Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápění na Krétě

1998

autor: Procházka David  (publikováno: 15.04.1999)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

V roce 1998 jsme měli možnost pobývat celé léto na Krétě. Toho jsme bohatě využili a vyzkoušeli některá místa k potápění. V celém Řecku není dovoleno individuální potápění a tak snad jediná možnost jak se na Krétě zanořit je v potápěčském centru. Na severu se jich nachází hned několik. Bohužel sever Kréty není pro potápění právě ideální (dno je většinou písčité a mělké) a tak některá potápěčská centra pořádají výlety na jih.

Jih Kréty je hornatý a díky velké vzdálenosti od letiště je zde turismus teprve v plenkách. Moře je velmi rozmanité, dno členité a dosahuje i větších hloubek. Z živočichů, které můžete potkat lze jmenovat chobotnice, okáče, kambaly a poštěstí-li se tak i murény, garnáty, mořské koníky nebo velké mušle. Dále jsou zde vidět korály, houby nebo spousta řas.

Organizace potápění v krétském potápěčském centru je značně odlišná, než známé "sparťanské"podmínky v Česku, ale protože je to jediná možnost jak se podívat pod hladinu, tak několik málo informací: Pokud přijdete na ponor, tak vás vybaví veškerou výstrojí. Máte-li svoji (maska, ploutve,automatika a žaket) budete mít ponor o něco málo levnější, plná láhev a závaží jsou vždy v ceně ponoru. První ponor bude téměř vždy a všude ze břehu (shore dive) a do malých hloubek (cca do 10 m), je to proto, aby si vás otestovali. Potápí se většinou ve skupinách okolo šesti potápěčů plus jeden až dva potápěči z centra (instruktor + asistent). Striktně se dodržuje buddy systém. V případě, že se budete chtít potápět hlouběji, z lodi nebo absolvovat noční ponor je potřeba mít na kontě více ponorů, které jsou na vašem potápění i vidět. Pro tyto ponory je z našich zkušeností důležitá nejen dosažená úroveň, ale i množství ponorů a hlavně chování pod vodou při ponorech. V případě, že by se vám zalíbila nějaká ta amfora, tak ji raději nechejte ležet, nebo si nechtěně prodloužíte pobyt v některém z místních vězeňských zařízení.

Scubacreta – Hersonissos

Hersonissos

Nedaleko jednoho z největších turistických center, městečka Hersonissos je v pěti hvězdičkovém hotelu "Nana Beach"potápěčské centrum "Scubacreta". Protože jsme bydleli poblíž, poznali jsme toto centrum nejlépe. Podmínky pro potápění zde nejsou ideální. Dno je vesměs písčité a hloubky zde dosahují 10-15 m, proto se na hlubší ponory jezdí k asi 10 km vzdálenému ostrůvku Dias, kde je mimochodem zase špičkové - nádherná viditelnost a zajímavý členitý terén. Přestože centrum nabízí všechny základní druhy potápění (je tu také k dispozici vrak letadla z II sv. války v hloubce asi 30 m), soustředí se hlavně na tzv. "Discovery", tedy jednodenní poznávací kurzy pro nepotápěče. Organizace proto působí lehce hekticky a člověk si zde občas připadá jako by byl součástí výroby na běžícím pásu (množství "discoverů" se mnohdy v hlavní turistické sezóně pohybuje i okolo 60 lidí). Ponory začínají vždy od 10 hod a od 15 hod. Ponory se organizují jednak ze břehu, pro ty co jsou zde poprvé a jednak z lodi, pro ty co již mají testovací ponor za sebou.

Ponor ze břehu dosahuje maximálních hloubek 10 m.Zanoření je v přístavu a poté se proplouvá kolečko nad skalnatým dnem. Kromě obvyklé fauny a flóry jsou tu zajímavé studené prameny sladké vody, které jsou zde, spolu s krmením ryb rozštípnutým mořským ježkem, asi hlaví atrakcí.

Ponory z lodi se obvykle provádějí na dvou místech:
Za prvé je to místo poblíž přístavu v Herssonissosu. Hloubka je zde okolo 15 m a jsou zde amfory rozesety po celém dně, přichycené na skalách. Také tu můžete potkat větší ryby a chobotnice schované přes den v dírách.

Za druhé je to místo, kde jsou dvě zajímavé jeskyně, které jsou umístěné zhruba v 5 a v16 metrech a jsou od sebe vzdálené zhruba 15 minut pomalého plavání. Při návratu, zpět si můžete všimnout vzduchových bublin, které vyvěrají ze skály. Tyto bubliny patřili vám. Vzduch,který vydýcháte v jeskyni, projde asi 3m silnou skálou a poté vybublává v malých proužcích k hladině.

V případě, že chcete hluboký nebo noční ponor, případně návštěvu vraku, musíte se osvědčit nejdříve i na těchto místech a samozřejmě se prokázat odpovídající kvalifikací (CMAS P** nebo PADI Advanced OWD).

Creta´s happydivers - Agios Nikolaos

Agios Nikolaos

V tomto centru, které leží kousek od přístavu v příjemném městečku Agios Nikolaos, jsme se potápěli pouze jednou. Ponor byl z lodi, jako všechny v tomto místě, podél šikmé stěny dosahující hloubek snad 80 až 100 m. Při ponoru jsme viděli chobotnici. Samotné centrum má k dispozici asi 20 nejrůznějších míst k potápění, mezi nimiž je i několik vraků starých lodí.

Paradisedive center- Rethymno

Rethymno

Pokud si chcete na Krétě opravdu dobře zapotápět, tak tohle je, podle našich zkušeností, nejlepší možnost. Přestože centrum má kancelář přímo ve městě Rethymnon na severu, potápění je organizováno na jižním pobřeží. Centrum zde má základnu na zcela opuštěné pláži Skinaria beach. Na tuto základnu organizuje svoz autobusem z hotelů, které jsou vesměs na severu. Organizují se zde jednak ponory ze břehu a kratší výlety z lodi, ale v případě zájmu a dobrých povětrnostních podmínek i zájezdy na nejjižnější ostrov Evropy Gavdos. Problém ovšem je u ponorů z lodi s počasím, neboť je tu často dost větrno.


mapa

Vzhledem k tomu, že tato oblast byla pro nás značně vzdálená, měli jsme možnost pouze asi 4 ponorů včetně nočního. Všechny ponory byly ze břehu, protože zrovna nepřálo počasí. V zálivu, ve kterém leží Skinaria beach, se dělají dva pobřežn ponory. Jeden je spíše okružní cestou a druhý je spojen s návštěvou jeskyně, která začíná asi v 19 m a ústí do 13 m. Dno je zde velmi členité a zajímavé. Na konci zálivu je stěna z 15 m do 35 m.

Organizace ponoru je zde nejlepší, co jsme zažili. Nejdříve se na uvítacím mítinku seznámíte s instruktory, kteří vám podrobně popíší průběh ponoru. K dispozici je i podrobná mapka dna v zálivu. Po nafasování výstroje a prvním ponoru a odpočinku absolvujete druhý mítink, kde si sdělíte své zážitky a seznámíte se s druhým ponorem a nakonec máte ještě jeden mítink na zapsaní údajů do vašich vzácných knížek. Působí to velmi příjemně a vy máte pocit, že se vám někdo věnuje a řekne, kde co je zajímavé. Pokud tam zabrousíte, budete určitě spokojeni.

autor: Procházka David
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek