Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Do hlubin

IMAX 3D

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 20.03.2003)

Praha, 20. 3. 2003 - Dnes začala veřejná projekce v novém kině Oskar IMAX. A hned v první várce filmů je jeden o potápění.

Ležím na hladině, přede mnou vykukují vrcholky porostu chaluh. Nejbližší rostlina je na dosah ruky, hladina ubíhá k obzoru. Zanořuji se, okolo mne proplouvají malé rybky a já plavu mezi rostlinami. Při pohybu kamery vzhůru mám chuť zvednout levou ruku a nahmátnout inflátor. Už chápu naše předky, když při promítání prvního filmu světa utíkali před přijíždějící lokomotivou. Cítím se úplně stejně.

Film je docela zajímavý, i když dokumentů s podobným obsahem každý potápěč asi viděl řadu. Rozdíl dělá technologie. Propastný rozdíl.

Divák sleduje plátno velké 20×25 m. Kdyby neměl speciální brýle, tak by vše viděl dvojitě. S brýlemi vidí každé oko jiný obraz, mozek si z toho složí prostorový vjem. Funguje to tak, že brýle obsahují polarizační filtry. Jedno oko vidí svisle polarizované světlo, druhé vodorovně. 3D film se točí na dva filmové pásy šíře 70 mm, dvěmi objektivy. V podstatě je to taková dvojkamera. Podobně při promítání, kde se navíc světlo každé promítačky jinak polarizuje.

Díky všem na konferenci Scuba-cz, jejichž příspěvky mne k návštěvě vyprovokovaly. Kdo je zvědavý stejně jako já, tak cesta vede přes www.oskarimax.cz.
autor: Sládek Tomáš