Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Diving expo 2012

nový veletrh v Praze

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 31.01.2012)

26. až 29. ledna 2012 na výstavišti Praha – Holešovice v prostorách Průmyslového paláce proběhl nový veletrh - Diving expo. Souběžně a společně se konaly veletrhy Boat expo a Moderní rybář.

Zcela objektivně řečeno, vystavovali hlavně rybáři. Jachtařů a potápěčů bylo mnohem méně.

Mně osobně ale spojení veletrhů docela vyhovovalo, protože všichni se pohybují kolem vody a tak bylo možné okouknout některé zajímavé vymyšlenosti od "konkurence".

Za potápěče vystavovalo několik prodejců (asi by se dali spočítat na jedné ruce), cestovní kanceláře, časopis Buddy a Společnost pro historii potápění.

Žádné významné novinky jsem tu neobjevil. Z drobností se mi líbil malý bubínek, který se tvářil jako klasická cívka k bójce. Ze stran se ale dala vyklopit rukojeť a klička a z cívky byl rázem naviják. Roztomilé.

Jachtaři, kromě motorových lodí pro velmi zámožné, vystavovali i několik skládacích katamaránů a oplachtěných kánoí. Ty by pro potápěče mohly být zajímavé z hlediska dopravy na lokalitu. Pozitivní byla nosnost 350 - 500 kg. To už by se nějaké ty "bomby s kyslíkem" uvezly.

Někde na pomezí jachtařů a rybářů byly vymazlené lodičky, s pohodlnými křesílky, plné komor na návnady, úlovek, pivo a pod. Poháněny byly dvěmi svislými ploutvičkami, které mávají proti sobě nůžkovým způsobem. Prý tak kopírují pohyb tučňáků.

U rybářů se dali najít zajímavé krabičky na všelicos - to by si určitě vybrali i potápěči. A našel jsem tam krásnou hračku: CarpScout.

To je dálkově ovládaná zavážecí lodička s GPS a echolotem. Rybáři to používají na dopravu krmení a udic na vzdálená místa. Je to lodička asi půl metru dlouhá, ovládaná rádiem s dosahem asi 400 m. Jsou na ní dvě vyklápěcí nádoby o obsahu asi 1 litr a dva úchyty na udice. Na dálkovém ovladači může "řidič" sledovat záběry z echolotu. Je možné naplánovat trasu podle GPS souřadnic a na povel se lodička sama vrátí.

Jistě si dovedete představit, že by se takto dali vyhledávat zajímavé lokality k potápění a dokonce si je rovnou vybójkovat. Cena hračky je 30.000 Kč, to je méně jak rebreather :o)

Veletrhy nebyly velké rozsahem, ale bylo na co koukat. Uvidíme, jestli se v příštích letech udrží a budou expandovat.

autor: Zdeněk Šraier