Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Očista od civilizačního odpadu

Svobodné Heřmanice, 25.10.2003

autor: Jaracz Roman  (publikováno: 03.12.2003)

Krásné slunečné počasí přálo každoroční ekologické akci ve Svobodných Heřmanicích, při které byl sbírán odpad pod vodou i v okolí zatopeného lomu.

Potápěč vynáší pytel s odpadem

Již před desátou, kdy vše oficiálně začínalo, absolvovali někteří nadšenci ponor a měli připravené hromádky odpadu vytaženého z vody. Kontejner byl připraven a tak se začalo vážit a zapisovat. Každý sbíral, aby byl zachován pořádek v tak překrásné lokalitě jakou bezesporu Svobodné Heřmanice jsou, ale taky pro lákavé výhry, které poskytl věrný sponzor akce Dive Crew Melichárek. Neodradil ani studený vítr, šlehající všem účastníkům do tváře.

I když letošní účast byla o něco slabší než obvykle, plnili někteří posláni sběračů s velkou pílí a tak se nasbíralo téměř 100 kg odpadu. Je potěšující vidět, jak každým rokem břidlicový lom získává zpět svou přírodní krásu.

Sběrem těžších kusů z vody exceloval Martin Šajnar z Havířova a kousek za ním se umístil tým profesionálních potápěčů - hasičů z Pardubic pod vedením Jana Cinerty. Třetím v pořadí "vodních" sběračů se stal Jan Lexa s Tábora.

Na souši nasbíral nejvíce mladý pár z Ostravy, který shodou okolností projížděl kolem a o akci neměl předem nejmenší tušení. Sami se nikdy nepotápěli, ale akce je celkem nadchla. Jejich odměnou byla kniha pro začínající potápěče. Doufejme, že je v budoucnu přivítáme v potápěčských řadách. Druhou příčku ve sběru suchého odpadu získala Zuzana Marhulová z Tábora a třetí místo obsadil Martin Kusenda z Jindřichova.

Všichni, posilněni "Burkovým supr gulášem" a mírně omámeni teplým grogem, si odnesli ty nejlepší zážitky, které může člověk mít při vědomí, že dokáže pomoci přírodě Svobodných Heřmanic už tak devastované právě probíhající těžbou břidlice.

Příště budeme myslet víc na promrzlé "zalezkamňáky" a ekologickou akci uspořádáme již v měsíci záři. Věříme, že ti, co letos nepřišli, posílí řady sběračů v příštím roce. Poděkování patří SPMS za finanční podporu akce, firmě Dive Crew Melichárek za hodnotné sponzorské dary a hlavně všem účastníkům za dobře odvedenou práci.

autor: Jaracz Roman