Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Boot Düsseldorf 2002

leden 2002

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 29.01.2002)

Veletrh věnovaný lodím a vodním sportům se začátkem každého roku pravidelně koná už 33 let. Letos zaplnilo 1700 vystavovatelů všech sedmnáct hal Düsseldorfského výstaviště. Potápění byla věnovaná hala číslo tři, jedna z největších, které jsou k dispozici. 250 vystavovatelů představilo nabídku potápěčské techniky, služeb a potápěčských destinací.

Logo Boot
Vysoká návštěvnost, foto Tomáš Sládek
Prodej lahví, foto Tomáš Sládek
Akvárium s potápěči, foto Messe Duesseldorf
Akvárium s potápěči, foto Tomáš Sládek
Výstaviště z ptačí perspektivy, foto Messe Duesseldorf
Jachty, foto Messe Duesseldorf
ROVátko, foto Tomáš Sládek
Transport superjachy na výstaviště, foto Messe Duesseldorf

I jinde mohlo oko potápěče s potěšením spočinout. Halu číslo dvanáct vyplnil bezpočet malých člunů. Čtyřka, pětka a devítka byly plné jachtařského příslušenství včetně navigační techniky. Většinu ostatních hal zaplnil bezpočet lodí, od surfů, kánoí a okruhových plachetnic po superjachty zvící desítek metrů. Kdyby se člověk chtěl seznámit alespoň zběžně s kompletní nabídkou, potřeboval by několik dní.

Před několika lety jsem jel na Boot do Düsseldorfu autem a zařekl jsem se, že nikdy více. Letos jsem proto zvolil cestu autobusem. Večer jsem ulehnul a ráno se probudil na místě, vše v klidu a pohodlí.

Moje první kroky mířily pochopitelně do haly s potápěčskou technikou.

Asi tak třetina stánků byla pojata vysloveně jako prodejní, často dokonce formou samoobsluhy. Jejich hlavním tahákem jsou ceny, pohybující se v úrovni maximálních slev při výprodejních akcích tuzemských prodejců, někdy ještě o trochu níže. V sortimentu těchto improvizovaných prodejen nebylo zpravidla nic, co by se nedalo běžně koupit i u nás. Když k tomu připočtu potíže při případném praktickém uplatnění reklamace, vychází mi, že se to moc nevyplatí. Pro místní je to ale jistě výhodné. Docela mne fascinoval relativně vysoký počet lidí, kteří nakupovali láhve. Představa, že se s takovým těžkým nákupem tahám po výstavišti, by mne od podobného kroku dokonale odradila.

Co mne zaujalo

Kompresory jsou stále použitelnější, přenosné menší a stacionární tišší. KompTec vyrábí miniaturní kompresor, který v benzínové verzi váží 19.5 kg a dává 70 l/min s maximálním tlakem 330 bar. Navíc výrobce dovoluje vstup nitroxu do 40% a kompresor dovoluje relativně velký náklon, takže je vhodný i pro instalaci na loď. Extra tichý kompresor dodává I.D.E. Velikost lednice a hlučnost vysavače (61 dB), dodávka 110 l/min při 200 barech, maximální tlak 310 bar, automatické odkalování.

PADI mělo vlastní stánek, pěkný, plný barevných prospektů, ale jen jeden. CMAS byl viditelný na řadě míst. Opravdu viditelný - od letáčků na stolech po velké vlajky visící nad řadou stánků. Neznám německý trh s potápěčskými kursy, ale působilo to na mne tak, že CMAS nabízejí v podstatě všichni a PADI se snaží prosadit. Myslím, že se máme ve Svaz potápěčů kde inspirovat. Své zastoupení měla i řada dalších výcvikových organizací, jenom UDI nějak chybělo...

Nástup digitální fotografie je nezadržitelný. Když Nikon nedávno uvedl na trh Coolpix 5000, tak bylo jasné, že je to zatím asi nejlepší "digiťák" pod vodu. Rozlišení 5 Mpix je srovnatelné s citlivým filmem a co je hlavní, vestavěný objektiv začíná na poměrně krátkém ekvivalentním ohnisku - 28 mm - a brzy bude k dispozici ještě širokoúhlá předsádka, která jej dále zkrátí na 19 mm. Předprodukční vzorek pětitisícovky jsem držel v ruce už v listopadu minulého roku a tak mne docela nemile překvapilo, že vystavovaná pouzdra byly jenom makety s omezenou funkcionalitou. Finální výrobky budou k dispozici snad někdy na jaře, ceny kovových pouzder se očekávají okolo 1500€.

Na lahvích zdánlivě není co zlepšovat. Poprvé jsem však viděl běžně prodávat lahve kompozitové. Byly to "desítky" na 300 bar a stály 499€ bez ventilu. Zjevně to ale nejsou lehoučké lahve podobné těm, co používají hasiči. Spíš připomínají běžné ocelové láhve s dodatečným vyztužením. Odhaduji, že ve vodě budou vyvážené. Technických informací však bylo poskrovnu, ale nepochybuji, že brzy dorazí i na náš trh.

Dioptrická skla do masek jsou běžnou součástí nabídky mnoha výrobců. Jejich rozsah ale bývá skromný, navíc jsou často dostupné pouze na objednávku. Čočky s kladnou optickou mohutností (spojky) nabízí jen málokdo. Mezeru zaplňuje německá firma Pingel optik, která se na optická skla specializuje. Nabízí velký rozsah dioptrií a dokonce i cylindrická skla v rozměrech do v podstatě jakékoli masky. V nabídce nechybí i dioptrické plavecké brýle.

Trošku větší akvárium, kde místo rybiček plavou potápěči, stojí tradičně uprostřed haly s potápěním. Za celý den se tam ale neukázala jedna zajímavá věc, nikde nevisel žádný rozpis předváděné techniky. Prosklený bazén byl oblíbený hlavně u dětí. O poznání rozměrnější vodní atrakce zabírala skoro celou halu číslo dvě. V obrovském bazénu probíhaly demonstrace nejrůznějších produktů a aktivit. Výkonné ventilátory stačily i pro windsurfing. Dění bylo promítáno na velké plátno v pozadí. Samostatnou kamerou byla snímána i činnost potápěčů pod hladinou. Než o nějaké předvedení možností techniky, i zde šlo spíše o pobavení publika.

Letoší novinkou v Düsseldorfu byla hala s výtvarným uměním. Na velké ploše vystavovalo díla asi třicet galerií a autorů. Dle mého názoru byl kýč zastoupen častěji, než opravdový kumšt, ale to asi odpovídá německému vkusu. Některé fotografie byly opravdu pěkné a kdybych si chtěl zařídit stylovou pracovnu, určitě by v ní nechyběl stylizovaný dřevěný tučňák. Já totiž na tučňáky držím.

Pěkné malé průzkumné ROVátko nabízel Mariscope. Jmenuje se Gnom a velikost má velikost kopacího míče. Dostane se do hloubky sto metrů. Vejde se do příručního zavazadla v letadle. Kvalita snímání odpovídá kameře bezpečnostního systému. Větší ROV mohou nést i pracovní nástroje a nebo kvalitní videokameru. (Poznámka: ROV - Remotely Operated Vecicle, překlad Jindry Böhma Robot Ouplně Vodovzdornej).

 

Zklamání? Nadšení? Tak trochu oboje. Těšil jsem se na opravdové novinky, třeba na Exosuit firmy Nyutco. Předpokládal jsem trochu větší nabídku zaměřenou na technické potápění, která téměř chyběla. Žádné revoluční novinky k vidění nebyly. Z druhé strany technologie současné jsou čím dál tím propracovanější. Asi jsem příliš ovlivněn pohledem počítačového člověka, v mojí branži se do běžného života uživatelů dostávají rok co rok zcela nové technologie.

 

Cesta s Bobs Tourem luxusním autobusem vyšla na 1950 Kč, vstupné stojí 12€ (šlo koupit předem se slevou), katalog 7€.

autor: Sládek Tomáš