Letos v červenci jsme plánovali rodinnou dovolenou. Takový klasický kompromis. Holky chtěly k moři - já taky. Já jsem se chtěl potápět - ony ne (neumí to). Vybrali jsme si tedy Egypt - Hurghadu.
Pro cestu a pobyt jsme z klasického katalogu CK Fischer vybrali pobytový zájezd v Hurghadě, hotel Arabia Beach. Hotel jsme vybrali takový, aby měl potápěčské centrum. K tomu snad jen okrajově: luxusní ubytování H**** s klimatizovaným pokojem, spousta jídla a příjemné prostředí.
Přímo v hotelu je potápěčská základna BLUE WATER DIVE RESORT. Objednat se můžete i hotelovým telefonem z pokoje. Majitelé jsou Mike a Margret Frommater. Personál je německý. Domluvíte se německy a anglicky (nebo arabsky, když to umíte). Základna má celoroční provoz.
Plochý útes, ze severu typický riff od jihu drift. V severní části je nádherné místo, kterému se říká Aquarium. Člověk zde opravdu nabude dojmu, že strčil hlavu do akvária. Tisíce ryb a barvy jaké si jen dokážete vymyslet!
Korálové rybky, barakudy, parejnoci, veliké murény. Když máte štěstí, potkáte tu i želvy. Úžasná je dohlednost. Minimálně kolem 40 metrů. Máte pocit, že doslova létáte v tomto modrém světě.
Zde se můžete například nechat od jihu k severu unášet proudem. Musíte jen dát pozor, abyste se při skoku do vody neztratili partnerovi. Obléknout, připravit se všichni k výstupu a pak vyskákat jako parašutistický výsadek.
Na tomto místě jsem se prvně setkal s „napoleonem". Úžasná zelenomodrá ryba se vznášela kolem a my jsme jí byli docela volní. Podél strmé stěny spadající až do 50 metrů pokračujete až k místu, kam mezitím doplula Vaše loď. Následující tři hodiny, do příštího ponoru můžete věnovat lenošení na palubě, šnorchlování nebo diskusi o potápění s mezinárodní posádkou vaší lodi. Teplota vody se v červenci pohybovala na hladině okolo 30°C. Ještě ve 40 metrech jsem naměřil neuvěřitelných 22°C.
Noční potápění na tomto „housereefu" má své kouzlo. Nemáte-li sebou lampu, půjčí Vám ji za 7,-DM v diving centru (pořádné dělo 50 W). K vidění byly chobotnice úctyhodného rozměru, murény, „krokodýlí ryby" a řada dalších obyvatel vodního světa. Riff je v noci zajímavý do hloubky 15 metrů. Na jednom místě je ostroh spadající až do 25 metrů. Dál je už jen písčité dno. Celý rif je dlouhý asi 500 metrů.
Rudé moře je jedinečnou rezervací. Bohužel, korálové útesy jsou poznamenány necitlivým přístupem v letech minulých. Nejvíc škod tu napáchali právě potápěči a lodě, které sem potápěče přivážejí. Kotvy a kotevní lana na některých místech natolik korály poškodila, že se vám na některých místech naskytne pohled jen na mrtvý kamenolom. Dnes je požívání kotev přísně zakázáno. Lodě se připoutají k pevně instalovaným lanům s bójkou. Další loď se pak připoutá k lodi předchozí atd.
Je zakázáno čehokoliv se dotýkat, krmit ryby a cokoliv sbírat ze dna. Korály, mušle a jiné trofeje zanechte tam, kam patří. Instruktoři diving centra doprovázející loď se v tomto směru tváří tak nekompromisně, že jsem měl pocit, že by mi snad uřízli ruku u samého ramene, kdybych se o něco takového jen pokusil. Mají pravdu. Někdy nás bylo ve vodě až třicet najednou. Kdyby tak každý z nás každý den něco odnesl, nebylo by se za chvíli kam potápět.
Chcete-li se potápět v diving centru BLUE WATER DIVE RESORT, musíte přijmout pravidla o bezpečnosti: zásadně bezdekompresní ponory, nikdo nepůjde bez instruktora pod 40 metrů. Jakmile někdo z dvojky (nebo skupiny) dosáhne 100 barů v lahvi, vracíte se. Při 50 barech jsi pod lodí a s 30 už jsi na lodi. Pro jistotu uděláš vždy ve třech metrech zastávku. Každý nově příchozí do diving centra uskuteční nejprve zkušební ponor s instruktorem - bez ohledu na to, kolik hvězdiček má ve svém průkazu.