Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Heřmanice zbaveny odpadu

9.10.2004, Svobodné Heřmanice

autor: Sládek Tomáš, Roman Kudela  (publikováno: 17.10.2004)
Jižní strana
Na nákupech
První cena

Bezmála tunu odpadu odstranili potápěči a příznivci potápění na ekologické akci pořádané už sedmým rokem. Zatopený břidlicový lom je přivítal průzračnou, ale studenou vodou.

74 potápěčů a 18 suchých sběračů z Moravy, Čech a Polska neodradilo ani deštivé počasí. Dohromady sebrali 900 kg PET lahví, mikroténových sáčků, plechovek, krabiček, rozvaděčů, hadrů, částí automobilů a dalších odpadů, které hyzdily dno a okolí lomu. Rekordmanem je Pavel Hlaváček z Opavy, který z vody vynesl odpad o celkové hmotnosti neuvěřitelných 120 kg. Na suchu nejvíce, 77 kg, nasbíral Marek Burian z Třince.

Kromě samolepky na památku byl všem odměnou pověstný Heřmanický guláš a další občerstvení v restauraci "U Kozaté", nejlepší sběrači obdrželi sponzorské dary od firmy Dive Crew Melichárek.

Akci pořádalo nově vzniklé Sdružení potápěčů břidlicového lomu Šífr ve Svobodných Heřmanicích, společně s klubem potápěčů Třinec, Svazem potápěčů Moravy a Slezska a klubem potápěčů HBZS Ostrava. Poděkování dále patří panu Smolkovi a panu Jankovi za zpřístupnění jižní strany zatopeného lomu.

Česká televize 1 odvysílala o akci dva reportážní spoty, čímž organizátoři a účastníci přispěli k propagaci potápění jako rekreační činnosti příznivé přírodě. Snad jsme hojné účasti přispěli i naší pozvánkou a reportáží z minulého roku.

 

Nestává se často, aby o jedné akci přišlo do redakce Stran potápěčských hned několik zpráv. Díky za informace zaslouží především Roman Kudela, předseda pořádajícího Sdružení potápěčů břidlicového lomu Šífr ve Svobodných Heřmanicích a Jiří Valenta.

autor: Sládek Tomáš, Roman Kudela