Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Freediving: statická apnoe

Mistrovství světa týmů v Hurghadě, 10.12.2006

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 10.12.2006)

Šampionát dnes pokračoval druhou disciplínou. Naši reprezentanti úspěšně splnili nahlášené cíle, i když to zejména Martina Štěpánka stálo mnoho sil.

Petr Vala nahlásil 5 minut, dosáhl času 6:02.

Petr Zlatuška nahlásil 4:30, dosáhl času 5:51.

S největším napětím byl očekáván výkon Martina Štěpánka, který nastoupil s velkými zdravotními problémy. Nahlásil čas 5 minut. Kašel mu znemožňoval provést řádnou přípravu. Po zanoření byly záchvaty kašle a Martinův boj s nimi tak silné, že mu přetlak perforoval ušní bubínek. O uvolnění a klidu nelze mluvit. Přesto nevzdal a dosáhl výkonu 5:03.

Po neděli jsou na průběžném prvním místě Japonci s 455.4 body, druhé místo patří Dánsku s 445.2 body a třetí Česku s 444.4 body. Odstup dalších týmů v první desítce je minimální.

Při statické apnoi je cílem vydržet co nejdéle na jeden nádech. Soutěží se v bazénu. Závodník po dechové přípravě zanoří obličej a pokud možno maximálně uvolněně se vznáší na hladině. S asistentem komunikuje dohodnutými signály, zpravidla odpovídá pohybem prstu ruky na poklepání na záda. Podobně jako v ostatních disciplínách freedivingu se nesmí po vynoření projevit následky nedostatku kyslíku. Samba či ztráta vědomí vedou k diskvalifikaci.

O úspěchu či neúspěchu české výpravy rozhodne v pondělí třetí disciplína - dynamika s ploutvemi. Doufejme, že se Martinův zdravotní stav ještě nezhorší. Už teď předvádí nemožné.

autor: Sládek Tomáš