Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Muži obhájili stříbro, ženy jsou čtvrté

MS ve freedivingu 2008, Sharm El Sheikh, 12.9.2008

autor: Pavlína Procházková  (publikováno: 18.09.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Ve čtvrtek 11.09.2008 skončilo Mistrovství světa týmů v potápění na nádech, v egyptském Sharm el Sheiku. V letošním roce byla konkurence opravdu velká. Bylo přihlášeno 18 týmů z celého světa. Česká republika měla zastoupení v mužském a poprvé i v ženském týmu.

Po třech závodních disciplínách a hlavně v obrovské konkurenci získal mužský tým ČR v celkovém hodnocení 2. místo. Ženský tým slaví svůj úspěch na 4. místě.

Českou reprezentaci letos opět tvořil světový rekordman Martin Štěpánek, Petr Vala a Petr Zlatuška a z pozice náhradníka Josef Zbyněk. Díky významné podpoře společností Aquasoft a Travel Service bylo poprvé sestaveno i družstvo žen, ve složení, mistryně světa Jarmila Slovenčíková, Jana Oujezdská, Barbora Ivanská a jako náhradník Jana Škrobová. Více viz České zastoupení na MS ve freedivingu 2008.

Na letošním mistrovství světa v potápění na nádech se soutěžilo ve třech disciplínách.

První závodní disciplína, konstantní zátěž s ploutvemi (CWT) skončila pro českou týmovou výpravu úspěšně. Mužský tým se dostal na průběžné 3. místě a ženský tým na 6. místo. Výsledky mužského týmu všechny přesvědčili o připravenosti českých reprezentantů. Štěpánek Martin -100 metrů, Zlatuška Petr -75 metrů, Vala Petr -72 metrů. 6. místo ženského týmu zajistili tyto hloubky Oujezdská Jana -43 metrů, Slovenčíková Jarmila -70 metrů, Ivanská Barbora -34 metrů. Podrobnosti viz 2. závodní den.

Jarmila Slovenčíková svým výkonem -70 metrů vytvořila nový český národní rekord v disciplíně konstantní váha s ploutvemi.

Výsledky v druhé závodní disciplíně, statické apnoi (STA) si český mužský tým upevnil pozici na 3. místě. Štěpánek Martin 7:13 min., Zlatuška Petr 6:03 min., Vala Petr 6:28 min. Ženský tým se po druhé disciplíně posunul na prozatímní 5. místo. Ivanská Barbora 4:30 min., Jana Oujezdská 4:24 min. a Slovenčíková Jarmila 4:23 min. Podrobnosti viz 4. závodní den.

Poslední disciplínou byla dynamická apnoe. Jelikož se závodilo ve dvou dnech, atmosféra ve všech týmech byla velmi napjatá a všichni vyčkávali jak doplavané vzdálenosti zamíchají konečným pořadím. Výsledky mužů, Martin Štěpánek 157 metrů, Petr Zlatuška 152 metrů a Petr Vala 182 metrů českým reprezentantům definitivně zajistily celkové 2. místo.

Ženský tým se díky doplavaným metrům v dynamické apnoi posunul na úžasné 4. místo. Jarmila Slovenčíková uplavala 133 metrů, Jana Oujezdská 101 metrů a Barbora Ivanská 110 metrů.

Letošní MS týmů ve freedivingu bylo pro českou výpravu úspěchem. 2. místo mužského týmu, 4. místo ženského týmu, a také nový ženský národní rekord Jarmily Slovenčíkové v konstantní váze s ploutvemi je důkazem toho, že čeští závodníci mají ve světovém freedivingu silnou a stabilní pozici.

Jarmila Slovenčíková

Jarmila Slovenčíková (foto Petr Vaverka)

Česká republika poprvé sestavila ženský tým, jak se vám v týmu závodí?

Kolektiv je výborný, i když je například mezi Bárou a mnou větší věkový rozdíl, vůbec to už nevnímám, s Janou jsme jedna ruka. Jsem moc ráda, že jsme ten tým daly dokupy, holky si napřed myslely, že na závodech takové úrovně jako je mistrovství světa nemají co dělat. Ale za výkony, které tu podávají, se rozhodně nemají co stydět.

Předtím jste všechny závodily sami za sebe. Je v tom pro Vám velký rozdíl?

Možná to trochu přidá na stresu, že člověk cítí zodpovědnost za ostatní, ne jenom sám za sebe. Jinak se ale všechny snažíme ze sebe dostat maximum. No a když se daří, tak se ta radost trojnásobí!

Probíhaly letošní závody - MS týmů - pro váš tým, jak jste si představovaly?

No, my jsme si od toho moc neslibovaly, ani já jsem nebyla schopná odhadnout, jak na tom budou ostatní týmy, protože se to rychle mění a se závodnicemi z Kanady, USA a Japonska se vůbec jinde nepotkáváme. Některé závodnice se ani nedaly najít v oficiálním rankingu, možná závodily jenom na menších závodech.

Martin Štěpánek

Martin Štěpánek (foto Petr Vaverka)

Probíhají letošní závody - MS týmů - pro český tým, jak jste si představovali?

Z mého hlediska zatím probíhají lépe, než jsem očekával a myslím si, že se na tom shodne I celý tým. Jak kluci, tak holky podávají velmi kvalitní výkony, ale zároveň nikdo neriskuje. Pro týmové závody je to nejlepší strategie a prozatím nás drží poměrně dost vpředu na výsledkové listině.

Týmové závody jsou jednou za dva roky, jak se ti závodí v českém týmu?

Osobně je mám raději než závody individuální. Sice tady nepadají velká čísla, ale zato maji týmové závody pro mne mnohem lepší atmosféru. Je to hodne o spolupráci, strategii a rozvrženi sil.

Předávání diplomů ženskému týmu (foto Jakub Žárský)
Předávání diplomů ženskému týmu
Předávání cen mužskému týmu (foto Jakub Žárský)
Předávání cen mužskému týmu
autor: Pavlína Procházková
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek