Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

PAF Tachov 2006

Festival potápěčských filmů a podvodní fotografie

autor: Sládek Tomáš, Kráčmar Jakub  (publikováno: 22.05.2006)

Poprvé jsem byl na PAFu v roce 1996, pak ještě několikrát. Posledních pár let mi to nevyšlo, až letos. Těšil jsem se jako malý.

Cestou z Prahy do Tachova jsem uvažoval o tom, co od festivalu čekám. Filmy, které jsem ještě neviděl? Skvělé fotografie? Ano, ale... Dobré filmy dříve či později uvidím v televizi či jinde, lepší část fotografií z PAFu se určitě objeví v časopisech a na jiných výstavách. Tak proč?

Hlavním důvodem proč jet na PAF je setkání s lidmi naladěnými na stejnou vlnu. Každý z účastníků se potká s přáteli, se kterými se dlouho neviděl, každý si tu nějaké nové přátele udělá. Co vidíte na plátně či výstavních panelech můžete diskutovat přímo s autory - alespoň ti z Česka jsou většinou přítomni, přijelo i několik autorů z ciziny.

Přímo na PAFu občas i něco nového vznikne. Strany potápěčské jsou toho důkazem, jejich idea se zrodila ve vzájemných diskusích před deseti lety právě zde.

Život na festivalu

Vše se odehrává v kině Mže, pár kroků od centra Tachova i většiny hotelů a penzionů, kde jsou návštěvníci a soutěžící ubytováni.

Festival začíná v pátek soutěžními projekcemi filmů, ty pokračují i v sobotu. Jsou proloženy blokem projekce diapozitivů a diaporámat. Program je uspořádán s ohledem na to, že většina hostů dorazí až v pátek odpoledne.

Filmy a diaporámata jsou dnes už samozřejmě v digitální podobě, na DVD nebo mini DV. Kromě odborné poroty hodnotí snímky i diváci, vždy před asi hodinu a půl dlouhým blokem dostanou u vstupu do sálu bodovací lístek, který odevzdávají po odchodu.

Úroveň filmů byla mnohem lepší, než pamatuji před lety. Kvalita typu "záběry z dovolené" se prakticky nevyskytovala. Většinou autoři dobře odhadli nosnost tématu a délka odpovídala. Snad jediné filmy, u kterých publikum klimbalo, byly čtyři profesionální snímky s "televizní" padesátiminutovou stopáží.

Fotografie byly vystaveny ve vedlejším sále, kde zároveň na malém plátně běžela paralelní videoprojekce ze sálu - aby nikdo nic nezmeškal. V sále jsou i stánky prodejců, jejichž účast byla ale letos minimální (zboží přivezli pouze Agama a Korál).

Kvalita fotografií byla kolísavá, mezi většinou velmi dobrých záběrů bylo několik, u kterých divák uvažoval, proč je autor dal do soutěže. I technická kvalita kolísala, na formát 30×40 prostě levný digitál nemůže stačit.

Obědy a večeře se servírují v nedaleké jídelně gymnázia. Přímo v předsálí je slušně vybavený bar, který poskytuje zázemí pro diskuse. Velmi pozitivně hodnotím oddělenou kuřárnu. Gastronomickou úroveň festivalu nelze než hodnotit velmi dobře.

Sobotní večer je věnován vyhlášení výsledků, následuje program a zábavná soutěž o tachovskou čochtanku, raut. Jídla na rautu bylo tolik, že ještě v pět ráno bylo čím prokládat obsah skleniček.

Výsledky

28. ročníku se zúčastnilo 81 autorů ze 14 států, 34 filmů, 258 fotografií, 6 diapásem.

Grand Prix získal Pavel Riedl za film Touhy bez hranic, o rekordním ponoru do Hranické propasti.

Cenu Svazu potápěčů České republiky získal Radoslav Husák (CZ) za fotografii z mexických jeskyní.

Kompletní výsledková listina (PDF) ke stažení.

Oficiální stránky festivalu PAF Tachov.

autor: Sládek Tomáš, Kráčmar Jakub