Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Křižník Guiseppe Garibaldi objeven

vrak leží nedaleko Dubrovníku

autor: Partyngl Zdeněk  (publikováno: 13.05.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Úspěchem skončila expedice potápěčského českého týmu technických potápěčů Habanero, která se vrátila 3. 5. 2008.

Český potápěčský tým Habanero jako první nalezl vrak italského pancéřového křižníku Guiseppe Garibaldi z první světové války. Vrak leží u chorvatského pobřeží v hloubce 125 m, jihovýchodně od Dubrovníku.

Další zajímavostí je, že tento křižník potopila rakousko - uherská ponorka U4 a kapitánem této ponorky byl brněnský rodák Rudolf Singule.

Další podrobnosti viz Historie křižníku Guiseppe Garibaldi.

Na základě informací z archívů a literatury určil námořní historik Boris Gol (účastník expedice) přibližnou polohu. Pro účely vyhledávání vraku byla najata chorvatská loď Agramer, vybavená 3D sonary a GPS. Loď Agramer s českým týmem na palubě prohledávala stanovené pozice několik dnů. Až konečně 28.4.2008 přesně v 11:32 hod. sonary zaznamenaly v hloubce 125 m obrysy křižníku Garibaldi.

Na nalezenou pozici bylo spuštěno závaží s lanem a bójí. K identifikaci vraku byli určeni tři potápěči, Petr Stejskal, Zdeněk Partyngl a Ilja Michal.

Ponor byl proveden s rebreathery Habanero (klon RB 80; podle jména rebreatheru byl pojmenován i tým).

Směsi: tmx 18/40 (travel mix), tmx 10/70 (bottom mix), EAN 50 a kyslík (deco).
Celková doba ponoru 170 min.
Viditelnost byla asi 10 m, teplota vody 12 stupňů.

Na místě potápěči ověřili, že se skutečně jedná o hledaný italský křižník Guiseppe Garibaldi. Loď leží na boku a pro identifikaci velmi dobře posloužila nezaměnitelná boční 150 mm kasematová děla.

Expedice týmu Habanero hledající vrak křižníku Guiseppe Garibaldi
Expedice týmu Habanero hledající vrak křižníku Guiseppe Garibaldi

Křižník Guiseppe Garibaldi byl posledním neobjeveným velkým vrakem na Jadranu. Z tohoto hlediska i náročnosti ponoru do hloubky 125 m zaznamenala česká expedice obrovský úspěch.

Dokumentace vraku byla připravována na další ponor, který bohužel neumožnilo počasí. Na září 2008 se připravuje expedice, jejímž úkolem bude získat filmový a fotografický materiál. Hlavním výstupem z tohoto projektu by měl být dokument pro ČT.

autor: Partyngl Zdeněk
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek