Ve dnech 18. až 20. října 2007 proběhl již 22. ročník festivalu. To, že se jedná o festival kde je možno soutěžit i s fotografiemi z názvu příliš nevyplývá, přesto mimo soutěžní filmy se letos v kategoriích diapozitivy, audiopásma, černobílá a barevná fotografie na festivalu prezentovaly asi dvě desítky autorů.
Propagace festivalu - trvalá bolest tohoto setkání. Již při naší návštěvě loňského ročníku jsme se dotazovali, proč takovýto tradiční festival není lépe propagován. Odpovědi byly mírně vyhýbavé, podle mého mínění vinu na poměrně malé propagaci nese především to, že se pořadatelé ještě nestačili vyrovnat s ryze tržním prostředím, které i takovéto akce samozřejmě ovlivňuje. A bohužel několik málo dobrovolníků na všechno nestačí.
Festival byl pořádán v kongresovém centru ve Starém Smokovci. Mnoho přítomných, kteří pamatují dřívější ročníky mluvilo o poklesu počtu účastníků, o tom, že festival nabírá úroveň místního klubového setkání a vzpomínalo na předchozí ročníky, kdy závěrečné akce festivalu byly na úrovni velkých mezinárodních kongresů.
Věříme, že se podaří postupně pořadatelům vyrovnat se změnami, které jim trochu zkomplikovaly život (jako třeba odstoupení partnera - velkého pomocníka - Agentury pro životní prostředí). Inu politikum bohužel občas zasáhne i potápění...
Jinak průběh festivalu byl bezchybný, vše časově klapalo a dokonce jak při závěrečném předávání cen tak i při následném večírku nebyla ona klubová atmosféra na škodu.
Ale vraťme se k tomu největšímu lákadlu co tato akce nabízí: Čištění vod, neboli potápění ve vysokohorských plesech, kdy je možnost ponořit se do vod jinak celoročně přísně uzavřených a při té příležitosti vyzvednout ze dna v rámci soutěže o nejlepšího sběrače odpadků pozůstatky pracovních činností v okolí ples a od neukázněných turistů a lyžařů. Celkové množství vyzvednutého odpadu se za celou dobu trvání této akce počítá již na tuny.
Potápění v těchto vysokohorských vodách má svoje kouzlo. Pro každý ročník je vytipováno několik ples a na tyto lokality je určen maximální počet potápěčů. Důvodem je omezená možnost příjezdu k výše položeným plesům a rovněž hloubka a velikost ples. Takže například na Popradské se mohlo jet potápět maximálně 20 potápěčů, na Velické 14, Nové Štrbské 10 a na Štrbské pleso zbytek z celkem 59 potápěčů, kteří do Tater přijeli.
Nadmořská výška Štrbského plesa je 1350 m, rozloha 19,76 ha, max. hloubka 21 m. Značně členité dno.
Nové Štrbské pleso se svými plovoucími ostrovy rašelinišť v nadmořské výšce 1320 m, rozloha 2,12 ha, max. hloubka 10 m.
Velické pleso ve Velické dolině ve výšce 1665 m, max. hloubka 6 m, plocha 1,80 ha.
Popradské pleso leží v Mengusovské dolině na významné křižovatce turistických cest v nadmořské výšce 1495 m, max. hloubka 17 m, plocha 6,88 ha.
Při ranní teplotě vzduchu -6 stupňů se teplota vod letos pohybovala od 7 st. na Štrbském plese až do 0 st. na Velickém plese. Viditelnost byla nejmenší na Štrbském plese cca 4 metry. Je zde ovlivněna tím, že Štrbské pleso je obrostlé trávou a rákosím a spíše připomíná vysoko položený rybník. Je zde však nejvíce života. Viděli jsme i velkou štiku.
Doufáme, že na příští ročník, který se má konat v průběhu října 2008 přijede pomoci s odpadem, kterého je tam bohužel ještě dostatek, zasoutěžit s podvodními dílky a popovídat si u zapáleného krbu při závěrečném večírku trochu větší počet i českých potápek.