Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Řecko - ostrov Korfu (Kerkyra)

Termín: 3.7. - 19.7.1996

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 04.03.1997)

Složení expedice

Alice Šindelářová
Bohouš Bochňák
Dana Šraierová
Zdeněk Šraier

Cesta

Vlastními auty (Forman a Tranzit) přes Rakousko a Itálii do Brindisi, pak trajektem na Korfu.

Účastníci cesty Trasa:

Rychlostí maximálně 130 km/h jsme byli v Brindisi za 23 hodin, je to asi 1700 km. Trajekt jede několikrát denně, cesta trvá 8 až 10 hodin. Poplatky za Formana v tunelu v Rakousku jsou přibližně 30 DM, dálnice v Itálii asi 100 DM. Trajekt stoji 50 DM za osobu, 50 DM osobni auto, 100 DM mikrobus. Pokud si koupíte i cestu zpátky, dostanete na ní slevu 20%.

Počasí

Kromě cesty tam, kdy v Itálii přes noc pršelo a padla mlha, bylo pořád jasno a teploty vzduchu 30 až 40 st. C ve stínu. Voda na hladině 24, v patnácti metrech 16 st. C. 9.7. až 11.7. foukal mistrál 7 Bf, který zvedl vlny 1 m a promíchal vodu tak, že od hladiny až do dvaceti metrů měla 13 st. C. Ke konci našeho pobytu se ohřála na 14, u hladiny 18 st. C.

Ubytování

Jeli jsme s tím, ze budeme spát v kempu nebo na divoko. Nakonec jsme bydleli v apartmánu u Honzy Malého a Petra Součka, kteří tam byli celé prázdniny. Jedna místnost nás přišla na 160 DM za čtyři osoby a týden. Ubytování v kempu 10 DM na osobu a den.

Plnění lahví

Vlastním kompresorem Astra + Honda do té doby, než prasknul rám. Potom v místním diving centru Seven Islands diving center. Mluví tam anglicky. Plnění libovolně velké lahve tam stojí 1000 Drachen (asi 115 Kč). Plnou láhev Vám na den půjčí za 2000 Drachen.

Pobřeží

Jídlo

Vezli jsme konzervy s sebou, ale dalo by se i kupovat na miste. V supermarketu byli ceny jako u nás, maximálně o 50 % dražší. Ceny v restauracích se pohybovaly od 1000 Dr. za pizzu po 2000 Dr. za velké jídlo. Minerální voda 1,5 litru stála 85 Dr.

Terény

Přístrojové potápění je povoleno asi na 80 % pobřeží, mapu zakázaných lokalit jsme získali u přístavní policie v Kerkyře. Je zakázano potápění s harpunou, v noci a fotografování pod vodou. Je zakázano přemisťovat nebo vytahovat památky z vody. Je zakázano potápění v přístavech a dále jak 300 metru od břehu. V podstatě je možné se potápět všude, kromě severu ostrova. Přístupy do vody pro potápěče ze břehu jsou špatné až žádné. Když je na břehu pláž, je dno písčité a pusté. Když je břeh skalnatý, většinou se nedostanete k vodě blíž, než 50 metru nad hladinu.

Mapka

Ze břehu: Pendati a Paleokastritsa, ale i tam je lepe mít člun.

Ze člunu: Paleokastritsa !!! 5 km od přístavu skalnatý útes Rock Island, jehož steny padají (podle mapy) do 130 metrové hloubky. Jsou zde jeskyňky a skalní brána, zkracující plavání kolem útesu. Spousta života. V polovině cesty k Rock Islandu je podmořský útes sahající asi 5 m pod hladinu, údajně také krásný, ale my jsme se tam pro velké vlny nemohli zakotvit.

V Paleokastritse poblíž restaurace ‘Taverna v jeskyni’ (asi 500 m) je terasovité skalnaté dno asi do 35 metru se zajímavým životem. Severně od přístavu v Paleokastritse (již zakázaná oblast) je pěkná jeskyně ve dvaceti metrech.

Půjčení člunu v Paleokastritse: 12000 Dr. na den (10:00 až 16:00) + benzin (3000).

Viditelnost převážně 20 metrů a více.

Život

Chobotnice, murény do 2 m, mořský úhoř 1,5 m, ropušnice do 40 cm, kanici do 50 cm, langusty 60 cm, pyskouni, vdovy, kněžíci, sardinky, ryby čeledi Lutjanidae 50 cm, závojnatky ?, jehly, platýzi, hvězdice, mořská hovna různých barev, krevetky, kraby, poustevníci, kyjovky do 1 m, rapany, mnohoštětinatci (spirografi a stonožky), nahožábrý plži, několik druhu korálů.

Souhrnně lze říci, kromě Rock Islandu je moře chudší než v Chorvatsku, ale to nic nemění na jeho kráse.

Obecně

Málo turistů, hlavně skoro žádní němci. Ochotní a milí domorodci, kteří neočekávají úplatky. Všude se dá domluvit anglicky. Nádherná kopcovitá krajina. Snesitelné ceny. Možnost půjčení auta nebo motocyklu (terénní Suzuki 80 ccm - 3500 Dr. na den). Silnice až do nejzapadlejších vesniček asfaltované, ne vždy dobře značené. Místní silniční mapy jsou trochu zavádějící. Nekrade se. Jednání s úřady bylo bez problémů, kromě místního oddělení policie v Paleiokastritse, kde při naší žádosti o povolení k potápění tři úředníci půl hodiny studovali naše pasy, s nadšením si navzájem ukazovali razítka, která v nich našli, a pak z nich vypadlo, že vůbec nerozumí, co od nich chceme, nemluví anglicky a jejich šéf přijde za půl hodiny a nebo také zítra. Bez problémů jsme si to vyřídili na policii v Kerkyře.

Závěr

Byla to parááááda !!!!!! (Dle Bohouše úúúžasnééééé !!!!!!!!)

autor: Zdeněk Šraier