Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Velikonoce 2001 v HR

Novi Vinodolski

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 20.04.2001)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Voda 13-14 °C, viditelnost asi 15 m, vzduch max. 16°C, v noci 10°C, všechny druhy počasí od slunce až ke sněhové vánici nad mořem.

Potraviny a kompresor na hranicích bez problémů, nechtěli nikde nic vidět, nechtěli ani pasy, pouze Rakušáci si v nich krátce listovali, kvůli špatnému počasí nebyly žádné fronty. Pouze při návratu na našich hranicích, když se zeptali řidiče mikrobusu, co vezeme v tom přívěsu, tak vtipně odpověděl "věci" a už musel ven do mrazu a rozdělat plachtu. Jen se podívali a hned se jelo dál.

Kdo neměl chorvatské povolení k potápění, tak to hned po příjezdu zařizovala představitelka místního turistického bira u druhého místního klubu, bylo to za nominální hodnotu 100 Kuna a stačily jí pasy, které potřebovala stejně, a námi sepsaný seznam s požadovanými údaji.

Přesto se zase objevil stejně jako loni majitel prvního klubu a potápěčské školy a hned se ptal, zda jsme škola. Když dostal zápornou odpověď, zavolal mobilem policii, aby nám zkontrolovala povolenky. Ti přijeli a byli dost laxní, viditelně se jim o velikonocích nechtělo z vytopené služebny do mrazu, na pláž pak museli ještě 100 m pěšky. Několik lidí přineslo z apartmánu povolenky, zavolali zástupkyni tur. bira, tak předložila další část. Ten idiot z potápěčského centra naléhal na policajty, aby počkali, až všichni potápěči vylezou z vody, což se policajtům za právě probíhající sněhové vánice nechtělo, nasedli a odjeli, čímž to skončilo.

Ten idiot se je snažil přesvědčit, že se jedna o školu, protože jsme místo potápění označili bójkou. Pak se snažil přesvědčit zástupkyni turistického bira, že nesmíme používat kompresor, protože podle nějakého (asi jim vymyšleného) zákona se nesmí provozovat kompresor, když už tam jeden je. A že se mnoho Čechů utopilo, protože nemají oprávnění na obsluhu kompresorů a plní špatně. Tak jsem si vzpomněl, jak tady před časem Franta Pudil vzpomínal tvrzení chorvatského potápěčského instruktora, jak Češi plnili v piniovém hájí, kompresor nasál silice z borovic a potápěči pak zahynuli. Jinak ten idiot nám nabízel plnění 1,5 DM za litr. Nechtěli jsme ale slevu zadarmo a tak jsme odmítli.

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier