Překvapení přinesla prezentace pro ty, co očekávali kosmické technologie. "Kýbl na hlavě, jako oblek džíny a košile, hadice. V ruce pořádné kladivo," tak prý vypadá typický potápěč při práci. Než se potápěč dostane do vody, musí dlouhé měsíce poznávat prostředí při pomocné práci.
Potom se to trošku zamotalo, když se Rosťa o technice rozpovídal podrobněji. Přibyly kompresory, baterie lahví, spousty hadic a ventilů, vyhřívání obleků teplou vodou, dekompresní komory. Z kýblu na hlavě se vyklubala propracovaná přilba, kterou každý potápěč vlastní a opečovává. Vše uděláno s důrazem na maximální jednoduchost a odolnost, serepetičky používané při našem rekreačním i technickém potápění tady nemají šanci.
Trochu vyspělých potápěčských technologií přineslo povídání o atmosférických oblecích, ale i tady nebylo o překvapení nouze. Mne zaujalo především, jak málo těchto obleků se po světě používá a jaká omezení mají.
Ropné plošiny a potápěčská technika na nich používaná tvořily podstatnou část prezentace, neméně důležitá byla ale řada zážitků a zkušeností. Mezi ty nejzajímavější patřila práce pro US Navy, ať už se jednalo o záchranu ruské průzkumné ponorky na Kamčatce či opravu lodního šroubu ledoborce v Antarktidě.
Poděkování:
Rosťovi, že si našel na prezentaci a její přípravu čas,
Luďkovi Šefcovi z oddílu potápění TJ Medicína za zajištění prostor a technického zázemí,
Jardovi Knotkovi z firmy PS Profi za zapůjčení přilby Kirby-Morgan k předvedení,
divákům za návštěvu a pozornost, kterou prezentaci věnovali.