Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Masakr delfínů

Japonsko 2007

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 28.02.2007)

Z několika stran jsem dostal odkaz na petici za zákaz zabíjení delfínů a velryb v Japonsku. K petici byl připojen odkaz na video, které ukazuje velice hnusné praktiky japonských rybářů. Pokud chcete, podívejte se na to, ale upozorňuji, že některé scény fakticky brutální. Video můžete vidět zde.

Foto Sea Shepherd Conservation Society, Friday Harbor WA

Mluvil jsem o tom s Tomášem a ten si myslí: "Je to na zvracení a z lidského hlediska je to hrozné. Z hlediska ohrožení delfínů jako druhu to ale asi není příliš podstatné. To harpunáři ohrožují štiky a sumce v jezerech či kanice ve středomoří podstatně víc. Další problém je, že podobné petice kolují již řadu let. A největší problém vidím v tom, že zatímco boj s harpunáři je svým způsobem zametání před vlastním prahem, tak tohle se děje v Japonsku, v jejich teritoriálních vodách."

Přemýšlel jsem co s tím. Stejně jako Tomáš nepatřím k fanatickým ekologistům. Jsem přesvědčen, že jaderná energie je v této chvíli to nejlepší, co umíme postavit, a vadí mi, když kvůli ochraně jednoho druhu brouka nesmím vstoupit na nějakou louku. Podle mne je člověk součástí přírody a prostě, ať se to někomu líbí nebo ne, ovlivňuje svojí existencí své okolí.

Jenže. Když půjdu na zmiňovanou louku, budu chtít vidět ty vzácné brouky živé a rozhodně po nich nebudu dupat nebo jim nebudu trhat krovky. Když lev někde v africkém buši uloví gazelu, udělá to proto, že má hlad a udělá to nejrychleji, jak umí, aby se mohl nažrat.

To, co jsem viděl v tom videu, mne šokovalo především postojem japonských rybářů k živým tvorům, podle některých druhým nejinteligentnějším tvorů na Zemi. Vím, že v Asii se nenahlíží na lidský, či jiný, život stejně jako v Evropě. Přesto mi tahání živých delfínů po silnici za autem a jejich podřezávání místo rychlého usmrcení připadají jako barbarské. Takhle by se "pán tvorstva" chovat neměl. Takhle se nechová žádné zvíře (pokud vím).

Tento lov možná neohrozí delfíny jako druh, velryby však určitě ano. Nevím, jestli nějaké petice je schopna takovému jednání zabránit. Nepojedu do Japonska a nebudu blokovat svým člunem jejich rybářské lodi. V každém případě jsem si ale doplnil svoji představu o Japoncích ne zrovna glorifikujícím obrázkem.

Ironií je, že rok 2007 vyhlásila OSN jako Rok delfína.

Foto Richard Jaroněk
autor: Zdeněk Šraier