Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Su Cologone

Sardinie, duben 96

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 03.03.1997)

Velmi pěkné jeskynní potápění v čisté sladké vodě. Stálý proud jeskyni čistí, takže se nezakalí. Přístup po betonovém chodníku až k vstupnímu jezírku, auto zaparkujete cca 200 m od vody.

Vstup je malým jezírkem pod kostelíkem, moje maličkost na fotografii dobře poslouží jako měřítko.

Po zanoření (u odtoku nerezový nýt na uvázání šňůry) jsou dvě varianty.

V první sestoupíte do hloubky 5 metrů a směrem proti proudu vplujete do dómu. Zde je poněkud zmatečně natažen fix - po obeplutí poloviny dómu (max. 20 m) končí. V dómu je na malé ploše hladina, ale prostor patrně není spojen s povrchem - nepokoušeli jsme se zde dýchat. Dóm má dno v hloubce 30-35 m, na stěně pod vstupem vlevo je okno vedoucí zpět do jezírka. Zde se obě varianty stýkají.

Druhá varianta je lepší pro průzkum spodních částí jeskyně. Přímo z hladiny jezírka lze klesnout na dno do hloubky 30 m. Sestupujete pomalu se zužujícím komínem, jehož stěny jsou tak akorát od sebe - kdykoli se zastavíte rozpažením, ale ani mojí silné postavě nehrozí zablokování. Až ze dna je vidět na hladinu.

Jeskyně pokračuje chodbou vedoucí ze dna dómu, v jejímž ústí je nutno překonat poměrně silný proud. Chodba solidních rozměrů již není tak strmá a vede do velkých hloubek.

Když budete mít štěstí, uvidíte malé slepé úhoře. V jezírku si můžete prohlédnout zblízka pstruhy - téměř se dají pohladit. Jinou faunu jsme začátkem dubna 96 neobjevili. Teplota vody tehdy byla okolo 10 C, ale kamarádi hlásili (prý bez záruky) z hloubky 46 m teplotu 6 st. C.

Vodě v Su Gologone lidé dokonce přisuzují nějaké léčivé účinky. Odnášejí si ji v nemalém množství. Vzhledem k vysokému podílu různých minerálií si ale nejsem jist, co by dlouhodobé konzumaci řekly ledviny. Po oschnutí zanechávají kapky zřetelné vápenaté mapy. Vysoký obsah rozpuštěných a rozptýlených látek také způsobil malou potíž při fotografování. S bleskem nedaleko objektivu se mi na vzdálenost větší než dva metry podařilo dosáhnout řady fotografií typu stíny v mlze.

V jezírku je značné množství mincí všech možných měn, převládají samozřejmě liry. V místech, kam není vidět, jsme nasbírali za 5 minut cca 0.5 kg mincí - půlku jsme dali do kostela, za druhou pořídili docela dobrou večeři.

Poznámka: Tento článek je jeden z prvních, co se na Stranách potápěčských vůbec objevil. Připraven byl v létě 96, ale to ještě nebyly Strany potápěčské přístupné na internetu. To se stalo až 3.3.97

autor: Sládek Tomáš