Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Pokus českých potápěčů se podařil

potápěči strávili pod vodou více jak 24 hodin

autor: Souček Jiří  (publikováno: 30.06.2014)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Jak jsme již informovali, proběhl pokus o dlouhodobý pobyt pod vodou.

Dva čeští potápěči - David Vondrášek, učitel potápění na FTVS UK Praha, a jeho student Václav Gabriel, byli pod vodou non-stop 24 hodin. Konkrétně pak strávili pod hladinou celkem 24 hodin + 11 minut. Pokus byl výborně připraven, za celou dobu neměli jedinou krizovou situaci, jediný problém.

Akce proběhla ve čtvrtek a pátek 26. - 27. 6. 2014 v zatopeném lomu Lomeček u Domažlic v podvodní kabině Atlantic, která se nachází v hloubce 7 m. Potápěči v ní přespali - měli s sebou spací sítě (hamaky) a spacáky, ale i jídlo a další potřeby, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort. Současně po celou dobu experimentu plnili technické a vědecké úkoly.

Finální „ostré“ zanoření pokusné dvojice pod vodu, neboli odstartování celého experimentu, se událo ve čtvrtek 26. 6. přesně ve 12:00 hodin. Výstup nad hladinu pak nastal den na to – a to 11 minut po poledni. Takže „čas na dně“ je: 24 hodin a 11 minut. Dekompresi během výstupu, kvůli malé hloubce „na dně“, nebyl o potřeba dělat. V samotné České republice je to novodobý rekord, v bývalém Československu je to třetí nejdelší pobyt pod vodou.

Projekt, jehož hlavními partnery jsou Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzita Karlovy (FTVS UK) Praha a Svaz českých potápěčů, měl mimo jiné i specifické vědecké zaměření. Cílem akce bylo především získání zkušeností a technických i technologických postupů při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu/odchodu. Pod vodou proběhlo i několik dalších lékařských experimentů - na jemnou motoriku, paměť, ovlivnění chuti, spánkové rytmy, ...

„Podařilo se nám změřit celou řadu zajímavých dat. Některá měření vyšla jinak, než jsme předpokládali. Ale o tom experimenty jsou – aby buď potvrdily původní hypotézu nebo ji vyvrátily,“ řekl k celé sérii experimentů vedoucí potápěč a novodobý rekordman David Vondrášek.

Hlavní postavou celého – právě skončeného - experimentu byl David „DvD“ Vondrášek, dlouholetý a zkušený potápěč. Zbytek „support teamu“ tvořili posluchači FTVS a další zkušení potápěči. Svých prvních 24 hodin pod vodou - po boku svého pedagoga - prožil mladý nadějný potápěč Václav Gabriel. Díky věkovému rozdílu obou hlavních potápěčů se podařilo získat širší spektrum dat z podvodního měření. Další studenti sportovního institutu Univerzity Karlovy pak zabezpečovali vše z hladiny a též oba aquanauty průběžně navštěvovali v podvodní kabině a doplňovali ho při vědeckých experimentech.

autor: Souček Jiří
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier