Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Florida

Mexický záliv, jaro 2002

autor: Turek Michal  (publikováno: 25.02.2002)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Florida - 27. stát USA, je nejjižnějším pevninským státem. Na východním pobřeží je omývána Atlantským oceánem, jižní ostrovy Key Westu pak vybíhají daleko do oblasti teplého Karibiku, západní a severozápadní pobřeží lemuje Mexický záliv a právě o něm bude dnes řeč.

Pláže Destinu

Na Floridu jsem přijel před pár lety. Po několika měsících strávených v Itálii, Španělsku a Chorvatsku se Florida stala synonymem tropického ráje s palmami, sněhově bílými plážemi, křišťálově čistým mořem a nedotčenými vraky na jeho dně. Realita však byla trošku jiná a možná právě proto vzniká tento článek pro vás, kteří se na Floridu chystáte a rádi získáte pár rad a typů, které ušetří čas i peníze.

Na úvod bude možná užitečné zmínit se o počasí a klimatu. Florida leží v subtropickém pásmu, teploty v letních měsících (červen - září ) se pohybují v intervalu 30 - 45 °C. V zimě (prosinec - únor) je teplotní rozmezí mezi nulou a 20 °C. Jižní Florida je však podstatně teplejší a proto je zde turistická sezóna prakticky po celý rok.

Doprava

Problémem celých USA je jejich značná rozloha a s tím související potíže s dopravou. Naprostou samozřejmostí je auto, bez auta se tady prostě nedá nic. Vzdálenosti jsou takové, že prostě není možné chodit pěšky, natož tahat sebou výstroj někam na pláž. Městská či meziměstská doprava existuje pouze ve větších městech a myslím, že kromě velkoměst funguje pouze symbolicky. V malých městech ne pobřeží severozápadní Floridy nefunguje vůbec. Bohužel ani divecentra nepočítají s tím, že jste cizinec a nemáte auto, a tak doprava na místo odjezdu je zcela na vás. Nezbývá, než taxi, což není zrovna nejlevnější, nebo auto pronajmout. K tomu musíte mít kreditní kartu (Visa, Master Card, Amex apod.), řidičský průkaz (nejlépe americký) a věk nad 21 let. Cena se pohybuje od 30 USD výše plus benzín a samozřejmě pojistka.

Scuba Tech v Destinu
Sea Cobra patří Scuba Techu

Mexický záliv

Severozápadní oblast Pensacola - Destin - Panama City. V této části je Mexický záliv značně mělký. I 10 mil od pobřeží je hloubka maximálně 20-30 m. Dno je téměř všude písčité, bez výraznějších zlomů. Viditelnost je závislá na ročním období, zima a jaro jsou slabší, většinou 3-8 m. Léto a podzim bývá lepší, 20 m a více. Teplota je v zimě okolo 13 - 16 °C, vlétě pak přes 20 °C.

Dive centra

Snad v každé vesnici na pobřeží, a díky jeskyním i ve vnitrozemí, je divecentrum. Všechna jsou velice dobře vybavena a v každém je půjčovna kompletní výstroje, kompresor včetně plnění nitroxu a prodejna. Většina z nich vás také vyveze na lokalitu k ponoru vlastní lodí.

Obsluha je milá a ochotná, aby ne konkurence je obrovská a vy jste platící zákazník. Jediné, co je třeba mít, je platná certifikace některé z uznávaných škol (PADI, NAUI, SSI, IANTD atd.), pak jen stačí vyplnit formulář, zaplatit a vyjet na moře. Obvykle se vyjíždí na čtyři hodiny, na dva ponory na různých lokalitách. Cena takového "tripu" se pohybuje od 65 do 100 USD. Zapůjčení kompletní sportovní výstroje 45-65 USD.

Výše uvedené údaje pocházejí z mé vlastní zkušenosti a jsou aktuální pro rok 2002.



Jako první část chci psát o severozápadní Floridě, kde nyní žiji a pracuji, konkrétně o oblasti Pensacola - Destin.

Pensacola

Město na hranicích s Alabamou, střední rozlohy, ale jak už jsem psal dříve, dive centrum téměř na každém rohu. Nabídka je různorodá, ale téměř všechna centra vyjíždějí na stejné lokality. Zkušenosti mám s divecentem Scubashack, které patří mezi nejdražší v oblasti a s divecentrem MBT Divers, které je cenově přijatelnější, ale více-méně orientované na technické potápění. Sehnat jiný kontakt na jiné centrum je pouze otázka dvou minut, než prolistujete telefonní seznam.

V Pensacole jsem se potápěl jen asi dvacetkrát. Zatím se mi nejvíce líbily dva vraky.

Pete Tide II

Loď Aquanaut provozuje Emerald coast scuba

Asi 60 metrů dlouhý vrak ropného tankeru. Loď byla uměle potopena, jako téměř všechny vraky tady, před osmi lety. Leží na dně v hloubce 33 m, horní paluba pak v 20 m. Loď je bezvadně zachovalá a na pár místech je možné se dostat i do vnitřku vraku. Bez problému je pak přístupný kapitánský můstek. Vrak je však bohužel zcela sterilní, není se čemu divit, počet potápěčů, kteří se tu ročně potopí, je značný. I tak je to ale asi nejhezčí vrak v oblasti pro zkušenější potápěče, nedoporučuji pro začátečníky.

Three Coal Barge

Uhelný prám dlouhý asi 70 m a spousta "šrotu" pod vodou. Perfektní potápění pro začátečníky, hloubka maximálně 18 m. O téhle lokalitě píšu hlavně proto, že už tady šest let žije obrovský želvák. Jmenuje se Mr. T a je absolutně senzační. Zvyknul si na potápěče a tak teď vyžaduje jídlo a dokáže se pěkně vztekat, když nic nedostane. Dokonce prý vzniknul spolek těch, které pokousal, ale já ho prostě miluji. Povozil mě párkrát na hřbetě a ani se mne nedotknul. Kdo sem pojedete, jeďte se na něj podívat, stojí to za to. Já jsem si ho dokonce natočil i na video a každému to pouštím.

Destin

Destin se nachází 40 mil východně od Pensacoly, v malé smaragdově zelené zátoce. Přesto, že je to malé, výhradně sezónní turistické městečko s pouze dvěmi divecentry, zná jej téměř každý potápěč. Divecentum "Scuba tech" a "Emerald coast scuba" jsou cenově i kvalitativně téměř stejná, i když to druhé je PADI 5 star IDC center a učí se v něm i tech a cave diving. A protože je Destin opravdu malý, tak se tady skoro všichni známe a potápěči sem jezdí rádi kvůli atmosféře a asi i kvůli lidem tady.

Liberty Ship - Thomas Hayward

Vrak nákladní lodi, 7 mil na jihozápad. Potopen v roce 1977, max. hloubka 30 m, ja jaře silný východní proud. Zachovala se pouze kostra a část přídě. Díky pustému písčitému dnu a větší vzdálenosti od břehu je vrak poměrně hojně obydlen. Murény, želvy, rejnoci a vzácně Dusky sharks. Dobrý ponor pro zkušenější potápěče.

East Jetty
West Jetty

East Jetty

Vlnolam z obrovských kamenných bloků. Jediná zdejší lokalita, na které se potápí ze břehu. I sem vás ale doveze loď nebo "ponton". Max. hloubka je 16 m, je nutná bóje s vlajkou kvůli celkem rušné lodní dopravě. Také je dobře znát, nebo si zjistit, čas přílivu a odlivu, aby vás pak nelovili někde na Kubě. Odliv je díky specifickému tvaru zátoky mimořádně silný a není v silách potápěčových dokopat se zpátky (zkoušel jsem to). Barevné korálové rybky, stone crabs, baracudy a žraloci včetně Bull sharks. Přesto, pro snadný vstup i výstup z vody, je to dobré místo i pro zkušenější potápěče. Ti sem ostatně přijíždějí alespoň jednou ročně, sáhnout si na obrovskou kotvu na dně, která nosí štěstí. Takže si nezapomeňte taky sáhnout.

Long reef

Tři a čtvrt míle od Destinu je tzv. "Dlouhý útes", jakýsi erozní zlom cca. 1,5 m vysoký, v max. hloubce 28 m. Nic mimořádného, pár hard corals a rybičky, sem tam i žraloci. Jinak je spíče patrná devastace a ničení, útes trpí doslova masovým potápěním.

Destin Fish tanks

Vojenský cisternový člun M-60 byl v roce 1994 záměrně potopen jako umělý útes 2 míle od Okallossa Island Pier. Do zadní části je možný přístup mezi kormidly, velkou dírou po explozi při potápění. Uvnitř ale není nic, jen riskujete poškození výstroje o ostré hroty železa o plechu. Maximální hloubka 22 m, vhodné pro všechny.

Takhle bych mohl pokračovat dál, míst je strašná spousta, ale jsou si dost podobná a často ani nemají jméno.

Závěr

Z toho, co jste si právě přečetli, je patrné, že Mexický záliv není ve své severozápadní části zrovna nejlepším místem k potápění na světě. Jestli se chcete potápět ve slané vodě s viditelností přes 30 m, jeďte do Austrálie, Egypta nebo Karibiku. Jestli ale chcete být pod vodou téměř za každého počasí, přijeďte, tady se budete potápět na neklidné vodě téměř denně (slibuju), jo a jsou tu fajn lidi.

autor: Turek Michal
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek