Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Elba

Červenec 1998

autor: Vaverka Petr  (publikováno: 31.07.1998)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Mapa  Elby

Rozhodování o místě letošní dovolené nás přivedlo na ostrov Elba. Tento hornatý ostrov leží v Ligurském moři 11 km vzdálen od italské pevniny. Svojí délkou 27 km a šířkou 18 km je Elba menší sestrou Korsiky a Sardinie, nikoli však méně zajímavou.

První informace o Elbě a potápění na ní nemohly přijít od nikud jinud, než z Internetu. Po shromáždění všeho dostupného a zakoupení mapy Elby v měřítku 1:30000 (Kiwi, Jungmannova ul. Praha) jsme e-mailem vykorespondovali a posléze zaknihovali apartmán o dostatečné míře pohodlí a velikosti (4 dvojlůžkové pokoje, 2 koupelny, kuchyně, jídelna a terasa). Samozřejmostí byly při výměně mailů připojené fotografie jednotlivých ubytovacích možností. Součástí organizace naší cesty agenturou na Elbě bylo i zajištění lodních lístků na trajekt.


Cesta

Moby line

Všechno klaplo přesně podle domluvy a my po noční cestě na trase Litoměřice, Chomutov, Cheb, Tirschenreut, Regensburg, Muenchen, Innsbruck, Brenner, Bologna, Livorno dorazili do přístavu v Piombinu, kde na nás čekaly lodní lístky na trajekt do Portoferraia a ubytovací pokyny. Z celkové délky cca 1200 km bylo 95% po dálnici, nebo silnici téhož typu, tzn. že rychlostní průměr byl opravdu slušný.

Tady bych chtěl podotknout, že přes zásadní nedodržování povolené rychlosti na dálnicích na celé délce ani tam i zpět (vždy v noci) nebylo nikoho, kdo by měl nejmenší snahu měřit rychlost a vybírat event. pokuty.


Ceny

Natural 95 Rakousko 11,7 ATS/l
Natural 95 Itálie 1750 ITL/l
Dálnice Brenner 16 DEM
Dálnice Itálie cca 1000 ITL/100km
Trajekt Moby Line Piombino-Portoferraio Auto+2 dosp.+2 děti 61000 ITL
Ubytování v nejvyšší sezoně pro dvě rodiny 8 nocí 1600000 ITL

Potápění.

Capo di Stella Zvolit je možno :

  1. potápění ze břehu
  2. potápění z vlastní lodi
  3. potápění na základnách potápěčů

V každém knihkupectví či stáncích ve městech celé Elby je ke koupi Průvodce pro potápěče a popisy jednotlivých lokalit ve dvou různých vydáních (jedno je italsky a druhé italsky, německy a anglicky) za cenu 20000 ITL. Hodí se tedy pro potápění 1 a 2.

Důležitou informací je, že k potápění v Itálii a tedy i na Elbě není zapotřebí žádné povolení, čluny nepodléhají registraci a placení poplatků do síly motoru 20 HP. Diving center je na Elbě asi 25, na internetu prezentováno nebo zmíněno 15.

Potápění ze břehu

Břehy ostrova jsou z 98% skalnaté a nepřístupné. Písečné nebo oblázkové pláže a průzračná voda uspokojí a i v našem případě uspokojila zbytek potápěčské výpravy.

K potápění ze břehu doporučujeme:

Vrak Elviscott
Pomonte - vrak lodi ELVISCOTT
Vrak ocelové obchodní lodi původní délky 50m (nyní bez špičky), potopené r.1972, leží na pravém boku v hloubce 13 m , vzdálený pouze 200 m od břehu (pláže). Střecha kapitánského můstku je v hloubce 2,5 m, celý objekt je snadno dosažitelný i začátečníkům a je jedinečným ke šnorchlování.
Mys S. Andrea
Stěna na mysu stejnojmenné vesnice na severozápadě ostrova 300 m od parkoviště a písčité pláže. Téměř kolmá stěna padající do 40 m (dál už jen písčitý svah). Mnoho spár a děr ve skále slouží jako útočiště desítkám chobotnic ( na 8 m2 pozorováno 5 ks) a murénám, jako i dalším druhům ryb.Všude jsou k vidění červení koráli, sasanky a krásně barevní nahožábří plži.

Potápění z lodi

Loď MARIANNE

Na Elbě je v dosahu malých lodí minimálně dvacet potápěčských lokalit, které se dají lehce určit i bez navigačních zařízení. Dál je možno využít služeb mnoha Diving center.


Pitt Gsell

V našem případě to byl švýcar žijící na Elbě 24 let, Pitt Gsell. Absolvovali jsme s ním a jeho lodí Marianne několik výjezdů, vždy v partě několika dalších potápěčů ať z Itálie, Německa nebo Švýcarska.

Jeho SPIRO SUB DIVE CENTER má sídlo nedaleko campu La Foce v Marina di campo.

Krátce k navštíveným lokalitám:

Capo di Stella , ostrov Corbella
Červené gorgonie (les gorgonií) od 22 m dolů, max hloubka rifu 48 m, dál už jen písčitý svah. K vidění m.j. chobotnice, langusty.
Scoglio della Triglia
Útes 100 m od břehu přístupný pouze lodí. Max. hloubka stěny útesu 30 m. Chobotnice, murény. V 18 m metrová socha madony, poutní místo všech potápěčů na Elbě. Původně stála na útesu, ale prudká bouře ji strhla do moře a potápěči ji později vyzvedli a upevnili na dně na souřadnicích 42°44,02'N , 10°16,11'E .
Capo di Fonza
Rif až do 50 m. Bílé gorgonie, jeskyně.
Červené gorgonie

Přístup Dive mastera i instruktorů byl zcela profesionální a nedoprovázený ponor umožní potápěči od CMAS** výše (nebo ekvivalent). Check Dive nám po přátelské debatě odpustili.

Potápěčská sezóna na Elbě začíná o velikonocích a končí posledním říjnem. Ceny za ubytování jsou v době do 20.5. a po 20.9. poloviční, tzn. že nocleh pro jednu osobu se dá pořídit pod 30 DEM (vybavený apartmán).

To spolu s relativně snadnou a rychlou dosažitelností (Elba za 12 hodin), bohatými a čistými vodami dělá podle našeho názoru velice zajímavým místem pro potápěčské výpravy. Rozpočet čtyřčlenné výpravy jedoucí jedním autem činí v takovém případě 6000 Kč na osobu (bez jídla a potápění) na týden.

Poděkování

Našemu doprovodu - za výdrž,
Edovi Šífovi (KRAKEN Litoměřice) - za technickou pomoc,
Markovi Burešovi a Honzovi Šupovi (TRITONIS Litoměřice) - za technickou, morální a lékařskou pomoc.

autor: Vaverka Petr
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek