Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Čištění přehrady Mšeno

Jablonec nad Nisou, 7.5.2005

autor: Tomáš Knap  (publikováno: 11.05.2005)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Jubilejní desáté čištění přehrady přilákalo bezmála 70 potápěčů, které neodradilo ani chladné počasí s přeháňkami. Organizátorem byla potápěčská firma Snakesub ve spolupráci s libereckým Krajským úřadem, Domem dětí a mládeže Vikýř, Vodní záchrannou službou a neziskovou společností Suchopýr.

Začátek byl ve znamení recesistického rekordu v disciplíně "největší počet potápěčů ve vodě na jedné lokalitě". Chvíli to vypadalo jako invaze Marťanů. Potápěči se řadili u hráze a vytvořili živý řetěz. Někteří čekali ve svém polosuchém či dokonce mokrém obleku u hráze zhruba půl hodiny na poslední potápěče. Celkem se spojilo 56 potápěčů a řetěz dosahoval od břehu až k první věži přehrady, což je asi 70 m. Efektní podívanou shlédlo nemálo diváků. I kdyby to nebyl rekord, tak to bylo příjemné zpestření celé akce čištění přehrady.

Potápěči vylovili lyže, ztracené ploutve, pneumatiky a dokonce kompletní jízdní kolo ve značném stádiu koroze. Největší raritou byl automat na "překvapení" i s plnými zásobníky kuliček obsahujících různé korálky, přívěšky a postavičky. Dětem vůbec nevadil stav zabahnění a obsah hbitě rozebraly a ještě hbitěji omývaly ve vodě přehrady. Automat vylovil p. Kramář, který za tento úlovek obdržel od firmy Snakesub automatiku Aqua-Lung Calypso jako cenu za nejzajímavější nález.

Igelitové pytle plné vyloveného nepořádku se hromadily na sběrných místech a nakonec putovaly do připraveného kontejneru.

Velkým pomocníkem při práci byl motorový člun Vodní záchranné služby s posádkou, který rozvážel potápěče po přehradě a svážel pytle s odpadky. Jeho přítomnost na přehradě byla lákadlem i pro kolemjdoucí diváky na hrázi. Obzvláště efektní brzdící otočky byly pěknou podívanou.

Potápěči se zahřáli připraveným čajem a ocenili tradičně vynikající Kubrtův guláš. Pro děti byla na břehu připravena zábava v podobě házení míčku do terče, poznávání vodních organismů, skládání obrázků ryb nebo poznávací stezky se znalostními úkoly.

Poprvé se čištění jablonecké přehrady uskutečnilo v letech 1996 a 1997, v dalších letech byla čištěna přehrada v Liberci, protože jablonecká byla kvůli opravám hráze vypuštěna. Čištění ulehčí přírodě a zpříjemní lidem koupání. Nemusí mít obavy, že se zraní o láhev od piva, či rezavou dopravní značku.


autor: Tomáš Knap
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek