Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

L Estartit

Deset dní potápění v rezervaci Illes Medes, 30.4. - 11.5.1997

autor: Zdeněk Šraier, Jan Rambousek  (publikováno: 15.06.1997)
Účastníci výpravy

Účastníci

Jan Hruška
Jiří Štark
Zdeněk Šraier
Ivan Němec
Jan Rambousek
Václav Hošek
Martin Blagoev
Václav Novák

Cesta tam

Jeli jsme dlouhým Tranzitem s dvounápravovým vlekem. Původní časový odhad 24 hodin nám na cestě tam nějak nevyšel. Vyjížděli jsme z Prahy ve středu kolem 19:00. Cestou jsme poctivě dodržovali omezení rychlosti na 80 km/h pro přívěs.

Na trase

Brazil

jsme se důsledně vyhýbali francouzským placeným dálnicím. Do Španělska jsme dojeli po 31 hodinách ve čtvrtek (tedy vlastně v pátek) v noci kolem 01:00. Přespali jsme kdesi poblíž silnice a ráno probuzeni slavíky konečně dorazili na místo.

Ubytování

Podařilo se nám díky Vaškovi Hoškovi sehnat ubytování v perfektních apartmánech v hotelu Brazil. Čtyřlůžkový apartmán za speciální "českou" cenu 2500 peset na den. Vybavená kuchyňka, bazén v objektu - paráda.

Potápění

S sebou jsme vezli dva čluny a tři motory. První den se pochopitelně oba silnější motory podělali, ale již druhý den, díky perfektnímu zásahu Ramba, oba šlapaly jako hodinky (švýcarské). Díky tomu jsme nemuseli platit služby místních potápěčských základen. Po zaplacení vstupu do rezervace (360 peset na osobu a den) jsme měli v námi vybraném čase na dvě hodiny rezervovanou bóji u ostrovů Illes Medes. Původní plán dva až tři ponory denně se smrsknul na jeden, protože tahání vercajku k vodě a zpět do hotelu bylo dosti vysilující i při využití auta a vozíčků (hlavně kvůli člunům, jež jsme nechtěli nechávat na pláži). Plnili jsme v místním diving centru za 800 peset na láhev.

Čluny

Ve vodě bylo možné vidět kvanta velkých oprsklých ryb - až padesáticentimetrové oblady a mořani, kteří nám chleba vyžírali ze zavřených igelitových tašek. Kanici na chleba kašlali - němci je naučili na párečky - a ty mám rád já. Největší kanic mohl mít tak 130 cm. Kromě nich jsme ještě viděli hejna salp, pyskouny, chobotnice, sapíny, gorgonie, korály, cípaly, garnáty, langustu, ze člunu 60-ti centimetrového měsíčníka. Navštívili jsme i vrak potopený u pobřeží jako potápěčskou atrakci. Ostrovy i pobřeží jsou plné perfektních jeskyní a tunelů.

Viditelnost byla poměrně špatná - od 15 do 6 metrů, teplota vody 13 - 14 st. C.

Počasí

Teplota vzduchu se pohybovala kolem 22 st. C. Kromě jednoho dne, kdy se obloha zatáhla, bylo nádherně slunečno, vítr tak 3 až 5 Bf. Vlny do jednoho metru.

Cesta zpět

Nedodržovali jsme již omezení rychlosti a zaplatili jsme francouzské dálnice z Perpignonu do Lyonu (377 Frf). Díky tomu se nám podařilo rychlostí maximálně 110 km/h dojet domů za 23 hodin.

Závěr

Akce byla "zpestřena" zánětem průdušek (já a potom Jirka Štark). Také mi ukradli v noci v hotelu z poličky nad hlavou hodinky a peněženku. Přes všechny tyto problémy jí ale hodnotím jako perfektní.

Podívejte se ještě na popis lokality Illes Medes.

autor: Zdeněk Šraier, Jan Rambousek