Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Cres, Mali Lošinj a okolí

léto 1997

autor: Sládek Tomáš, Zdeněk Šraier  (publikováno: 30.08.1997)
Mapa ostrovů Cres a Lošinj

Ostrovy Cres a Mali Lošinj se poslední dobou staly oblíbenou destinací českých potápěčů. Mohou za to jednak pěkné lokality, jednak jejich dobrá dostupnost na severu Chorvatska. Významnou výhodou je též přítomnost několika českých potápěčských základen. Ostrovy leží v Riječském zálivu a jsou součástí Kvarnerských ostrovů. Spojení s pevninou je trajektem z Istrie (Brestova - Porozina) nebo přes ostrov Krk (na Krk je most, z Krku trajekt Valbiska - Merag), obě cesty jsou zhruba stejně finančně náročné.

Dostupné lokality

Ostrov Susak

Susak je dostupný nejlépe z Čikatu a Poljany, vzdálenost asi 6-7 NM. Cestou se nezapomeňte pořádně dívat, bývají tady delfíni.

Na Susaku bývá vždy velmi slušná viditelnost, protože je ze všech stran obklopen poměrně rozsáhlou vodní plochou s větší hloubkou. Nebývá zde žádný proud.

Jihovýchodní strana. Zde padá kousek (asi 30 m) od břehu stěna, které místy dosahuje hloubky přes 50 m. Stěna je plná nejrůznějších korálů, dají se zde nalézt snad všechny živočišné druhy žijící v této části středozemního moře. Nad stěnou jsou v malých hloubkách moc hezké kaňony a malé jeskyňky, také plné života. Bohužel, jihovýchodní strana neposkytuje žádné chráněné přístaviště, takže je pro potápěče přístupná pouze za dobrého počasí.

Na jižní části pobřeží (podél břehu asi 400 m od výše popisovaného místa na pobřeží jihovýchodním) se nalézá dobře chráněný záliv. Z něj je možno se potápět přímo za cenu asi 200 m plavání na hladině (nebo v malé hloubce) na jeho okraj. V ústí zálivu jde dno rychle do hloubky asi 35 m. Nejedná se o stěnu, spíše o nakupení velkých balvanů, mezi kterými je ledasco k vidění. Tato lokalita je vhodná i pro začátečníky, kteří mají tendenci přepadnout přes okraj stěny a zmizet v hloubce.

Ostrov Zabodaski

Malý kulatý ostrůvek, jehož dominantou na jižní straně je malý bílý kamenný maják čtvercového půdorysu s červenou plechovou stříškou. Proto se mezi potápěči v Čikatu vžilo spíše označení „Ostrov s majákem". K majáku vede betonová cestička končící molem, za které se dá proti kotvě docela dobře vyvázat člun. Když jsou vlny, je lepší ostrov objet a člun nechat na chráněné severní straně ostrova. Vzdálenost od Čikatu asi 2,5 NM, z Poljany necelé 2 NM.

Z jihu je stěna, která začíná asi 50 m od břehu a jde do hloubky asi 45 m. Stěna je poměrně rovná a tvoří tečnu k ostrovu z JJZ směru. Při kotvení na severní straně je nejlépe obeplavat čtvrtinu ostrova po hladině proti směru hodinových ručiček a zanořit se na západní straně, kde stěna začíná. Pozor však na orientaci, je potřeba včas stěnu opustit a plavat asi v 10 m na východní stranu ostrova. Důrazně varuji před podobným pokusem, neumíte-li se dobře orientovat pomocí kompasu - stěna vybíhá daleko do moře a navíc okolo ostrova jsou docela nepříjemné proudy. Obeplutí ostrova lze absolvovat s 15 l lahví, máte-li malou spotřebu. Vychází to asi na jednu hodinu pod vodou, z toho v hloubce přes 30 m asi 20 minut.

Ze severovýchodní a východní strany je hezké „kudrnaté" dno v hloubce do 10 m, kde je téměř jistota, že narazíte i na nějakou tu chobotnici. Je to moc pěkný terén pro začátečníky.

Jihozápadně od ostrova se prý asi v hloubce 50 m nalézají dva vraky (jeden jenom zbytky dřevěné lodi), jsou však od ostrova hodně daleko (prý asi 300 m) a není reálné je nalézt bez sonaru.

Ostrov Zeča

Dostupnost nejlépe z Martinščice (vzdálenost asi 2,5 NM) a Osoru (vzdálenost asi 5 NM).

Na severní straně ostrova je stěna začínající cca 30 metrů ode břehu, začínající v 18 m a klesající do 42,5 metru. V puklině pod stěnou žijí 60 cm langusty, s kterými se lze potkat při každém ponoru. Pro ponor je dobrá 15 l láhev s tím, že se obvykle člověk nevyhne několikaminutové dekompresi.

Stěna „za hotely"

Z Čikatu jihovýchodně podél pobřeží, asi 3 NM, mezi zátokami Krivica a Balvanida. Na začátku je pěkné chráněné kotviště, do kterého se akorát tak vejde 5 m člun.

Hezká stěna, dno asi v 35 m. Nad stěnou pěkné terény i v malých hloubkách.

Fotografie vchodu do jeskyně

Plava Grotta (Modrá jeskyně)

Zátoka Žanja, asi 4 NM severně od Martinščice, 44° 52,41’ N, 014° 19,46’ E.

Poměrně prostorná jeskyně, která má dva vstupy - jeden pro plavce po vodní hladině a druhý cca 2 metry pod úrovní hladiny. Dno je odolné proti kalení. Skoro v celé jeskyni je volná hladina a alespoň prosvítá denní světlo. Jeskyně je poměrně členitá, když člověk chce, najde i úzká místa. K vidění tu jsou úhoři, což je v tak malé hloubce dost neobvyklé.

Ostrov Unije

U ostrova se nachází vrak obchodní lodi Tihany, potopené minou v roce 1917. V nákladovém prostoru se zachoval lodní šroub o průměru asi 3.6 m.

Vrak leží pod stěnou, která je severoseverozápadně od miniaturního ostrůvku Školjič, ležícím přímo proti městu Unije. Vzdálenost z Čikatu je asi 12 NM, z Pojjany asi 10 NM, z Osoru asi 10 NM, z Martinščice asi 12 NM.

Ostrov Male Srakane

Ostrov je na asi na polovině trasy mezi Čikatem a Unijí, od severu je z Osoru vzdálenost asi 12 NM, z Martiščice asi 16 NM.

Z jihozápadní strany, asi 30 m jihovýchodně (vpravo) od posledního stavení viditelného ze člunu, je v hloubce 8 m na štěrkovém dně vchod do hezké malé jeskyně. Tunel (výška 2 m, šíře 3-4 m) směřuje směrem do ostrova, po asi 15 m ústí do dómu (průměr asi 7 m) , který komunikuje krátkým komínem s povrchem. Ústí komínu je na úrovni hladiny v příbojové zóně a má velikost asi 2x1 m. V blízkém okolí jsou hezké „prolézačky".

Vzhledem k dennímu osvětlení (je to spíše kaverna než jeskyně), velkému průřezu, malé hloubce a poměrně nízké citlivosti na zakalení tento terén neklade žádné zvláštní požadavky na zkušenost a výstroj potápěčů. Pro potápěče z Čikatu bývá jeskyně pravidelnou zastávku na cestě z vraku na Unii, obvykle stačí zbytek vzduchu v 15 l lahvi z předchozího ponoru na vraku.

Pobřeží severně od Martinščice

Prakticky v každé zátoce od Martinščice až do Cresu lze najít nějakou zajímavost. Běžné jsou stěny od 16 do 40 metrů.

V prví zátoce severně od pilířů (zbytků mola ze staré Martinščice) je k vidění je i vyvěrající pramen sladké vody v hloubce 7 m, který tvoří ještě na hladině viditelné kolo o průměru tří metrů. Strčíte-li pusu přímo mezi kameny, můžete se v moři napít sladké vody.

Základny

Na ostrově Cres je jedna potápěčská česká základna, na ostrově Lošinj jsou 4 české potápěčské základny.

Popisuji stav z léta 1997.

Mali Lošinj, autokemp Čikat

(spolu)majitel a duchovní vůdce Luboš Medřický, přezdívaný Bubák

Dobře vybavená základna klubu Vodní svět s dobrou polohou. Hlavní předností je osoba Bubáka, který nejenom že dokonale zná okolní lokality (což by mělo být samozřejmostí), ale dovede vytvořit správnou atmosféru (třeba i dobrými chuťovkami z mořských potvor). Základna je vhodná především pro skalní potápěče, na ostatní tu nezbývá příliš čas a prostor. Můžete sem přijet i bez předchozího objednání (já už to udělal dvakrát).

Společenský stan
Ubytování
Základna je umístěna přímo v campu, pro náročné je poblíž hotel. Camp slušný (teplá voda, většinou i toaletní papír), cena 15 DM/osoba a den (včetně pobytové taxy).
Plnění
Plní se jinde (ve městě je plnírna), každý den večer Bubák naloží plný Tranzit lahví a ráno si pro ně zase přijede. Cena za naplnění 1 l objemu lahve je 10 Kč.
Odvoz na lokality
K dispozici je 7 m člun s pevným laminátovým dnem a nafukovacími boky, vybavený 140 HP motorem a vestavěnou nádrží na 130 l paliva. Je na něm instalován stojan na lahve. Do člunu se vejde 10 potápěčů s vybavením a posádka (=Bubák). Z pohledu zákazníka nemá chybu, zvlášť když se člun obsazený tak maximálně čtyřmi lidmi dostane do skluzu (ale chudák Bubák musí uživit spotřebu 40 l/h). Dále je zde 5 m nafukovací člun Ultimate, vybavený 8 HP motorem. Ten je využíván často jako vlečný, když se sejde příliš mnoho lidí a materiálu.
Celodenní výlet stojí 540 Kč na osobu, půldenní 270 Kč, odvoz na vrak na Uniji 630 Kč. Máte-li oprávnění 2.0, je možno půjčit Ultimate za 1200 Kč na den za celou loď (zahrnuje 10 l paliva).
Půjčování výstroje
Láhev 6 Kč/l (k dispozici 10,12,15 l lahve)
K dispozici jsou i neopreny, jackety, automatiky a další vybavení. Ceny nemá smysl rozvádět, ale jsou slušné - pro srovnání jacket 60 Kč/den.

Stará Baška

Základna klubu "DEEP SEA" se nachází v AC Škrila poblíže vesničky Stara Baška na Krku, 5 km východně od PUNATU. povolení je možno koupit např. v městě KRK nebo PUNAT.

Ubytování
Ubytování je stejně jako loni ve vlastních (rozuměj Vašich) stanech. Podobně jako loni je základna vybavena základním kuchyňským materiálem (nádobí, vařiče, ledničky, mrazák) a elektrickými přípojkami (osvětlení, dobíjení akumulátorů apod.). Kemp jako takový poskytuje běžný standard (WC, sprchy s vodou, v drtivé většině i teplou), navíc se v něm nachází i obchod (zvaný MARKET) a hospoda (RESTORAN). Pro fajnovky, zbohatlíky, divery-otce batolat apod. je navíc možno zajistit (při včasné objednávce !!!) apartmány ve Staré Bašce. Kapacita základny je 30 lidí. Ubytování v campu 10 DM (mezisezona), 12 DM sezona.
Plnění a služby
Lahve 15 l se pujčují zdarma, vzduch je za 0.5 DM/litr. V omezené míře (a za mírný obolus) je možné též zapůjčení další potápěčské výstroje. Je možno zajistit výcvik a zkoušky na P* nebo zvýšení kvalifikace na P**.
Odvoz na lokality
Motorovým člunem (10 míst, sonar, vysílačka) do vzdálenosti cca 20 km. Lokality se nacházejí buď přímo na Krku (např. 60 m dlouhý vrak řecké lodě Peltastis) nebo na přilehlých ostrovech a ostrůvcích (Prvič, Plavnik, Sv. Grgur - "Titův ostrov", Goli a Kormati). Kromě výše uvedeného vraku je zde možno vidět stěny padající do 50m a hloub s porosty gorgonií a další bohatou fanou, velkou jeskyni "BLUE CAVE", "MODRÝ TUNEL" procházející skrz naskrz ostrůvkem, stará děla na Plavniku a spousty dalších zajímavých věcí.
V rámci akcí klubové základny "DEEP SEA" přísně zakázán podmořský rybolov.
Letecký záběr

Martinščica

autocamp Slatina, rajon VIII, přímo nad cafe barem Timun
Majitel Jan Lambert

Ubytování
Základna je umístěna přímo v campu, možno využít (po předchozím objednání) i rodinné stany základny a nebo se ubytovat v bungalovech. Camp je velice útulný umístěný ve svahu na terasách mezi středně vzrostlými borovicemi, takže i v plné sezóně je zachováno soukromí. Přesto patří camp do kategorie levnějších na ostrově, cena 12 DM/osoba a den (včetně pobytové taxy) v plné sezóně, které zde není ani celé prázdniny. Mimo prázdniny cena takřka poloviční.
Plnění
Plní se vlastními kompresory Star.
Odvoz na lokality
K dispozici je malý člun s 20 koňovým motorem. Pro větší počet potápěčů se využívají větší lodě Chorvatů.
Půjčování výstroje
K dispozici je kompletní potápěčská výstroj.K dispozici větší množství ABC a obleků. Kompletní výstroj pro pět potápěčů.

Mali Lošinj, autokemp Poljana

Ubytování
V karavanu nebo stanu, případně vlastní. Cena 15 DM/den včetně taxy.
Plnění
Cena 0,5 DM/litr.
Odvoz na lokality
Velký Zodiak, 65 HP motor. Půjčení malého Zodiaku 40 DM/den.
Půjčování výstroje
K dispozici je kompletní potápěčská výstroj asi pro 3-4 potápěče, dále asi 10 lahví 12-20 l.

Nerezine

Údaje máme pouze z doslechu. Údajně se jedná o potápěče z Pardubic, zabývající se spearfishingem.

autor: Sládek Tomáš, Zdeněk Šraier