Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Podmořský svět

Obrazy Taťjány Macholdové

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 04.12.2002)
Taťjána Macholdová

V pondělí 2.12.2002 v 18:30 byl v pasáži Maceškova paláce (Bio Illusion) slavnostně otevírán Jameson Cinema Bar a při té příležitosti se také konala vernisáž výstavy obrazů Taťjány Macholdové Podmořský svět. Neodolal jsem pozvání a také jsem zašel...

Trochu jsem se obával, že když pozvánka prošla konferencí scuba-cz, bude tam milión lidí. Ale asi si to řekli všichni a tak jsem na místě ze známých tváří potkal pouze Luďka Šefce a Vaška Hoška. Ostatní přítomní (asi 50) byli spíše z okruhu známých autorky a nebo příznivci irské whiskey.

Občerstvení s rybími chutěmi či motivy

Prostředí baru bylo poměrně decentně nasvíceno, takže omluvte kvalitu snímků. Při akci hrála jazzová kapela, která měla nelehký úkol přehlušit přítomné, ale zároveň nesměla ve vedlejším kinosálu přehlušit film. Kromě všelijakého alko i nealko pitiva bylo podáváno občerstvení stylově v rybích motivech.

Autorka vystavovala něco kolem dvacítky děl - kreseb a plastik. Vystavená díla bylo možné i zakoupit, někteří si je odnášeli rovnou z vernisáže. Ty, co zbyly, si na výstavě v Bio Illusion můžete prohlédnout do konce ledna 2003.

 


 

Zeptal jsem se autorky:

Kdy jste se začala potápět a kdo Vás k potápění přivedl ?

K potápění jsem se dostala asi před 12 lety, díky mému tehdejšímu příteli a nynějšímu manželovi. Vzhledem k tomu, že jsem z rodiny neplavců, jsem měla děsivý strach ponořit hlavu do vody, byť jen v bazénu. Ale protože láska hory přenáší, běhěm jednoho roku jsem se naučila i masku z vody vylovit a vyfouknout.

Jakou máte potápěčskou kvalifikaci a kde jste dělala kurz ?

Než se další rok s rokem sešel, vykonala jsem se ctí a pýchou zkoušku na Slapech v děsivě ledové vodě a půjčeném dřevoprénu a stala se držitelkou průkazu ŠPP. A protože jsem se později nezajímala o formální záležitosti, prošvihla jsem možnost dorovnání na P**, takže nyní mám po všech těch letech P* (což je mi ostatně jedno). Kurz jsem dělala v Klubu potápěčů Přírodovědecké fakulty, později Akademickém klubu potápěčů, nyní jsem členkou klubu Deep Blue.

Malujete doma nebo si ksicujete již pod vodou ?

Skicovat pod vodou nemůžu, protože celou dobu uchváceně ukazuji na všechny ryby, korály a další krásy, které pod vodou potkávám. Vzhledem k tomu, že maluji už mnoho let a je to i moje povolání, chodím světem jako ta postava doktora z filmu Vesničko má, středisková a kochám se. A to co se mi líbí, namaluju.

Jaké jsou Vaše další záliby ?

Kromě potápění, malování a dalších aktivit mám ráda hrochy. Máme hrochy všude. Byli na našem svatebním oznámení, na hrnku na kávu, na nočníku. I děti vychováváme k lásce k hrochům.

autor: Zdeněk Šraier