Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

1. závodní den vyšel perfektně

MS ve freedivingu 2008 Sharm El Sheikh, středa 3.9.2008

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 04.09.2008)

Za Českou republiku nastoupili muži Martin Štěpánek, Petr Vala a Petr Zlatuška. Josef Zbyněk je náhradník. Složení mužského týmu je totožné jako na týmovém MS v roce roku 2006. Minule obsadili druhé místo a stali se nejhlouběji se potápějícím týmem na světě.

Ženský tým soutěží ve složení Jarmila Slovenčíková, Jana Oujezdská a Barbora Ivanská, náhradnicí je Jana Škrobová. Podrobné informace o našich reprezentantech najdete v článku České zastoupení na MS ve freedivingu 2008.

Česká reprezentace ve freedivingu

První soutěžní disciplínou je konstantní zátěž (CWT). Závodník předem nahlásí hloubku, do které je spuštěno lano. Podle něj sestupuje i vystupuje pouze silou svých ploutví (resp. monoploutve). Když plánovanou hloubku nedosáhne, nebo se dopustí nějakého prohřešku proti pravidlům, následuje penalizace.

První přišla na řadu Jana Oujezdská s nahlášenou hloubkou 43 m. Byl silný vítr a velké vlny, ale Jana svůj pokus zvládla. Další je Petr Zlatuška. Nahlášenou hloubku 75 m úspěšně zdolává. Pro tento den poslední náš závodník, Martin Štěpánek, nahlásil hloubku 100 m. I jeho pokus je v pořádku.

V týmech soupeřů byla spousta penalizací. Například William Tubridge (NZ) nahlásil 90 m, ale otočil už v 88 m a ještě po cestě 3× zatáhnul za lano. Z možných 90 bodů získal po odečtení penalizace jen 55. Live Philip (UK) cedulku z plánovaných 59 m přinesla, ale na hladině neprovedla správně protokol a za svůj výkon nedostala žádný bod. Protokol znamená sejmout masku, ukázat signál OK a říci "I am OK". Slouží k ověření, že závodník má nad sebou plnou kontrolu.

Dnes, ve čtvrtek, závod pokračuje druhým dnem CWT.

autor: Sládek Tomáš