Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Ostrov Fuerteventura

potápění na Kanárských ostrovech v červenci 1998

autor: Böhm Jindřich  (publikováno: 14.10.1998)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

ÚVODEM

"Letošní dovolenou trávíme s Fischerem na Kanárských ostrovech," oznámila mi má žena ze všech nejlepší, "můžeš si vybrat na kterém z ostrovů!"

O potápění na Kanárských ostrovech jsem toho zatím moc neslyšel a tak jsem se jal surfovat po internetu a pro jistotu jsem si ještě v Německu koupil úplně nového potápěčského průvodce "Tauchführer Kanarische Inseln." Z dostupných informací pak vyplynulo, že nejzajímavěší potápění by mělo být na ostrově Fuerteventura. Sbalil jsem si nádobíčko a odevzdal se do péče modrého letadla cestovní kanceláře Fischer, která slibovala, že: "Fuerteventura leží nedaleko Prahy. Letadlem se tam dostanete za 4 a půl hodiny. Pyšní se nejkrásnějšími plážemi ze všech kanárských ostrovů."

Našim cílem bylo letovisko ve středu východního pobřeží Fuerteventury - Caletta de Fuste.

POTÁPĚČSKÉ CENTRUM

Po příletu a ubytování jsem se začal shánět po Dive Centru. Podle průvodce tu měly být hned dvě. K mému překvapení mi v recepci sdělili, že Dive Centrum je asi zavřené a další je 5O km na sever ve městě Coralejo. Má žena ze všech nejlepší začala lomit rukama a to s intenzitou podle toho, jak jsem střídal barvu. "To bude dovolená," bědovala, "my se tu s Tebou zblázníme!" Nacpal jsem si tu největší fajfku, opustil manželku, vzal dítě a vydal jsem se na pláž na průzkum. Bázi jsem našel poměrně rychle. Je umístěna hned vedle staré obranné věže na začátku pláže. Bylo otevřeno a ukázalo se, že je to jedno z center, o kterých se píše v průvodci. Tep se mi uklidnil, fajfka začala víc chutnat a poměrně rychle jsem se s německým personálem dohodl na paketu deseti ponorů se začátkem příští den. Příjemně překvapil šéf, když řekl, že k "tauchpaketu" přidá ještě zdarma 11. a 12. ponor. Když jsem mu ukázal úplně nového německého potápěčského průvodce, ukápla mu slina od maulu (=německy huba), dohodli jsme se na tom, že já mu průvodce dám, koupím si v Německu nového a on mi za to přidá ještě jeden ponor.

Provozovatelé potápěčského centra DEEP BLUE jsou manželé Regina a Peter Hein. Oba Němci. Domluvíte se německy, anglicky a španělsky. Základna nabízí celoroční potápění v menších skupinách (nikdy nás ve vodě nebylo víc než deset) a ve velmi příjemné rodinné atmosféře. Pro zájemce jsou v nabídce kurzy dle výcvikových směrnic CMAS, PADI a některé odborné kurzy. Ponory jsou organizovány ze člunu typu Zodiac. Trochu mne zaskočilo, že zde standardně půjčují jen 10 litrové lahve. Když jsem si později řekl o dvanáctku, bez reptání a bez příplatku mi ji půjčili.

POTÁPĚNÍ

Z hlediska potápění nabízí zdejší lokality směs Atlantiku, Středozemního moře a Karibiku. Murény, barakudy, rejnoci, kanici, tuňáci a hejna dalších ryb jsou trvale přítomnou kulisou. Jen porostu je tu méně. Sasanky se vyskytují jen ojediněle a za červeným nebo černým korálem se musí místy za hranici 40 metrů. Skalnaté lávovité dno tvoří nádherné labyrinty, které dodávají zdejšímu podvodnímu světu osobité kouzlo. Teplota vody se celoročně pohybuje kolem 21°C s dohledností až 40 metrů. Bohužel tu po většinu roku fouká silný vítr a je zde častý výskyt proudů, který může potápění i znemožnit. Západní část pobřeží je pro koupání a potápění životu nebezpečná. Ročně se tu několik neopatrných lidí utopí. Nejvhodnější období pro potápění je říjen a listopad. To je moře nejklidnější. V tento čas máte největší šanci vidět želvy, kladivouny a parejnoky křídlaté. Ostrov Fuerteventura je také opravdovým rájem pro surfaře. Pořádá se zde dokonce mistrovství světa.

Rejnok

LOKALITY

Na ostrově jsou potápěčsky zajímavé pouze tři oblasti: Na severu Coralejo, uprostřed Caletta de Fuste a na jihu ostrova Jandia. Letovisko Caletta de Fuste bylo šťastnou volbou, protože zdejší lokality jsou nejzajímavější. Potápěčské školy z jihu i ze severu ostrova sem také občas vozí své klienty. Na severu kolem Coraleja je sice největší výskyt ryb, ale zdejší lokality jsou poměrně mělké - do 15 metrů. Na jihu ostrova je rezervace murén. Bohužel, rif murén je současně jedinou lokalitou kolem Jandia. Největší dojem na mne udělali velicí rejnoci, kteří se všude vyskytují v hojném počtu.

Během svého pobytu jsem se potápěl celkem třináctkrát na různých lokalitách. Z časových důvodů jsem vynechal sever ostrova. K těm nejdůležitějším uvádím stručný popis. Čas v závorce udává vzdálenost od základny, údaj max. představuje maximální hloubku. Maximální hloubka, do které jsem se zde ponořil, je uvedena na konci popisu.

CASTILLO RIFF (10 minut) max. 25 metrů

Nejčastěji navštěvovaný rif severozápadně od základny. Člun zpravidla zakotví asi uprostřed rifu. Podél kotevního lana se zanoříte na plató do 10 metrů. Po pár metrech smerem na sever následuje hrana a sestup podél kolmé stěny do 17 a 20 metrů. Snadná orientace podél cca 300 metrů dlouhé hlavní stěny rifu nabízí výlet k východu nebo k západu. Směrem na sever je pak už jen kamenité a písčité dno. Na západě se rif svažuje a dno stoupá asi do 7 metrů. Zajímavější je asi strana východní, směrem k širému moři. Pod velkým převisem zaručeně potkáte kanice slyšící na jméno Heinrich a Henriette. Jejich sousedy jsou barakudy a rejnoci. Rejnoci tu bývají opravdu velcí s průměrem těla kolem 1,5 metru. Asi po 80 metrech se rif lomí za roh. Na tomto místě je skalní průrva, tvořící krásný kaňon, kterým si lze zkrátit cestu zpět. Hned na začátku průrvy vpravo bydlí muréna a na konci kaňonu její dvě sestry. Velká hejna ryb provázejí potápěče na každém metru. Na podzim zde prý bývá k vidění parejnok křídlatý. Němčina má pro něj krásný název Engelhei, andělský žralok.Od severu či severovýchodu tu bývá občasný proud.

Maximální dosažená hloubka 20 metrů.

Veselá příhoda:
Při jednom ponoru na Castillo Riffu jsem pod převisem objevil rejnoka. Aby se i ostatní potěšili, přivolal jsem je kývnutím ruky. Najednou nás pod převisem bylo jako trpaslíků a začlo být těsno. Zejména jeden Angličan, který prokonával svůj teprve osmý ponor, hrozil, že nás všechny utopí, jak kolem sebe mával rukama. "Tady už být nemusím!" řekl jsem si. Zlomil jsem se v pase, abych mohl odplout a tělem mi projela bolest. Do zadku jsem si zabodl ježovku, co se pásla na stropě převisu! V tu chvíli jsem měl chuť toho rozevlátého anglického potápěče utopit anebo vyhlásit válku Velké Británii. Nutno podotknout, že se "zranění" obešlo bez chirurgických zákroků. Za dva dny už jsem o ničem nevěděl.

Parejnok křídlatý

SALINAS (20 minut) max. 55 metrů

Velmi hezké místo jižně od základny. Cesta na člunu ve velkých vlnách však nemusí být právě příjemná. Přibližně 2 km dlouhý rif se táhne paralelně s pobřežím od severu k jihu. Kotví se zde zpravidla na dvou různých místech. Buď v severní části nebo cca o 150 metrů jižněji. Salinas rif nabízí opravdu hodně. Skalní labirint, červené a černé korály, sasanky, parejnoky křídlaté, velké hnědé rejnoky, makrely, tuňáky. Podél kotevního lana sestoupíte nejprve do 13 metrů na skalnaté plató. Člun kotví zpravidla na hraně skalní stěny spadající do 35 metrů. V kouzelném labirintu "jižní varianty," který je tvořen skalními bloky, je brána, kterou se dá proplout. Na stěnách rostou sasanky. V severní části rifu je v hloubce 25 metrů malá jeskyně. Na malé ploše zde žije na 150 sasanek. Vyskytuje se tu také černý korál. Při dostatečném počtu zkušených zájemců lze se základnou dohodnout ponor za červeným korálem do 50 metrů. Hlavní část ponoru na Salinas rifu se odehrává v hloubce okolo 35 metrů.

Maximální dosažená hloubka 37 metrů. Dekompresní zastávka 3 minuty ve 3 metrech.

NUEVO HORIZONTE (25 minut) max. 80 metrů

Nedaleko břehu, poblíž letoviska Nuevo Horizonte, severně od základny je další z významných rifů této lokality. Střecha cca 1 km dlouhého rifu je v 22 metrech. Kaskádovitě se klesá podél stěny do 30 a dále do 38-40 metrů. Směrem na sever od místa kotvení je ve 40 metrech písečné pole se spoustou písečných úhořů, které pokračuje až do 80 metrů. Ponor je zpravidla směřován na východ a jihovýchod rifu, podél hlavní stěny. Velmi hojně se zde vyskytuje parejnok křídlatý. Viděl jsem tu i hodně velikého hnědého rejnoka s tělem o průměru dobré 2 metry. I s ocasem něco kolem 4 metrů. Vypadalo to, jako když na dně přistál létající talíř. K vidění prý bývají i větší. Plují tu hejna makrel, tuňáků a kaniců ostrohlavých. Potkáte tu i murény a rejnoka elektrického (raději mu ani ze zdvořilosti nepodávejte ruku). Překvapí i veliké ropušnice až 50 cm dlouhé.

Maximální dosažená hloubka 37 metrů. Dekompresní zastávka 3 minuty ve 3 metrech. Potápění se zde doporučuje pouze pro pokročilé.

MURÄNENRIFF (80 km) max. hloubka 100 metrů

Rezervace murén na jihu ostrova patří bezesporu k nejpodivuhodnějším místům, které jsem kdy pod vodou navštívil. Snad žádný potápěč nemůže z ostrova odjet, aniž by rezervaci navštívil. Za tímhle zážitkem jsme nejprve museli mikrobusem do 80km vzdáleného města Jandia. Jandia je známa především svou 25 km dlouho písečnou pláží. Ponor na rifu murén se uskutečňuje ze břehu, přímo z pláže. Pokud byste se sem někdy vydali sami, pak vám k navigaci snad pomůže, když dojedete do středu letoviska. Nemůžete přehlédnout maják, ke kterému vede od hlavní 4 proudové silnice prašná cesta. V blízkosti majáku je dřevěná restaurace a lavičky, na kterých se dá převléknout. Pak přejdete pláž a zamířite do vody k místu, které je vytyčeno bójkou. U bójky se zanořte. Odtud vede asi v 7 metrech lano až k rifu murén. Cesta podél lana trvá asi 3 minuty.

Střecha rifu je ve 22 metrech, pata rifu je asi v 38 metrech. Odtud se svažuje písečné dno do 55 metrů a klesá dále do 100 metrů. Rif je asi 250 metrů dlouhý a žije na něm podle místních údajů okolo 200 murén. Je to jako ve filmu o Indiana Jonesovi. Kam se podívate, všude samí hadi. Malý, velcí, tlustí, tencí, ležící, visící, plující. Úchvatná podívaná. V rezervaci murén můžete vidět vše, co lokality kolem kanárských ostrovů nabízí: hejna sardinek sem lákají tuňáky a makrely, ve velkých hejnech plují kolem barakudy a kanici ostrohlaví. V písku leží parejnoci křídlatí a můžete zahlédnout i želvu. Na střeše rifu žije veliká kolonie písečných úhořů. Hojně se zde vyskytují kabmaly. Maximální hloubka 34 metrů.

DALŠÍ MÍSTA V OKOLÍ CALETTA DE FUSTE

Uvedená místa jsou málo zajímavá a nemá význam se o nich více rozepisovat.

CENY

Potápěčská základna Deep Blue je velmi dobře vybavená a lze si zde zapůjčit kompletní výstroj.

Flétna
Kurz pro začátečníky včetně 4 ponorů a certifikátu
34.000,-PTS
Ponor se zapůjčenou výstrojí
3.900,-PTS
Ponor s vlastní výstrojí
3.400,-PTS
Zapůjčení počítače/1ponor
1.500,-PTS
Výlet do Jandia (rif murén) - přirážka
2.000,-PTS
Potápěčský paket 10 ponorů (11. a 12. ponor zdarma)
34.000,-PTS

K bázi patří i obchod s potápěčskou technikou. Najdete ho v centru města. Ceny jsou velmi výhodné. Rozhodně nakoupíte levněji než doma. Je to dáno tím, že zboží je osvobozeno od cla a také DPH je řešena velmi mírně.

Základna nabízí i zprostředkování ubytování s polopenzí za 480,-DM/týden. Letenku si v tom případě musíte obstarat sami. Pracovníci základny Vás na 4km vzdáleném letišti vyzvednou. Stravovat se dá poměrně "lidově". Za cca 13,-DM si nacpete břicho k prasknutí slušnými porcemi. Picca stojí okolo 7,-DM. Důležitou součástí zdejšího jídelníčku jsou dary moře.

ZÁVĚREM

Potápění na Kanárských ostrovech bylo krásným zážitkem. Ostrov Fuerteventura je jako stvořený k rodinné rekreaci typu potápějící se a nepotápějící se část rodiny. Písečné duny a pláže kolem Coraleja zlákají i toho největšího odpůrce slunění. K návštěvě zve blízký ostrov Lanzarote i ostrůvek Lobos. Městečko Caletta de Fuste je velmi příjemné se spoustou hospůdek a barů, které zvou k příjemnému posezení.

Až půjdete někdy kolem baru Hemingway, dejte si tam za mne drink. Občas se tu schází potápěči.

autor: Böhm Jindřich
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek