Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hurghada

červenec 1997

autor: Böhm Jindřich  (publikováno: 04.08.1997)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Letos v červenci jsme plánovali rodinnou dovolenou. Takový klasický kompromis. Holky chtěly k moři - já taky. Já jsem se chtěl potápět - ony ne (neumí to). Vybrali jsme si tedy Egypt - Hurghadu.

mapa

Pro cestu a pobyt jsme z klasického katalogu CK Fischer vybrali pobytový zájezd v Hurghadě, hotel Arabia Beach. Hotel jsme vybrali takový, aby měl potápěčské centrum. K tomu snad jen okrajově: luxusní ubytování H**** s klimatizovaným pokojem, spousta jídla a příjemné prostředí.

Přímo v hotelu je potápěčská základna BLUE WATER DIVE RESORT. Objednat se můžete i hotelovým telefonem z pokoje. Majitelé jsou Mike a Margret Frommater. Personál je německý. Domluvíte se německy a anglicky (nebo arabsky, když to umíte). Základna má celoroční provoz.

Vybavení
5 lodí, kompletní výbavu cca pro 50 potápěčů, místnost pro mytí výstroje, sušárnu, školící místnost, úložnu výstroje a vlastní bar.
Program
Základna nabízí nejrůznější kurzy podle CMAS, PADI a SSI. Polodenní (1 ponor) a celodenní (2 ponory) výjezdy lodí, noční potápění. Zařídit je možné i třídenní a týdenní výjezdy lodí.
Potápění
Ploché Riffy, písečné zátoky a krásné kolmé stěny, vraky. Tropické moře s fantastickými korálovými riffy a jedinečným rybím světem - prostě Rudé moře. V blízkosti základny se nachází korálový útes. Můžete se tu potápět přímo ze břehu (vhodné např. pro noční ponory).
Ceny
Na základně si můžete půjčit kompletní výstroj, za celkem rozumné ceny. Například automatika stojí na jeden den 10,-DM, žaket také tak. Oblek (stačí kalhoty nebo šort) 10,-DM. Tašku na výstroj dostanete za 2,-DM. Zátěž je zdarma, opasek k tomu stojí 2,-DM. Velmi příjemné je zjištění že v rámci bezpečného potápění si můžete zapůjčit počítač za pouhých 5,-DM na den. Půldenní výjezd lodí s 1 ponorem přijde na 35,-DM. Celodenní výlet - 2 ponory stojí 70,-DM. Flašky jsou v ceně. U celodenního ponoru si můžete připlatit jídlo (cca 10 Egyptských liber). Jídlo je arabské a velmi chutné. Potápění ze břehu vás přijde na 15,-DM a flašky vám přivezou až na břeh. Stačí nahlásit počet. Platit můžete až poslední den před odletem.

Lokality

SHA’ AB ABU RAMADA

foto

Plochý útes, ze severu typický riff od jihu drift. V severní části je nádherné místo, kterému se říká Aquarium. Člověk zde opravdu nabude dojmu, že strčil hlavu do akvária. Tisíce ryb a barvy jaké si jen dokážete vymyslet!

Korálové rybky, barakudy, parejnoci, veliké murény. Když máte štěstí, potkáte tu i želvy. Úžasná je dohlednost. Minimálně kolem 40 metrů. Máte pocit, že doslova létáte v tomto modrém světě.

HAM HAM DRIFT

Zde se můžete například nechat od jihu k severu unášet proudem. Musíte jen dát pozor, abyste se při skoku do vody neztratili partnerovi. Obléknout, připravit se všichni k výstupu a pak vyskákat jako parašutistický výsadek.

Na tomto místě jsem se prvně setkal s „napoleonem". Úžasná zelenomodrá ryba se vznášela kolem a my jsme jí byli docela volní. Podél strmé stěny spadající až do 50 metrů pokračujete až k místu, kam mezitím doplula Vaše loď. Následující tři hodiny, do příštího ponoru můžete věnovat lenošení na palubě, šnorchlování nebo diskusi o potápění s mezinárodní posádkou vaší lodi. Teplota vody se v červenci pohybovala na hladině okolo 30°C. Ještě ve 40 metrech jsem naměřil neuvěřitelných 22°C.

SHA’ AB MARGRET

ostrov

Noční potápění na tomto „housereefu" má své kouzlo. Nemáte-li sebou lampu, půjčí Vám ji za 7,-DM v diving centru (pořádné dělo 50 W). K vidění byly chobotnice úctyhodného rozměru, murény, „krokodýlí ryby" a řada dalších obyvatel vodního světa. Riff je v noci zajímavý do hloubky 15 metrů. Na jednom místě je ostroh spadající až do 25 metrů. Dál je už jen písčité dno. Celý rif je dlouhý asi 500 metrů.

Chraňte Rudé moře

Rudé moře je jedinečnou rezervací. Bohužel, korálové útesy jsou poznamenány necitlivým přístupem v letech minulých. Nejvíc škod tu napáchali právě potápěči a lodě, které sem potápěče přivážejí. Kotvy a kotevní lana na některých místech natolik korály poškodila, že se vám na některých místech naskytne pohled jen na mrtvý kamenolom. Dnes je požívání kotev přísně zakázáno. Lodě se připoutají k pevně instalovaným lanům s bójkou. Další loď se pak připoutá k lodi předchozí atd.

Je zakázáno čehokoliv se dotýkat, krmit ryby a cokoliv sbírat ze dna. Korály, mušle a jiné trofeje zanechte tam, kam patří. Instruktoři diving centra doprovázející loď se v tomto směru tváří tak nekompromisně, že jsem měl pocit, že by mi snad uřízli ruku u samého ramene, kdybych se o něco takového jen pokusil. Mají pravdu. Někdy nás bylo ve vodě až třicet najednou. Kdyby tak každý z nás každý den něco odnesl, nebylo by se za chvíli kam potápět.

Bezpečnost především

Chcete-li se potápět v diving centru BLUE WATER DIVE RESORT, musíte přijmout pravidla o bezpečnosti: zásadně bezdekompresní ponory, nikdo nepůjde bez instruktora pod 40 metrů. Jakmile někdo z dvojky (nebo skupiny) dosáhne 100 barů v lahvi, vracíte se. Při 50 barech jsi pod lodí a s 30 už jsi na lodi. Pro jistotu uděláš vždy ve třech metrech zastávku. Každý nově příchozí do diving centra uskuteční nejprve zkušební ponor s instruktorem - bez ohledu na to, kolik hvězdiček má ve svém průkazu.

autor: Böhm Jindřich
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek