Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Rakouská jezera

v srpnu 1998

autor: Šillik Vladislav  (publikováno: 14.09.1998)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Úvod

Někdy na jaře jsme s Jindrou Böhmem na konferenci plánovali cestu za potápěním do Německa na jezera kolem Mnichova. Nakonec jsem se ale této akce se slzou v oku musel vzdát, což mě velmi mrzelo až do doby kdy jsem si to před nedávnem vynahradil v Rakousku.

Popis cesty

Ve čtvrtek 13.8.1998 ve 20:00 jsme s V. Pelcem odrazili z Prahy. Cestou na Č. Budějovice jsme se samozřejmě nevyhnuli nespočetným objížďkám a za doprovodu deště bloudili směrem k hranicím. Nicméně, kolem půlnoci jsme již sjížděli z dálnice u Attersee a ukládali se ke spánku. Na druhý den jsme objeli a opotápěli několik jezer a nakonec zakotvili u Grundlsee.

U jezera

Snad nejhezčí ponory byly právě v Attersee a Grundlsee, kde jsou kolem břehu potápěčské obchody, základny a prima kempy. U Grundlsee je kemp s hezkou pláží, je tam i čistá voda a hlavně kompresor. Pod vodou jsme tam objevili výcvikovou plošinu a cvičnou trasu vyznačenu špagátem a značkami typu "dej přednost v jízdě" a "pozor žralok". V neděli jsme navštívili jezero Traunsee a pak frr, zpátky domů. Počasí nám celou dobu přálo, bylo sice trošku pod mrakem, ale sluníčko svítilo až, až (teploty kolem 30 °C).

Důležitá data

Nocleh v kempu asi 200 - 300 Kč osoba/noc
Foukání většinou 5 ÖS za 1 lirt a nikdo se na nic neptá. Platilo tu pravidlo, zaplať a mi ti nafoukáme.

Prostředí pod vodou

V jezerech bývá viditelnost u břehu dost nízká, ačkoli na první pohled je to velmi čistá voda. Je tam totiž jemný vápencový kal, který někdy jen těžko prosvítíte byť máte i výkonnou baterku. Kal však s přibývající hloubkou ubývá a vidět je poměrně dobře i bez baterky. (Attersee v 50m bez baterky, resp. se zhasnutou baterkou). Obecně vzato, v porovnání s lokalitami u nás je tam perfektní viditelnost až na výjimky. Například již zmíněné Traunsee. Vrstva kalu u hladiny je tak hustá a silná, že v hloubce kolem 30m, kde je sice čistá voda, je úplná tma. K vidění tam byly pro mne zatím neznámé rybky, škebličky, rostlinky a jiná havěť, také spousty harampádí a krámů...

Teploty vody

Na hladině 20 - 22 °C
Pod 10 m kolem 5 - 7 °C
Pod 20 m kolem 4 - 5 °C
V 40 - 50 m téměř jistě 4 °C

Viditelnost

U hladiny 1 - 5 m
Pod 10 m hl. nad 5 m
Pod 20 m hl. nad 10 m
Pod 30 m hl. nad 15 m

Plán cesty

Přez Linz po dálnici směrem na Salzburg. Pak u Steyrermühlu uhnout na Gmunden, kudy se dostanete k Traunsee. Druhá možnost je pokračovat po dálnici až k Seewalchenu, kde jezero Attersee sahá až téměř k dálnici. Odtud pak můžete podniknout krásnou okružní jízdu kolem spousty jezer, která jsou poměrně blízko u sebe. Pozor, jsou tam dost vysoké kopce a strmé silnice. Často uvidíte značky s 12, 16, ale i více procenty stoupání, či klesání.

Revize 2004: Zde byly odkazy na různé dnes již neexistující servery a neaktuální informace.

autor: Šillik Vladislav
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek