tak za 2-3 US$ na den i s "kapitánem".

Osvědčilo se nám, že jsme se seznámili s pracovníkem Mořského muzea antiky (nebo jak se jmenuje ) v Sozopolu. Je to profi archeologický potápěč, který nám pak ukazoval lokality s antikou. Jinak na antiku (většinou střepy amfor) tam narazíte relativně často, nám se to dařilo takřka při každém ponoru.

Viditelnost je většinou záležitostí lokality (tak 8-10-15 m), tam kde jsou skály (ze břehu se potápíme vždy jen na skálách), je to srovnatelné se Středozemním mořem.

Teplota (jak jsem jiz psal - jezdíme vždy před sezónou) je nižši (v 10 m tak 13-15°C), ale velice to záleží na počasí a eventuálním vlnobití), okolo 20 m je již teplota stálá - okolo 8°C.

Život je tam podle mě chudší, než ve Středozemním moři, vyskytují se běžné druhy menších ryb, hodně malých rejnoků, platýzi (je to velice ceněná ryba, po bulharsku se jí říká Kalkan), vśude na skálách jedlé slávky (bulharsky midy), které báječně chutnají, když je bulhaři připraví.

Sami Bulhaři jsou hrozně nespolehliví, je jim většinou všechno fuk, nikdo nespěchá a pokud si s někým dohodnete třeba schůzku, určitě bude mít hodinku nebo více zpoždění; slíbí cokoliv, ale hlavně tam platí jediné: Všechno je jinak !
Je potřeba dávat si pozor na všechny věci, krade se !!!! a nenechávat NIC bez dozoru !!! (Předloni jsme přisli o tři (!!!) sucháče, byly nám ukradeny z balkónu v druhém patře)

Ceny potravin tam v poslední době stoupají, ale pořád je to maximálně stejně drahé jako u nás (opět zkušenosti z období před hlavní sezónou a mimo hlavní turistická centra).

Když to shrnu:

autor: Libor Šos
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier